31 Haftalık Gebelik Bilgileri

Hafta hafta hamilelik bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

457

31 haftalık gebelik, doğuma yaklaşık 9 haftanız kaldığı anlamına gelir. Eğer bebeğiniz erken doğmak isterse bu süre çok daha azdır. 31. haftaya geldiğinizde doğum çantanızı hazırlamış olmalısınız. Doğum çantanız şu ana kadar hazır değilse bir an önce hazırlamaya başlamalısınız. Doğumların ortalama %10’u erken doğumdur.

Faydalı 31 Haftalık Gebelik Bilgileri

31 haftalık gebelik, 3. trimesterin ortalarına denk gelir. 3. trimester gebeliğin son trimester dönemidir. Bu hafta bebeğinizde ve sizde oluşacak değişimleri merak ediyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Mutlaka incele:  Hamilelikte 6. Ay Gelişmeleri Nelerdir?

131 Haftalık Gebelik Kaç Aylıktır?

31 haftalık gebelik 7 ay, 7 günlüktür. Bebeğiniz bu haftalarda hızla kilo alır ve boyu da hızla uzar. Kilo alış hızı artan sadece bebeğiniz değil. Sizin de kilo alma hızınız artmaktadır. Mide yanma ve ekşimesi problemleri nedeniyle çok iştahlı yemek yiyemeseniz de yediklerinize dikkat etmelisiniz.

231 Haftalık Bebek Kaç Kilo Olmalı?

31 haftalık gebelik bebek kilosu ortalama 1500 gramdır. Boyu ise yaklaşık olarak 40 santimetredir. Bebeğinizin kilo alma hızı, boyunun uzama hızından daha fazla olacaktır. Aslında bu, bebeğiniz için çok daha iyi bir durumdur. Doğuma kadar ideal kilosuna kavuşması gerekiyor. Aksi takdirde doktorlar bebeğinizin küvözde kalmasını uygun görebilirler.

331 Haftalık Bebeğin Gelişimi

31 haftalık bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi neredeyse tamamen gelişmiş durumdadır. Akciğerlerinin gelişimi, doğumdan sonra hayata tutunabilmesi için büyük önem taşır. Akciğerlerinin tamamen gelişmesi için daha birkaç haftaya ihtiyacı var. Bebeğinizin gözleri artık ışığa duyarlı durumdadır. Doğduğunda da ışığa bakamamasından bunu anlayabileceksiniz. Doğduğunda gözleri hassas bir durumda olacak, ışıktan rahatsız olduğunu fark edebileceksiniz. Bu, endişe verici bir durum değil. Gözleri ışığa alışkın olmadığı için bu tepkiyi verecektir.

Mutlaka incele:  19 Haftalık Gebelik Bilgileri

431 Haftalık Bebek Doğarsa Yaşar Mı?

31 haftalık bebek gelişimini neredeyse tamamlamış durumdadır. En büyük endişe nedeni akciğerlerinin tamamiyle gelişmemiş olmasıdır. Bebeğiniz 31. haftada doğarsa yüksek ihtimalle hayata tutunacaktır. Akciğerlerinden kaynaklı bir problem ya da başka bir rahatsızlık nedeniyle risk her zaman vardır. Bebeğiniz erken doğarsa panik yapmayın. Sizin panik olduğunuzu o da hissedecek ve bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Böyle bir durumda mümkün olduğunca sakin davranmalı ve doktorların işini yapmalarına engel olacak bir tutum sergilememelisiniz.

531 Haftalık Gebelik Jinekoloji

Kendinizi rahat hissediyorsanız cinsel ilişkiye girmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Kendinizi iyi hissettiğiniz sürece bir kısıtlama yok ancak erken doğum riskiniz varsa ve doktorunuz cinsel ilişkiye girmemenizi önerdiyse bu önerileri dikkate almalısınız. Doktorunuz bu konuda bebeğiniz için doğru olanı yapmanızı isteyecektir.

Mutlaka incele:  37 Haftalık Gebelik Tavsiyeleri, Hamilelikte 37 Hafta Bilgileri

6Doğum Çantası Hazırlığı

Bu haftaya kadar eğer doğum çantanızı hazırlamadıysanız bir an önce hazırlıklara başlamalısınız. Doğum çantanızı, herhangi bir erken doğum olasılığına karşın kolayca alabileceğiniz bir yere koyabilirsiniz. Yatağın yanı, daire kapısının arkası gibi yerler ulaşımı kolaydır. Doğum çantanızı tamamiyle hazırladıktan sonra hemen alıp evden çıkabileceğiniz bir yere yerleştirmelisiniz. Dilerseniz, Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

7Yalancı Doğum Sancıları

Hamileliğin bu döneminde yalancı doğum sancıları görülebilir. Bu doğum sancılarını erken doğum sancılarıyla karıştırarak paniğe kapılmayın. Herhangi bir sancı ya da ağrı olmadan sadece kasılmalar görülebilir. Bu kasılmalar karında sertleşmeye de görülebilir. Bu sancılar rahimde açılmaya ve doğuma neden olmaz. Gerçek doğum sancılarından yalancı doğum sancılarını ayırmak önemlidir. Doktorunuzdan bu konuyla ilgili gerekli bilgiyi almalısınız.

831 Haftalık Gebelikte Mide Problemleri

31 haftalık gebelik sırasında mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetler görülebilir. Bu şikayetlerin ana nedeni büyümüş olan rahmin mideyi sıkıştırmasıdır. Doktorunuzun vereceği ilaçlarla bu şikayetler azalabilir. Doktorunuzun vermediği herhangi bir ilacı kesinlikle kullanmamalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!