29 haftalık gebelik

Siz bebeğinizi bekliyorsunuz, bebeğiniz de dünyaya geleceği anı bekliyor. Bunun için her geçen gün daha çok büyüyor, gelişiyor. Doğduğu andan itibaren yaşamını normal şartlarda sürdürebilmesi için gelişimini sürdürüyor. 29 haftalık gebelik sırasında sizde ve bebeğinizde görülecek değişimleri öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Faydalı 29 Haftalık Gebelik Bilgileri

29 haftalık gebelik, gebeliğin üçüncü trimester dönemine denk geliyor. Bebeğinizin doğumuna yaklaşık 11 hafta var. Bu haftalarda bebeğiniz geçmiş haftalara kıyasla çok daha hızlı bir şekilde kilo alacak.

Mutlaka incele:  İlk Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamileliğin İlk Haftaları Nelere Dikkat Edilmeli?

129 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Siz 29 haftalık gebesiniz ama bebeğiniz 27 haftadır karnınızdaki yolculuğunu sürdürüyor. Hamileliğinizin 29. haftasına geldiğinizde bebeğiniz 6 ay 23 günlük olmuştur. 7 ayına ise sadece bir hafta kaldı. Eğer hamilelik dış çekimi yaptırmak istiyorsanız 7. aydan itibaren istediğiniz zaman dış çekim için fotoğrafçınızla görüşmelisiniz.

229 Haftalık Bebeğin Boyu ve Kilosu

Hamileliğiniz 29 haftaya ulaştıysa boyu 35-43 santimetre arasında ve kilosu da 1.25-1.35 kilogram arasında olmalıdır. Bebeğiniz daha zayıf ya da boyu daha kısaysa endişe etmeyin. Doktorunuz bebeğinizin gelişimiyle ilgili ihtiyacınız olan bilgiyi size iletecektir. Aklınızda herhangi bir soru işareti varsa doktorunuza bu soruları yöneltebilirsiniz.

329 Haftalık Bebeğin Gelişimi

Gebeliğinizin 29. haftasında bebeğinizin akciğer ve kasları gelişecektir. Bebeğinizin gelişimi için aldığı besinler çok önemlidir. Bebeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için protein, C vitamini, demir ve folik asit almalısınız. Özellikle folik asit konusunda doktorunuz size destek verecektir. Onun tavsiyelerini çok iyi dinlemeli ve bu konuda dikkatli olmalısınız. Bebeğinizin günlük 250 miligram kalsiyuma ihtiyacınız var. Süt, peynir, yoğurt gibi besinleri sık sık tüketmelisiniz.

Mutlaka incele:  35 Haftalık Bebek Gelişimi, 35 Haftalık Doğan Bebekler

429 Haftalık Bebek Anne Karnında Nasıl Durur?

Bebeğiniz büyümeye devam ettikte rahminiz daha da gerilir. Bebeğinizin hareket alanı kısıtlanır. Eskisi kadar rahat hareket edemez. Hareketleri ise çok daha belirgin hale gelir. Hatta hareketleri o kadar sertleşir ki tekmeleri canınızı acıtabilir.

5Erken Doğum Belirtilerine Dikkat Edin

Bu haftalarda erken doğum belirtileri gösterebilirsiniz ve erken doğum riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Kasılmalarınız olursa dikkatli olmalısınız ve erken doğum belirtileri gösterip göstermediğinizi değerlendirmelisiniz. Eğer bu konuyla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Yeterince bilgilendikten sonra eğer erken doğum belirtileri gösteriyorsanız hemen doktorunuza bilgi vermelisiniz.

6Sıkı Kıyafetler Giymekten Kaçının

Hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde sıkı kıyafetler giymemelisiniz. Sıkı kıyafetlerle rahat edemezsiniz ve bu tür kıyafetler bebeğiniz için de zararlıdır. Sıkı kıyafetler yerine içinde rahat ettiğiniz kıyafetler giymelisiniz. Eğer bu tarz kıyafetleriniz yoksa birkaç tane kıyafet satın almalısınız.

Mutlaka incele:  21 Haftalık Gebelik Bilgileri

729 Hafta Gebelik Cinsellik İçin Uygun Bir Dönem Midir?

Kendinizi rahat hissettiğiniz sürece cinsellikle ilgili bir kısıtlamanız yok. Eğer doktorunuz cinsel hayatınıza ara vermeniz gerektiğini söylemediyse ve siz de kendinizi rahat hissediyorsanız cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz.

8Hamileliğin 29. Haftasında Anne Adayında Meydana Gelen Değişimler

29 haftalık hamileyim ve yaşayacağım değişimi merak ediyorum diyorsanız yazımızın devamını dikkatle okuyun. Hamileliğinizin bu döneminde kabızlık, mide yanması problemleri, gaz şikayetleri olabilir. Gaz yapabilecek, midenizin yanmasına sebebiyet verecek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalısınız. Mide yanmalarınızın ana sebebi bebeğinizin saçlarının uzamasıdır. Endişe edilecek herhangi bir durum yok. Düzensiz ve sancısız kasılmalarınız olabilir. Bunları erken doğum belirtisiyle karıştırmayın. Yine de bir şüpheniz varsa mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Şu ana kadar ortalama 11 kilo almış olmanız gerekiyor. Daha fazla kilo aldıysanız biraz daha dikkat etmelisiniz. Aşırı kilo aldıysanız ve kilonuzu kontrol altında tutmak istiyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir?

Hamileliğinizin bu döneminde doğum çantanızı hazırlamaya başlamalısınız. Doğum çantasında olması gereken malzemeleri Doğum Çantasında Olması Gerekenler Nelerdir? isimli yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!