10 Kasım Anma Programları Nasıl Yapılır?

695

10 Kasım’da Türkiye’deki bütün okullarda anma törenleri yapılır. Bu törenlerden önce güzel bir program hazırlanır. 10 Kasım anma programları hazırlarken dikkat edilmesi gerekenleri öğrenmek için yazımızın devamını okumalısınız.

10 Kasım Anma Programları

10 Kasım anma programları, sabahın erken saatlerinde başlar ve öğlene kadar devam eder. Bazı okullarda öğleden sonraya kadar devam etse de olumsuz hava koşulları varsa tören yapmak zorlaşabilir. Bu yüzden kısa ama öz bir program yapılabilir.

Mutlaka incele:  10 Kasım Etkinlikleri: 1. Sınıf, 2. Sınıf ve 3. Sınıfa Özel Faaliyetler

110 Kasım Konuşmaları

10 Kasım anma programı, öğretmenlerin ve öğrencilerin konuşmalarıyla başlar. 10 Kasım’da sözü gençlere bırakmak en doğrusudur. Çünkü Atatürk’ün ve onun yaptıklarının kıymetini en çok gençler bilmelidir. Gençlere Atatürk ile ilgili duygularını ve düşüncelerini yazma imkanı verirseniz ortaya çok güzel konuşmalar çıkabilir.

2Büste Çelenk Bırakma Töreni

10 Kasım günü her okulda büste çelenk bırakılır. Çelenkteki çiçekler karanfil olursa çok daha anlamlı olur. Türk bayrağını anımsatması için kırmızı ve beyaz karanfil kullanılabilir. Öğrenciler de gömleklerinin ceplerine birer karanfil koyabilirler. Çelenk bırakma törenini küçük sınıflara da yaptırabilirsiniz. Hatta birkaç öğrenciye kamuflajlı giysiler giydirirseniz askerlerin Anıtkabir’e çelenk bırakma törenine benzeyen bir tören de yapabilirsiniz.

Mutlaka incele:  10 Kasım Etkinlikleri Okul Öncesi Faaliyetleri

3Bayrak İndirme Töreni

Bayrak indirme töreni genellikle tören başlarken yapılır ama saat 09:04 gibi de indirilebilir. Bayrak tamamen değil, yarıya kadar indirilir. Bayrağı yarıya kadar indirme, ulusal bir yas durumu olduğunda yapılır. Atatürk’ün ölüm yıldönümlerinde her sene bayrak yarıya kadar iner. Bayrak, ertesi gün tekrar tepeye kadar çıkartılır.

4Saygı Duruşu

Saygı duruşu, 10 Kasım’ların olmazsa olmazıdır. Saatler 09:05 olduğunda okulda 1 dakika boyunca susmayan bir siren çalar ve herkes saygı duruşunda bulunur. Sadece okullarda değil sokaklardaki insanlar da 1 dakika boyunca saygı duruşunda bulunurlar. Yaşam adeta 1 dakika boyunca durur.

Mutlaka incele:  10 Kasım Bayrak Töreni Nasıl Yapılır?

5İstiklal Marşı

Saygı duruşunun hemen ardından İstiklal Marşı okunur. İstiklal Marşı okunduktan sonra tören, şiirlerle, konuşmalarla ve 10 Kasım’a özel gösterilerle devam eder. Bu gösteriler dans gösterisi, sinevizyon gösterisi, koro sunumu gibi 10 Kasım için hazırlanmış gösteriler olabilir.

En Güzel 10 Kasım Gösteri Fikirleri

10 Kasım’da, Atatürk’e özel bazı gösteriler yapabilirsiniz. 10 Kasım için gösteri yapmayı planlıyorsanız ancak aklınızda bir fikir yoksa en güzel gösteriler için En Güzel 10 Kasım Gösteri Fikirleri isimli yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!