18 Aylık Bebek Gelişimi

Ay ay bebek gelişimi bilgileri ve tavsiyeleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

365

18 aylık bebek gelişimi üzerinde çok dikkatli durmak gerekir. Özellikle bu dönemlerde çocukların dikkatlice takip edilmesi ve incelenmesi gerekiyor. Gelişim konusunda herhangi bir sorun, ilerleyen zamanlarda daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Elbette ki çocuklarının sağlıklı olmasını isteyen ebeveynlerin, buradaki tutum ve davranışları çok büyük önem taşımaktadır.

18 Aylık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

18 aylık bebek gelişimi yakından takip edilirken, özellikle bayanlar ilk çocuklarında çok daha dikkatli olmalıdırlar. Tecrübe açığını dikkati ile kapatan bayanların, çocuk gelişimine katkısı gerçekten en üst düzeyde olmaktadır. Bu sayede bebeklerin daha düzenli bir şekilde gelişmesi mümkün olur. 18 aylık bebek gelişimi için bir bebeğin, ortalama olarak 9 ile 13,5 kilogram aralığında olması son derece doğaldır. Esasında bu rakamlar biraz daha esnek olabilir.

Mutlaka incele:  Bebeğinizin Beyin Gelişimi İçin Bebek Zeka Kartları Modelleri

118 Aylık Bebek Psikolojisi

Çocuğun gelişimini gözetlerken, psikolojik yönünü de kesinlikle gözünüzden kaçırmamalısınız. Özellikle anneler çocuklarının bu dönemlerinde, çok daha dikkatli olmalıdırlar. Hırçın ve agresif yapılar bu zamanlarda ortaya çıktığı gibi çevresine tepki düşüklüğü de yine bir sorun oluşumunun nedeni olabilir. Anneler bu yüzden çok dikkatli davranmalı ve çocuklarını gözetlemelidirler.

218 Aylık Bebek Zekâ Gelişimi

Çocuklarda zekâ gelişimini her zaman dikkatlice kontrol etmek önemlidir. Esasında bu dönemlerde aldığınız oyuncaklar, kullandığınız yöntemler ve takipleriniz, çocuğun zekâ gelişimi hakkında size fikir verecektir. Herhangi bir zekâ problemi yaşamaması için, bu konuda çocuğunuza dikkat etmek ve onu desteklemek gerekir.

Mutlaka incele:  5 Aylık Bebek Kilosu ve Boyu

318 Aylık Bebek Gelişimi ve Konuşması

Bir bebek 18 aylık bebek gelişimi dönemine geldiği zaman konuşması doğaldır. Eğer çocuğunuz konuşamıyorsa yine çok aceleci davranmanız gerekiyor. Eğer kafanıza takılan bir sorun varsa yine uzmana danışmak size eksiksiz bir fikir verecektir. Tedbir açısından da bunun bir avantaj olduğunu unutmayalım.

418 Aylık Bebek Aşısı

Aslında 18 aylık iken değil, doğduğu andan itibaren çocuğun bütün aşılarının çok dikkatli şekilde takip edilmesi gerekir. Özellikle 18 aylık bebek gelişimi süreci gibi hassas bir dönemde, bebeklerin daha çok bakıma ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz.

518 Aylık Bebek Dil Gelişimi

Çevresindekileri algılayan ve dil gelişimi ile konuşmaya başlayan çocukların, tam anlaşılmasa da pek çok şeyi isimlendirdiğini görebiliriz. Özellikle ebeveynleri ile iletişim halinde olan çocukların, çevresine de yoğun ilgi gösterdiği bir dönemdir 18 ay. Bu hassas 18 aylık bebek gelişimi sürecinde dil gelişimi yakından takip edilmelidir.

Mutlaka incele:  7 Aylık Bebek Kilosu ve Boyu

618 Aylık Bebek Bedensel Gelişimi

Çocukların bedensel gelişimine her dönemde büyük önem vermek gerekiyor. Özellikle de sağlık sorunu oluşmaması için, bedensel olarak çocukların kontrolden geçmesi hatta bir uzmana gösterilmesi doğru bir karar olacaktır. Daha önceden çocuğu olmuş ve çocuk büyütmüş annelerin, bu konuda daha tecrübeli olduğunun altını çizmek gerekir.

718 Aylık Bebek Oyunları

Tamamen zekâ ve gelişim üzerine tercih edilen oyunlar, 18 aylık bebeklerde oldukça etkilidir. Esasında oyun, tüm canlıların gelişimi için önemli bir altyapı sağlamaktadır. Bu dönemlerde biraz daha hareketli olan çocuk, oyun konusunda da önemli bir gelişim göstermektedir. Ebeveynlerin ise burada çocuklarına, oyun yönünde katkıları olabilir.

18 Aylık Bebek Uyku Düzeni

18 aylık bebek gelişimi dikkatlice incelenirken, hiç kuşku yok ki çocuğun gıda tüketimi ve uykusu en ön sırada gelen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Düzenli bir uyku tüm çocukların gelişiminde gerçekten çok önemlidir. Özellikle de 18 aylık dönem çok hassas bir süreç olduğu için, bu dönemde uyku düzenine özellikle ebeveynlerin çok dikkat etmesi gerekir. Çocukların bu şekilde daha sağlıklı bir gelişim fırsatı bulacağını söylemeliyiz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!