1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebeğiniz için en faydalı bebek bakım bilgileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın.

5621

Sevgilerin en güzeli evlat sevgisi olmalı.. Bebeklerini kucağına alan anne ve babalar bu tarifsiz his içinde. Onun ilk ağlaması, ilk gülümsemesi her anı sizin için özel.. Bebeğiniz doğduktan sonra ay ay bebek gelişimini kontrol edebilirsiniz. 1 aylık bebek neler yapabilir?

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bebekler anne sesi ve kokusunu doğduktan hemen sonra tanır. Onun ağlarken bile sizi istemesi en güzel hislerden. O 1 aylık olsa da çoktan tepki vermeye başladı bile! Annesini gördüğünde tanıyıp ona gülümseyebilir.. Bunun yanında minik bebeğiniz bir aylıkken çevresinden ses duyduğunda tepki verir ve irkilebilir.

Mutlaka incele:  Bebeklerin Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Bir aylık bebeğinizin henüz elleri yumruk şeklindedir ve parmakları açık olduğunda sizin elinizi veya verdiğiniz bir oyuncağı tutabilir. Bu dönemde bebeğinizi yalnız bırakmayın. O hep yanında annesini ve babasını ister. Ağladığında kucağınıza alarak onu güvende hissettirebilirsiniz. Peki 1 aylık bebek ne kadar uyur? Bebekler anne karnında uyumaya alışkın olduğu için, 1 aylık dönemde de 15 ile 20 saat arası uyuyabilirler.

Yenidoğan bebekler için uyku pozisyonları yüz üstü, sırt üstü ya da yan yatırmak öneriliyor. Kusma tehlikesine karşı bebeğinizi bu şekilde koruyabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bebeğinizin uzun süre aynı pozisyonda yatırmamanız. Çünkü kafatası şekli değişebilir. Bu yüzden ara ara onun yatma şeklini değiştirebilirsiniz.

Mutlaka incele:  10 Günlük Bebek Neler Yapar?

15 günlük bebek neler yapar? Henüz yenidoğan olarak sayılan bebeğinizin bu 15 günlük süreçte sizin desteğinize çok ihtiyacı var. Anne baba sevgisinin yanında, hastalıklara karşı da onu korumanız gerekiyor.

Bebeğiniz birinci ayı bitiyorsa, ‘1 aylık bebek neler yapabilir?’ Nasıl davranır? Bir görelim. Onun fiziksel gelişiminde ilk ay da çabaladığını göreceksiniz. Anne karnında uyuma şekline alışık olsa da o da hareketlenmek isteyecek. Bu dönemde sevimli sesler çıkarabilir. Bebeğinizi karnının üzerine yatırdığınızda kafasını kısa süreli kaldırabildiğini görebilirsiniz.

Mutlaka incele:  3 Aylık Bebek Oyuncakları Nelerdir?

Yenidoğan bebeğiniz ilk ay, emzirme esnasında annesini tanıyabilir. Annesini gördüğüne sevinebilir hatta ağlama esnasında susabilir. Minik bebeğinizin görme yetisi henüz tam anlamıyla gelişmiş değil. Dikkati koyu, parlak renkteki eşyalardan yana gidecektir.

Ayrıca bebeğiniz sizi sesinizden de tanıyacaktır. Çünkü hamilelik boyunca sürekli onunlaydınız ve size alıştı.. En çok duyduğu sizin sesiniz oldu. Annesine alışan yenidoğan bebek, sürekli annesini istemekte haklı.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!