2 Yaş Uyku Eğitimi

En iyi 2 yaş tavsiyeleri ve bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1041

Çocukların uyku düzenleri neredeyse 2 yaşına kadar normal ilerlerken, 2 yaşına yaklaştıkça uyku problemleri artmaya başlar. 2 yaş uyku eğitimi anne ve babalar tarafından verilmelidir.  Çocuğunuzun uyku problemleri varsa yazımız size yol gösterebilir.

2 Yaş Uyku Eğitimi ve Bilgileri

2 yaş uyku eğitimi çocuklar için de, ebeveynler için de zorlayıcı olabilir. 2 yaş sendromuyla beraber uyku problemleri de artabilir. Sizin de çocuğunuz uyku problemleri yaşıyorsa yazımızı mutlaka okumalısınız.

Mutlaka incele:  2 Yaş Sendromu ile Başa Çıkma İçin 8 Etkili Yöntem

12 Yaş Uyku Problemi

2 yaş uyku problemi, 2 yaş sendromuyla beraber ortaya çıkar. Çoğunlukla çocuklar yürümeye başladıktan sonra çocuğunuzda uyku problemleri görülebilir. Erkek çocuklarında uyku problemleri daha çok görülür.

22 Yaş Sendromu Uyku Sorunu

Uyku problemleri 2 yaş civarında başlar. Çocuğunuzda uyumakta direnme, korkup ağlayarak uyanma, tetikte uyuma ve az uyuma problemleri görülebilir. Uyku sorunları genellikle korku ve kaygı nedeniyle ortaya çıkar. Bazen fiziksel ağrılar da uyku sorununa neden olabilir.

Mutlaka incele:  Gece Tuvalet Eğitimi ile Gece Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

3Ağlatmadan Uyku Eğitimi

Uyku eğitimi ağlatmadan verilmeli. Çocuğunuza uyku eğitimi verirken ağlatırsanız zamanla eğitim vermek imkansız hale gelecektir. Çocuğunuza uyku eğitimi vermeye aslında bebekken vermeye başlamalısınız ancak şu anda da onu belli bir düzene alıştırabilirsiniz. Bebeğinize doğumdan itibaren gece ve gündüz farkını öğretmelisiniz. Geceleri karanlık ve sessiz olmalı. Karanlıkta uyumak melatonin hormonunun salgılanması için önemli. Gece rutini oluşturun. Her gece aynı şeyleri yapın. Zamanla bu rutinin sonunda uyuyacağını anlayacak ve bunları uyguladığınızda bir şey yapmanıza gerek kalmadan uyumaya başlayacaktır.

Mutlaka incele:  2 Yaş Doğum Günü Partisi Nasıl Planlanır?

4Çocuğa Uyku Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuğunuza uyku eğitimi verirken ona eğitim verdiğinizi belli etmemeye çalışın. 2 yaş sendromu sırasında bir şeyler öğrenmemek için direnebilir. Eğer sizi çok zorluyorsa pedagogdan yardım alabilirsiniz. 2 yaş sendromu size zor anlar yaşatabilir. Çıkmazda kalırsanız pedagog desteği alabilirsiniz. Başka annelerin yaptıklarını çocuğunuza uygulamak istiyorsanız yine bir uzmana danışın. Her ailenin çocuk yetiştirme stili farklı olduğu gibi her çocuğun da karakteri farklıdır.

2 Yaş Gelişim Özellikleri ve Yaşa Uygun Aile Tavrı

2 yaşındaki çocuğunuzun nasıl bir gelişim göstereceği sizi meraklandırıyor. Çocuğunuzun gelişim özelliklerini öğrenmek istiyorsanız 2 Yaş Gelişim Özellikleri ve Yaşa Uygun Aile Tavrı isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!