1 Yaş Bebek Beslenmesi

En iyi 1 yaş bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

453

Bebeğiniz büyüdükçe artık sadece anne sütü yeterli gelmemeye başlar. Bu durumda artık ek gıdalara başlanır. Ek gıdaya geçiş en erken 4. ayda olur. Peki 1 yaş bebek beslenmesi nasıl olmalı? İşte bu sorunun cevabını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

1 Yaş Bebek Beslenmesi için Faydalı Tavsiyeler

1 yaş bebek beslenmesi dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bebeğinize ağır gelecek ve sağlığı için zararlı olacak şeyler yedirmemeniz gerekir. Onun yaşına uygun besinler hazırlamaya özen göstermelisiniz.

Mutlaka incele:  9 Aylık Bebek Beslenmesi

11 Yaş Bebek Kahvaltısı

Bebeğinizin bu dönemde günlük 350 miligram kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını ise süt, süt ürünlerinden karşılayabilir. Sadece yiyecekler değil D vitamini almaları da önemlidir. D vitaminin kaynağı ise güneştir. Gıdalar, D vitamini konusunda yetersizdir. Çocuklara kahvaltı hazırlanırken şekerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Şeker yerine tahin, pekmez, reçel ya da bal gibi yiyeceklerden 1-2 tatlı kaşığı kadar verebilirsiniz. Bu gıdaları da aşırı tüketmemesine özen göstermelisiniz.

Mutlaka incele:  18 Aylık Bebek Beslenmesi

21 Yaş Kahvaltı Menüsü

Bebeğinize kahvaltıda yarım su bardağından biraz fazla süt, 1 yumurta ya da bir kibrit kutusu kadar peynir (ikisini aynı anda vermeyin, bir gün yumurta bir gün peynir verebilirsiniz.), 1-2 tatlı kaşığı kadar pekmez, reçel, bal ya da fıstık ezmesi, 1 dilim ekmek, birkaç adet çekirdeği çıkartılmış zeytin ve birkaç dilim domates ya da mandalina verebilirsiniz. Domatesi ya da mandalinayı da her gün sırasıyla değiştirerek verebilirsiniz. Bebeğinizin kahvaltısı için bunlar yeterli olacaktır. İnek sütü yerine anne sütü desteği vermeniz çok daha faydalıdır. Bebeğinizi kahvaltıdan önce biraz emzirebilirsiniz.

Mutlaka incele:  8 Aylık Bebek Beslenmesi

31 Yaş Bebek Kahvaltısı Tarifleri

Bebeğinizin kahvaltısı için belirttiğimiz menü onun için yeterlidir. İlave olarak herhangi bir şey yedirmenize gerek yok. Şu anlık bu yiyecekler onun için doyurucu ve sağlıklıdır. Kendiniz besinlerin gününü değiştirerek ona lezzetli bir kahvaltı hazırlayabilirsiniz.

41 Yaş Bebek Yemek Tarifleri

1 yaşındaki bebeğinize kıymalı ve sebzeli köfte, bulgur aşı, ızgara köfte, balık, yoğurt çorbası gibi yemekleri gönül rahatlığıyla verebilirsiniz. Özellikle sebzeli yemekler damak zevkini geliştirmek açısından önemlidir.

13 Aylık Bebek Gelişimi 

Anne ve babalar bebeklerinin gelişimleri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Bebeğinizin 13 aylıkken nasıl bir gelişim kaydedeceğini merak ediyorsanız 13 Aylık Bebek Gelişimi isimli isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!