5 Aylık Bebek Kahvaltısı

En iyi bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

2636

Anne ve babalar, doğumdan sonraki her ayda bebeklerinin gelişimlerini mutlaka kontrol etmeli. Bebek beslenmesi her ayda değiştiği gibi bebeklerin hareketleri de değişir. Yarım bir yıla yaklaşıldığında onlar gelişimlerini kat kat sürdürürler. Bu gelişimlerinde en önemli nokta beslenme ve uyku olsa gerek. Bebeğinizin beslenme şekli ay ay gelişecek. Siz de 5 aylık bebek kahvaltısı hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda bulabilirsiniz.

5 aylık bebek kahvaltısı nasıl olmalı?

İlk 6 ay verilen anne sütünün önemi saymakla bitiyor. Protein, vitamin, mineral, yağ derken bebeğiniz anne sütünden birçok gıdayı alarak başka bir ek gıdaya gerek duymayacaktır. Anne sütü ile beslenen bebeklerin gelişimleri de daha iyi olacaktır. Hem anne hem de bebek için sağlıklı bir mucize diyebiliriz. Bebek gelişimi için de henüz ek gıda için erken sayılan 5. ayda ancak bu ayın sonlarına doğru bebeğiniz katı gıdaya geçebilir. Ona verebileceğiniz en sağlıklı besin bu dönemde, anne sütü oluyor.

Mutlaka incele:  İstanbul Yenidoğan Fotoğrafçısı Fiyatları

Meyvesuyu, muhallebi, yoğurt ek gıdaya geçebilen bebekler için ideal. Ek gıdalar arasında sebze ve meyve püreleri de anneler tarafından tercih ediliyor. 5 aylık bebek kahvaltısı henüz bu dönemde tam olarak başlamıyor. Bebeğiniz anne sütü ile beslenmesini devam ettirirken, ek gıdaya alıştıktan sonra kahvaltıya geçebilir. Bu süreç ise 6. ve 7. aylara doğru sarkıyor. Ek gıdaya erken geçmek pek doğru sayılmıyor. Tabii ki, doktorunuzun önerdiği besinleri vermek en önemlisi.

Mutlaka incele:  En Güzel Yeni Doğan Erkek Bebek Kıyafetleri

Tam olarak yoğun bir kahvaltı için erken olsa da meyve püreleri, bebe bisküvisi ile devam sütü 5 aylık bebek kahvaltısı için ideal. Bebeğiniz bu tatları sevecektir.

Mevsim meyvelerinin sıkılması ile kendi yaptığınız taze meyve suyunu çok az olarak verebilirsiniz. 5 aylık bebeğinize doktorunuza danışarak çok az miktarda haşlanmış yumurta sarısını da kahvaltı için hazırlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  1 Aylık Bebek Neler Yapabilir?

Bu ayda bazı bebekler çorbaları da seviyor. Onun için tarhana çorbası, sebze çorbası gibi çorbalar yapabilirsiniz. Bebeğinizin sevmediği besinleri ona zorla vermeye çalışmayın. Tabii ki, mutlu bebekler için bunların hepsi doktorunuza danışarak yapılmalı.. Anne sütü ile bebeğiniz birçok gıdayı aldığı için en çok anne sütü vermeye önem verin.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!