3 Yaş Zeka Oyunları Önerileri

En güzel 3 yaş çocuk fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

1363

Oyun oynamak, hangi yaşta olursa olsun çocukların kişisel gelişimleri için çok önemli bir araçtır. Çocukların enerjileri çok yüksektir ve çocuklar da sürekli bu enerjileri sarf etme eğilimindedir. Bunu yapabildikleri en önemli zamanlar ise, kuşkusuz ki çocukların oyun oynayabildikleri ve zeka gelişimini etkileyecek oyuncaklarla vakit geçirdikleri anlardır.  enerji sarf etme ihtiyacı duyan çocuklar hem fiziksel hem de zihinsel gelişimlerini 3 yaş zeka oyunları ve oyuncaklar ile sağlamaktadır.

Zeka Oyunlarının Çocukların Gelişimindeki Etkisi Nedir?

Bir çocuğun gelişimi için uyku düzeni, düzenli beslenme çok önemlidir. Ama bu durumun en önemli diğer sacayağı ise zeki geliştirici oyunlar ile oynanmasıdır. Çocukları ruhen ve zihnen besleyen bu oyunlar, çocuğun strateji kurmasını ve bu oyunlar bazında fikir yürütme işlevinin nasıl olduğunu kavramasına yardımcı olur. 3 yaş zeka oyuncakları çocukların keyifle ve ailesi ile birlikte paylaşımlarını sürdürebilecekleri oldukça etkili araçlar olarak hayatınızda yer almalıdır.

Mutlaka incele:  3 Yaş Oyuncakları - Eğitici ve Zeka Geliştirici Oyuncaklar

3 Yaşındaki Çocukların Yetenekleri Nelerdir? Neler Yapabilirler ve Nelere İlgi Duyarlar?

Çocuğunuz 3 yaşına geldiğinde, artık önceki yaşlarına nazaran daha çok, küçük küçük sorumluluklar alabilir. Meraklı oldukları için soru sormaları da son derece fazladır. Bu yönlerini kullanabilecekleri 3 yaş zeka oyunları ve oyuncaklar bulmak ise daha makul olacaktır. Aynı zamanda iyi şekilde ezber yapabilirler. Dikkat yetenekleri çok fazla gelişmemiş olsa da, bir iş üzerinde ortalama 3-4 dakika dikkat toplayabilirler. Ayrıca, küçük şiirleri ve sözleri ezbere söylemeyi de başarırlar. 3 yaş zeka geliştirici aktiviteler sayesinde de bu yetenekleri daha çok gelişir ve daha keyifli oyun saatleri geçirebilirler.

Mutlaka incele:  3 Yaş Çocuk Eğitimi

3 Yaşa Uygun Hangi Oyunu Çocuğumla Oynayabilirim?

Çocuğunuz ile kaliteli zaman geçirmek istiyorsunuz, bunu da eğitici ve zeka geliştirici oyun ya da oyuncaklar aracılığı ile yapmak istiyorsunuz. 3 yaş zeka oyunları evde oynanabilen oyuncaklar aracılığı son derece kefili bir hal alacaktır. Böylelikle çocuğunuz da mutlu olacak ve siz de ebeveyn olarak onunla iyi zaman geçirebileceksiniz.

3 yaşa uygun 3 yaş zeka oyunları içerisinde en çok dikkat çekenlerden birisi “Eşleştirme Kartları” ile oynanan oyundur. Eşleştirme kartları akıllı kartlar olarak bilinmektedir. Hafıza gelişimini, görsel yetenekleri, zihinsel gelişimi hızlandıran bu kartlar ile çocuğunuz hem eğlenecek, hem öğrenecektir.

Mutlaka incele:  3 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri - En İyi Çocuk Fikirleri

3 Yaş Zeka Oyunları – Eşleştirme Kartları İle Oyun Nasıl Oynanır?

3 yaş zeka oyunları arasında Eşleştirme Kartları oynamak için toplamda 8 adet kart alınır. Bu kartlar 4 çeşit olmalıdır, yani her karttan 2’şer tane olmalıdır. Ön yüzü görünmeyecek şekilde oyun oynanacak yere bu kartlar dizilmelidir. Daha önceden görülmüş olan ve bilinen kartlardan biri açılmalı, aynısı olan kart ile eşleştirilmelidir. Tabi ki bu işlemi yaparken, kartın eşini ön yüzü görünmeden bulmak gerekir. Eğer ki açılan kartın eşi bulunamazsa, çocuğunuzun son 2 denemesini kapatmalısınız. Böylelikle açmış olduğu kartları da tekrar hatırlamaya çalışacak ve bulmak için çaba gösterecektir. Oyunu başarmak isteyen çocuk ise, açılan kartlardaki görmüş olduğu şekilleri aklında tutmaya çalışacak ve sonunda da başaracaktır. Hafıza gelişimi için son derece önemli olan bu oyun,  3 yaş zeka geliştirici oyunlar oyna diye çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye olacaktır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!