3 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri – En İyi Çocuk Fikirleri

622

Çocuklar günden güne büyür, gelişir ve farklı şeyler öğrenirler. Peki ya 3 yaş çocuğunun gelişim özellikleri neler? Fiziksel ve zihinsel özelliklerinin yanı sıra beslenme alışkanlıkları, disiplin konusu ve gelişimlerini nasıl destekleyebileceğinizi bu yazıda yazdık.

3 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri Nelerdir?

3 yaşındaki bir çocuğun gelişim özellikleri hakkında bilmek istediğiniz her şey bu yazıda! Gelin, birlikte inceleyelim.

Mutlaka incele:  En Eğlenceli 3 Yaş Doğum Günü Partisi İpuçları

13 yaş çocuğunun gelişim özellikleri-Fiziksel gelişim 

3 yaş çocuğunun gelişim özellikleri arasında boy ve kilo gelişimine değinelim öncelikle. Bu yaştaki çocukların boyları ortalama 8,5 cm uzar ve ortalama 2,5 kilo alırlar. Ayrıca bu yaştaki çocuklar bir rahatsızlıkları olmadığı sürece oldukça iyi seviyede yürür ve koşarlar. Tek ayak üzerinde durma konusunda sıkıntı yaşamaz, kapıları açabilir ve daire, kare, dikdörtgen gibi geometrik şekilleri tanır.

2Oyuncaklarla kule yapabilirler

Zeka gelişimine yardımcı oyuncaklar arasında yer alan lego ya da kule yapma oyunlarını becerebilme yetisine sahiptirler. Küplerle kule yapabilirler. Ayrıca 3 yaş çocuğunun gelişim özellikleri arasında renkleri tanıma da vardır. Bu yaşta renkleri, isimlerini, soy isimlerini ve cinsiyetlerini bilirler.

Mutlaka incele:  3 Yaş Zeka Oyuncakları - Çocuk Zeka Gelişim Oyuncakları

3Diğer fiziksel özellikleri

Acıkmak, üşümek, yorulmak gibi kelimelerin anlamlarını bilir ve anlaşılır şekilde konuşmaya başlarlar. Ayrıca başka çocuklarla oyun oynar, paylaşmayı öğrenirler.

43 yaş çocuğunun gelişim özellikleri-Beslenme özellikleri

Bu yaştaki çocukların beslenme alışkanlığı aile ortamından edinilir. Aile ortamında birlikte, sağlıklı yiyecekler tüketilirse çocuk bunu alışkanlık haline getirir. Ona zararlı olduğunu söylediğiniz yiyecekleri siz de tüketmemelisiniz. Yemek ya da yemek masası hazırlarken verilen ufak görevleri de yapabilecek yaştadır çocuk.

5Sevdiği ve sevmediği yemekler olabilir

Zorla yemek yemesinin ona fayda sağlamadığını bilerek acıktığında yemesine izin verin. Aç kalmasın diye abur cubur yemesine izin vermeyin, acıktığında sağlıklı besinleri de tüketecektir. Sevmediği yiyecekleri de zorlamayın, mümkünse bu gıdaları sevdiği yiyeceklerle birleştirerek sunun.

Mutlaka incele:  3 Yaş Oyuncakları - Eğitici ve Zeka Geliştirici Oyuncaklar

63 yaş çocuğunun gelişim özellikleri-Disiplin 

Disiplin konusu hassas bir noktadır. Koyduğunuz kurallar ve yasaklar konusunda tutarlı olmalısınız yoksa çocuğunuzun zihninde bu kurallar inandırıcılığını yitirir. İyi davranışlarını övün, kötü davranışlarının yanlış olduğunu söyleyin ve neden yanlış olduğunu açıklayın.

7Öğrenme yöntemi olarak oyunu kullanabilirsiniz

Çocukların en iyi öğrenme yöntemleri arasında oyun da vardır. Ona bir şeyin neden doğru veya neden yanlış olduğunu öğretirken oyun oynayabilirsiniz.

Çocukların Gelişimine Yardımcı Oyuncaklar Seçmelisiniz

3 yaş oldukça önemli bir yaştır ve oyuncak seçiminde de hassasiyet ister. Çocuğunuzun gelişimine yardımcı olan oyuncakları seçerek yeni şeyler öğrenmesini sağlayabilirsiniz. 3 Yaş Oyuncakları – Eğitici ve Zeka Geliştirici Oyuncaklar yazımızı okuyarak bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!