4 Aylık Bebek Neler Yapar?

En güzel bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın.

693

Bebek gelişimi ay ay farklılık gösteriyor. Minik bebeğiniz 3 aylık süreci bitiriyor ve 4. ayına girdi. Bu 3 aylık süreçten sonra artık bebeğinizde fiziksel ve zihinsel gelişimler görmeye devam edeceksiniz. Tabii ki, siz de onun gelişiminin düzenli olarak devam etmesini istiyorsunuz. Peki 4 aylık bebek neler yapar? Fiziksel ve zihinsel gelişimi nasıl devam eder?

4 aylık bebek neler yapar?

Bu ayda gösterecekleri en iyi gelişmelerden biri uyku düzenlerinin yerine oturması. Belirleyeceğiniz bir uyku eğitimi ile bebeğinize zamanlı bir uyku düzeni oluşturabilirsiniz. Sabahtan uyku vaktine kadar aynı işleri devam ettirerek bu düzeni sağlayabilirsiniz. Ayrıca 4. ay döneminde bebeğiniz sağa veya sola kendisini döndürebilir.

Mutlaka incele:  Bebek Alerjileri Konusunda 6 Kritik Bilgi

4 aylık bebekler elleri ile rahatça eşyaları tutabilir. Bu eşyalara dokunup, birtakım hareketler ile nesneleri kavramaya başlar. Ne olduğunu anlamaya çalışır. El-göz koordinasyonunun geliştiği bu ayda, bebek almak istediği eşyaya odaklanır. Eşyaları kavrayan bebek, onları ağzını götürmesi ile diş kaşıntılarının başladığını gösterir. Aynı zamanda uzaktaki bir noktaya da artık odaklanabilir.

4 aylık bebek oturur mu?

Anne ve babaların en merak ettiği soru: 4 aylık bebek oturur mu? Evet, bu ayda minik bebeğiniz küçük bir destekle kısa süreli oturabilir. Arkasında bir yastık ve onu tutacağınız kolunuz ile bebeğinizi kısa süreli oturtarak kas gelişimine fayda sağlayabilirsiniz. 4. ayda kasları gelişen bebek, tam olarak kesin hareketler yapamasa da yüzüstü yatarken kendisini iteleyerek başını kaldırabilir.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Bunlardan farklı olarak 4 aylık bebek neler yapar? Karşıdan biri bebeğinize seslendiğinde, sesin geldiği tarafa bakarak ona tepki verebilir. İletişimi bu ayda daha güçlüdür. Peki iletişimi sağlamak için 4 aylık bebek ne yapar? Bebeğiniz artık gelen seslere karşı bir taklit oluşturabilir veya gelen seslere karşı o da sesler çıkararak cevap vermek ister. 

Bebek, aynı zamanda bu ayda sesli bir şekilde gülmeye başlar. Ona sevgi cümleleri söylendiğinde bunu hisseder ve güler. Üzüldüğünde ise bunu belli eder. Somurtma gibi yüz ifadelerini gösterebilir. Bebeğinizin 4. ayında verebileceği bir tepki de, gıcıklandığında gülerek tepki vermesi. Bununla birlikte, 4 aylık bebek artık aynada kendisini tanıyabilir. Hem de bu onun çok hoşuna gidecektir. Dilerseniz, 4 Aylık Bebek Beslenmesi başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mutlaka incele:  10 Günlük Bebek Neler Yapar?

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!