2 Yaş Gelişim Özellikleri ve Yaşa Uygun Aile Tavrı

En güzel 2 yaş bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

2320

2 yaş, anne ve babalar için de bebek için de önemli bir dönemdir. Bebeğiniz artık bağımsız hareket edebilir hale gelmiştir ve kendi kafasında bazı neden sonuç ilişkileri kurmaya başlar. 2 yaşında bir çocuğunuz varsa ve 2 yaş gelişim özellikleri hakkında bilgi edinmeye ihtiyaç duyuyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

2 Yaş Gelişim Özellikleri Nelerdir?

2 yaş gelişim özellikleri her çocukta ana hatlarıyla hemen hemen aynıdır. Çocuklar bu dönemde alakalı alakasız birçok şeyle neden-sonuç ilişkisi kurarlar ve çevrelerini sorgularlar. Bu dönemde sizi birçok soru bekliyor. Hepsine mantıklı cevaplar vermeye çalışmalısınız.

Mutlaka incele:  Küçük Çocuklar İçin Saç Modelleri Fikirleri

12 Yaş Bebek Gelişimi Boy Kilo

2 yaş boy kilo kız ve erkek bebekler için değişiklik gösterir. 2 yaşındaki kız bebeğin boyu ortalama 80-92 santimetre ve kilosu 9.2-14.5 kilo arasında, erkek bebeğin boyu ise 82-93.5 santimetre ve kilosu 9.8-15 kilogram arasındadır. 24 aylık bebek gelişimi boy kilo ile ilgili herhangi bir problem varsa doktorunuz sizi bilgilendirir.

22 Yaş Çocuğun Tuvalet Eğitimi

Tuvalet eğitimi için en ideal yaş 2-2,5 yaş civarıdır. Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını anlamanızın pek çok yolu var. Çocuğunuz bezi ıslandığında hemen rahatsız oluyorsa, bezine çiş yapmak istemiyorsa, çişi geldiğinde size söylemeye başladıysa ya da çiş yaparken belirtiyorsa ufak ufak tuvalet eğitimi vermeye başlamalısınız. Bazı doktorlara göre de eğer bebeğiniz merdiven inip çıkabilmeye başladıysa tuvalet eğitimi için uygundur çünkü kasları gelişmiştir.

Mutlaka incele:  2 Yaş Eğitim Seti

32 Yaş Aşısı Ateş Yapar Mı?

Çocuğunuz 2 yaşına geldiğinde Hepatit A aşısı olması gerekir. 2 yaş aşısı gecikirse Hepatit A kapabilir. Hepatit A bulaşıcı bir hastalıktır ve ciddi karaciğer problemlerine yol açabilir. Aşı yapılan yerde ağrı, kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu etkiler en sık görülen yan etkilerdir. Halsizlik ve hafif bir ateş de görülebilir.

Mutlaka incele:  2 Yaş Doğum Günü Partisi Nasıl Planlanır?

42 Yaşındaki Çocuğun Eğitimi Nasıl Olmalı?

2 yaş, sendromlu ve zorlu bir dönemdir. Çocuğu özgür bırakmalı ve keşfetmesine izin vermelisiniz. Öfkesini kontrol altına almaya çalışmamalısınız. Onu engellemek amacıyla sürekli “Hayır” demekten kaçınmalısınız. Hayal gücünün gelişmesine ve kendini ifade edebilmesine katkıda bulunmalısınız.

52 Yaşındaki Çocuğun Oyunları

2 yaşındaki çocuğunuzla atma-tutma oyunları oynayabilirsiniz. Uygun bowling oyuncakları satın alarak birlikte bowling oynayabilirsiniz. Çocuğun eşyalarını belli bir bölgeye saklayarak bu eşyaları bulmasını isteyebilirsiniz. Bu tarz oyunlar hem eğlenceli hem de gelişime katkı sağlayan oyunlardır.

2 Yaş Sendromu ile Başa Çıkma İçin 8 Etkili Yöntem

2 yaş sendromu ile başa çıkmak anne ve babalar için zorlu bir süreç olabilir. 2 yaş sendromuyla başa çıkmak için en etkili yöntemleri 2 Yaş Sendromu ile Başa Çıkma İçin 8 Etkili Yöntem isimli yazımızdan okuyabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!