15 Günlük Bebek Neler Yapar?

En iyi yeni doğan bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

2401

Bebeğinizin her gün biraz daha büyümesi sizi heyecanlandırıyor. Daha şimdiden ilk dişinin çıktığı, ilk adımını attığı ve ilk kelimesini söylediği anları iple çekiyorsunuz ancak henüz bunlar için çok erken. Bebeğiniz henüz 15 gündür bulunduğu bu dünyaya alışma aşamasında. 15 günlük bebek hangi gelişmeleri gösterir merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Faydalı 15 Günlük Bebek Bilgileri

15 günlük bebek, gününün büyük çoğunluğunu uyuyarak geçirir. Bu, aslında lohusa anne için iyidir çünkü o da dinlenme fırsatı bulur. Yine de bebeğinizle vakit geçirmek onunla ilgilenmek istediğinizin de farkındayız. Bebeğinizin bu dönemde nasıl bir gelişim göstereceğini bilirseniz, ona nasıl davranacağınızı da anlamış olursunuz.

Mutlaka incele:  Sallanan Beşik Modelleri ve Fiyatları

115 Günlük Bebek Neler Yapar?

Bebeklerin ilk 28 günü “yeni doğan” olarak adlandırılır. Yani bebeğiniz henüz yeni doğan kategorisinde. Bebeğiniz neredeyse 1 haftadır artık sizin sesinizi tanıyor. Refleks olarak bazı sesler çıkarabiliyor. Bebeğinizin yanında çıngırak sallarsanız sesin geldiği yere döner ve sesi dinler. Çıngırağı ona yaklaştırırsanız görebilir. Yanağına ve ağzına dokunduğunuzda başını o tarafa çevirip emmek ister. Bu da reflekslerinden biridir.

Mutlaka incele:  Bebek Mevlüt Kıyafetleri

215 Günlük Bebek Ne Kadar Uyur?

Yeni doğan bebekler günde ortalama 16 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Sadece ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar uyanık kalırlar. Bebek büyüdükçe gündüz uykuları azalırken gece uykularının süresi artacaktır. Bebeğiniz 3 aylık olduğunda günlük uyku ihtiyacı 15 saate düşecektir. 3 yaşına geldiğinde ise günlük 12 saat onun için yeterli olacak. 9 ayın altındaki bebeklerin uykusu çok derin değildir. Bu nedenle en ufak seste bile uyanırlar.

315 Günlük Bebek Görür Mü?

15 günlük bebeğinizin görüş mesafesi oldukça az. 15-30 santimetrelik bir uzaklığı görebilir ama merak etmeyin onu emzirirken sizi görebiliyor. Bebeğiniz bu dönemde yeşil ve kırmızı rengi daha iyi görür. Parlak nesneler onun dikkatini çekebilir. Oyuncaklarını ona yaklaştırarak görmesini sağlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Bebek Hastane Çıkışı Setleri

415 Günlük Bebek Kilosu

Bebeğiniz doğduktan sonraki birkaç günde 180-300 gram kaybeder. Bu oldukça normal bir durumdur. Yaklaşık 10 gününde yeni doğduğu kilosuna ulaşır. Yani eğer 15 günlük olduğunda doğduğu kiloya yakınsa bebeğinizin kilo alımı normal ilerliyor demektir.

Yeni Doğan Bebek Emzirme

Yeni doğan bebek emzirme özellikle ilk kez doğum yapmış anneler için bir sorun haline gelebilir. Bebeğinizi rahat emzirmekle ilgili tüyolara ihtiyacınız varsa Yeni Doğan Bebek Emzirme isimli yazımızı okumalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!