2 Yaş Etkinlikleri Örnekleri – En İyi 2 Yaş Aktiviteleri

En iyi 2 yaş fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

6421

2 yaşındaki çocuklar keşif duygularının en çok yaşandığı evrededirler. Her şey onlar için merak konusudur ve kimseye bağlı olmadan hemen her şey onlara ilginç gelebilir ve onu tanımaya çalışabilirler. 2 yaş etkinlikleri çok sade ve onların gelişim düzeylerine uygun seviyede olmalıdır. Evde bulunan malzemeler ile rahatlıkla onlar için etkinlikler düzenleyip oyunlar oynayabilirsiniz.

2 Yaş Etkinlikleri Nelerdir?

2 yaş etkinlikleri çocukların temel becerilerine bir hazırlık olarak değerlendirilebilir. Bu sayede çocuğunuzun duyusal algılama yeteneklerini ve kas becerilerini eşit miktarda geliştirebilme imkanınız oluyor. Bu seviyede yapabileceğiniz bazı etkinlikler aşağıdadır.

Mutlaka incele:  2 Yaş Eğitim Seti

1Parmak Boyası

Tamamen doğal olan çocuk boyalarından alabilir ve elinize bir poşet geçirerek bu boyalardan sürebilirsiniz. Bu boyaları daha sonra bir kağıda istediğiniz şekilde çizerek çocuğunuzun renkler ile olan bağını güçlendirirken estetik anlayışı oluşturmaya adımlar atmış olursunuz.

2Mini Market 2 Yaş Etkinlikleri

Çocuğunuzla beraber zevkli anlar geçirebileceğiniz etkinliklerden bir tanesi olan mini markette siz alıcı oluyorsunuz ve çocuğunuzun önüne koyduğunuz maketten ve ya kağıttan ürünleri tek tek istiyorsunuz ve size doğru ürünü vermesini bekliyorsunuz. Doğru ürünü verdiğinde küçük bir sevgi gösterisi göstererek onu heyecanlandırabilirsiniz.

3Renkleri Eşleştir

Önünde temel renklerin olduğu kağıtları yere yapıştırın ve bir kabın içine bu renklerle alakalı objeleri yerleştirin. Kabın içerisinden bir obje alın ve bu objeyi uygun renge yerleştirmesini isteyin. Bu etkinlik sırasında gergin bir yapıda olmamaya çalışın. Çocuğunuzun yanlışları olacaktır bunları doğru yerlere yönlendirerek düzeltmeye çalışın ve ya renk sayısını azaltın.

Mutlaka incele:  2 Yaş Doğum Günü Partisi Nasıl Planlanır?

4Yüz giydirme

Bu oyun neredeyse her tablette ve ya bilgisayarda rahatlıkla oynanabilen bir oyundur. Teknoloji çağının bu kadar ilerlediği bir çağda çocuğunuzun da bundan nasibini almaması istenmeyen bir durum olur. Bu nedenle 2 yaş etkinlikleri çocuğunuzun bir boş yüz üzerinde gözleri ve burunları doğru olarak yerleştirdiği bir oyun açmak onun gelişimi için yararlı olacaktır. Zaman ayarlamasını iyi yapınız.

5Hangisi Sert 2 Yaş Etkinlikleri

Bir kabın içerisine yumuşak ve sert nesneler konularak bunların ayrıştırılması istenebilir. İkiye ayrıştırılan nesneler daha sonradan teker teker kontrol edilerek sesli bir şekilde yumuşak ve ya sert şeklinde tekrar kutuya konulabilir.

Mutlaka incele:  Gece Tuvalet Eğitimi ile Gece Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

6Su Değiştirme 2 Yaş Etkinlikleri

İki bardak ve birinin içine doldurulan su ile yapılan etkinlik çocuğunuzun bir çok beceriyi bir anda kazanabilmesi için çok önemlidir. Gayet zevki olan bu etkinliği bir çok kez oynamayı isteyeceksiniz.

Beceri kazanma

2 yaş etkinlikleri bir çocuğun yaptığı etkinlikler çok basit fakat temel hareket becerileri için gayet önemlidir. Bu nedenle bu yaşa yeterince önem verilmelidir ve bu süreçte anne babaların mutlaka çocuk ile birlikte vakit geçirmesi gerekmektedir. Her ne yapıyor olursanız olun çocuğunuzla geçirdiğiniz her dakikadan zevk alın. Onun da aldığını göreceksiniz. Dilerseniz, 2 Yaş Sendromu ile Başa Çıkma İçin 8 Etkili Yöntem başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!