2 Aylık Bebek Aşıları Nelerdir? Özellikleri, Faydaları ve Sık Sorulan Sorular

Birbirinden faydalı bebek gelişim bilgileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1010

Evet, bebeğiniz ilk ayını bitirdi. Kendini kurtarmaya ve hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor.

Bu dönemde en çok araştırılan konuların başında olan 2 aylık bebek aşıları konusunda size bilgi vermek istedik.

Özellikle internette hakkında birbirinden farklı birçok bilgi bulunan 2 aylık bebek aşıları, doktorunuza sormanız gereken önemli konuların başında geliyor. Yapmanız gereken konuyu dikkatlice araştırmak ve aşı takvimini takip etmek.

Bebek aşılarında nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bebekler için başat önemde olan 2 aylık bebek aşıları, onları yaşam boyu birbirinden farklı hastalıklardan koruyan kalkanlardır. Anne baba olarak tabii ki yan etkilerine de dikkat etmek ve aşı takvimini ona göre belirlemek gerekiyor.

Mutlaka incele:  Anne Bebek Fotoğrafları Tema Önerileri

2 aylık bebek aşıları nelerdir?

2 aylık bebek aşıları arasında öncelikle karma, verem, pnömokok ve rotavirus aşıları gelir. İlk olarak doktorunuzun da yönlendirmesiyle bu aşıları yapmanız, devamı olan aşıları ise iyi takip etmeniz gerekir. Zira bazı aşılar iki veya üç kez yapılarak belirli aralıklarla kontrol edilmesi gereken aşılardır. DTacB-IPV-Hib denilen beşli Karma Aşısı, dördüncü ve on sekizinci ayda yapılır.

Takip edilmesi gereken aşıların özellikleri

Bebeklerin aşı tablosu hazırlanırken, tek doz olarak yapılan BCG yani Verem Aşısı, 2 aylık bebeğe yapılmalıdır. Prematüre yani erken doğan bir bebeğiniz varsa ve 2 ayını doldurduğunda 2 kilogramın altında seyrediyorsa doktorunuza özellikle bu konuyu danışmalısınız. Prönomok Aşısı yani halk arasında bilinen ismiyle Zatürre Aşısı dört doz olmak üzere uygulanır. Bebeğinizin ikinci ayında ilk dozu yapıldıktan sonra, dördüncü, altıncı ve on ikinci aylarda diğer dozlar yapılmalıdır. Rotavirus Aşısı denilen ishal aşısı, iki farklı çeşidi olan bir aşıdır. İki doz yapılan bir çeşidi varken diğer çeşidi 1 veya 2 ay aralıklarla üç doz şeklinde yapılır. Hangi şekilde kullanacağınızı doktorunuza danışmanız en rahat edeceğiniz yöntem olacaktır.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Gaz Çıkarma Teknikleri

2 aylık bebek aşılarının faydaları nelerdir?

Öncelikli olarak yapmanız gereken aşıları yaptıktan sonra bebeğiniz artık bağışıklık kazanmıştır. Bebeklikten yavaş yavaş çıkıp çocukluğa geçiş yapan çocuğunuz, gelecek dönemlerde de farklı aşıları yaptıracaktır. Özellikle bu dönemde ağrı ve ateş yapan aşıların yoğunluğu, bebeğinizi yoğun bir dönemin beklediğinin habercisidir. Onu anlamak ve ağlamalarını anlamlandırmak için aşıların ateş, yanma ve ağrı yaptığı akıllardan çıkarılmamalıdır.

Hastalıkları önlemek her zaman o hastalığı tedavi etmekten çok daha zor olduğu için bebeğinizin aşıları öncelikli takip etmeniz gereken konular arasında. Enfeksiyonla ve farklı virüslerle en kolay mücadele yolunu sağlayan aşılar, bebeğinizin sağlığını içeriden koruma altına alacak.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Yatış Pozisyonu ve Kafa Şekli Nasıl Olmalıdır?

2 Aylık Bebek Aşıları ile ilgili sık sorulan sorular

2 aylık bebek aşıları ile ilgili olarak anneler tarafından sıkça sorulan bazı soruları cevaplamaya çalıştık. Siz de 2 aylık bebek aşıları ile ilgili görüşlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz!

2.ay aşısı ateş yapar mı?

Evet, çoğu bebekte 2. ay aşısı ateşle sonuçlanabiliyor. Böyle bir durumda hemen panik yapmanıza gerek bulunmuyor. Karma aşıların ateş yaptığı bilinse de doktorunuza danışmanızda büyük fayda var.

2.ay aşısı uyku yapar mı?

Aşılara karşı her bebeğin bünyesi farklı tepkiler verebiliyor. Bazı bebeklerde uyku ve halsizlik gözlemlenirken, bazı bebeklerde bu durumda eser olmuyor. Genellikle, ateş, uyku ve huzursuzluk aşıdan sonra gözlemlenen bir durum. Biz yine de sorumluluk kabul etmiyoruz ve doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Yan etkiler konusunda çokça gelen sorulardan sonra 2. aylık bebek aşılarının yan etkileri konusunda daha ayrıntı bir yazı yazmak istedik. Dilerseniz, 2 Aylık Bebek Aşısı Sonrası Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı yazıdan göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!