15 Aylık Bebek Gelişimi

Yeni doğan bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

385

15 aylık bebek gelişimi sürecinde, ebeveynlerin ve en başta da annenin çok dikkatli olması gerekir. Herhangi bir sorunun önceden tespit edilmesi, çözüm konusunda da insanlara önemli avantaj sağlamaktadır. 15 aylık bir süreçte, çocukların çok yoğun ilgi gösterilmesi gereken bir dönemi yaşadığını unutmayın. Gelişim konusundaki takip ve hassas süreçler, çocuklar için gerçekten çok büyük önem taşımaktadır.

15 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Desteklenir?

15 aylık bebek gelişimi, gerektiğinde destekli bir çalışma ile birlikte çocuğun gelişimine önemli derecede katkı sağlamak gerekir. Gerektiğinde gıda desteği, gerektiğinde de uyku ve benzer sorunların çözümü, bu dönemdeki çocuklar için gerçekten önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Ebeveynler çocuklarının üzerine titrerken, özellikle gelişim destekleri konusunda daha dikkatli davranmalıdır.

Mutlaka incele:  3 Aylık Bebek Gelişimi

15 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı

15 aylık bebek gelişimi

Gelişme döneminde olan bebekler sağlıklı beslendiği zaman, bunun düzenli bir kilo için ortam yarattığını söylememiz gerekiyor. 15 aylık bir kız bebek 7,7 kilogram ve 12,2 kilogram aralığında olursa daha sağlıklı bir sonuç verir. Erkek bebeklerde ise bu Aralık 8,4 kilogram ile 12,7 kilogram aralıklarındadır. Bu dönemlerde anne, çocuğunun ağırlığı konusunu da dikkatlice gözden geçirmelidir.

15 Aylık Bebeğiniz Neler Yapıyor?

15 aylık bebek gelişimi

Çoğunlukla hiperaktif yapıya sahip olan bebeklerde şikâyetleri duyuyoruz. Bununla beraber çevresine ilgisiz kalan çocukların da çok sağlıklı olduğunu söylemek zordur. Annelere bu konuda çok önemli sorumluluklar düştüğü gibi, bebeğinizin bu dönemlerde ne yaptığını takip etmeniz, gerçekten çok önemlidir. Eğer sıradan ve normal davranışları varsa, endişeye etmemeniz gerekir.

Mutlaka incele:  35 Aylık Bebek Gelişimi

15 Aylık Bebek Uykusu

15 aylık bebek gelişimi

Düzenli uyku, çocuklar için her zaman büyük önem taşımaktadır. Gelişim konusunda ebeveynlerin bu hassasiyeti her zaman taşıması büyük önem taşıyor. Bebeklerin düzenli uykusuna dikkat etmek, onların sağlıklı bir şekilde büyümesine yapılacak bir katkı gibi görülebilir.

15 Aylık Bebek Zekâ Oyunları

15 aylık bebek gelişimi

Her bebek belli yaş aralıkları ile birlikte zekâ oyunları ile gelişimini sürdürür. Özellikle küp ve bulmaca gibi basit oyunların, bu dönemlerde bebeklere önemli katkısı olur. Şekillere daha çok ilgi duyan bebekler, 15 aylık dönemde zekâ oyunları konusunda renkli seçeneklere yönelirler.

15 Aylık Bebek Bedensel Gelişimi

15 aylık bebek gelişimi

Zihinsel gelişim kadar bedensel gelişim de çok büyük önem taşımaktadır. Fiziksel olarak anne, çocuğunun her yönden takibini yapmak zorundadır. Vücut yapısı, el ve ayaklar kontrol edildiği gibi, çocuğun hareketleri de yakından takip edilmelidir.

15 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

15 aylık bebek gelişimi

Çocuklarda 2 yaşına kadar anne sütü en ideal besin çeşidi olarak önerilmektedir. Bütün uzmanları bu konuda aynı fikirde olup, anne sütünün yetmediği yerlerde gıda takviyesi gereklidir. Elbette ki yumurta ve muz gibi gıdalar ile başlayan süreçlerde, çocuklara bu dönemlerde normal yemeklerden de verilebilir. Bu esnada anne sütünün kesinlikle devamlılığı önemlidir.

Mutlaka incele:  8 Aylık Bebek Gelişimi

15 Aylık Bebek Gelişimi Boy Kilo Baş Çevresi

15 aylık bebek gelişimi

Fiziksel olarak boy ve kilo düzenli olduğu zaman, baş, vücut ile uyumlu olmalıdır. Eğer baş çevresinde herhangi bir ölçü sorunu karşınıza çıkıyorsa, zaten bunu ilk etapta gözle görmeniz mümkündür. Tomografi ve MR gibi süreçlerin ortaya çıkabileceği durumlarda, baş çevresinin olduğundan büyük olması bazı sorunların habercisi olabilir.

15 Aylık Bebek Oyuncak Seçimi

15 aylık bebek gelişimi çok hassas bir konu olmakla beraber, özellikle bu yaş diliminde çocukların oyuncaklara çok düşkünlüğü dikkat çekmektedir. Sert, köşeli ve keskin hatlar bu dönemde kesinlikle tercih edilmemelidir. Bunun yerine yumuşak, oval tercihler ve daha çok zekâ geliştirici alternatifler üzerinde durulmalıdır. Renkli, ışıltılı ve ses çıkaran oyuncaklar da çocukların ilgisini çekecektir. Dilerseniz, 1 Yaş Oyuncakları Nasıl Olmalı? 1 Yaş Oyuncak Tavsiyeleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!