5 Aylık Bebek Neler Yapar?

237

Bebeğiniz günden güne büyüyor.. Onun büyümesi, gelişmesi karşısında her günün önemi sizin için daha da artıyor. Sağlıklı bir şekilde büyümesinin devam etmesi oldukça önemli.  5 aylık bebek neler yapar?  5 aylık bebek gelişimi için neler yapılmalı?

5 aylık bebek gelişimi için neler yapılmalı?

Bebeğinizin bu ayda sizinle iletişimi güçlenecek. Sizi gördüğünde gülümseyecek ve güzel tepkiler verecek. En güzel duyguları bu gülümsemede hissedebilirsiniz.

Mutlaka incele:  8 Aylık Bebek Beslenmesi

5 aylık bebek neler yapar?

Peki bebekler 5 aylıkken neler yapar? Bebeğiniz bu ayda ‘agu’ gibi sesler çıkarmaya başlayacak ve duyduğu seslere karşı daha duyarlı olur. Bu ayda, o da sizin dikkatinizi çekmek için sesler çıkaracaktır. Bebeğiniz 5. ayında ‘uçak’ hareketi yapabilir. Ellerini ve ayaklarını açıp kafasını kaldırarak yaptığı bu hareket, onun gelişimi için de oldukça önemli.

5. ayda bebeğinizin göz ve işitme yetisi de daha çok gelişir. Gözleri ile nesneleri takip edebilir, renkleri ayırt edebilir.

5 aylık bebeğiniz bu ayda fiziksel olarak da gelişir. Küçük bir destek yardımıyla oturabilir ve bundan çok hoşlanır. Ancak bu aylarda bebeğinizi henüz çok oturtmamalısınız.

Mutlaka incele:  Bebeğinizin Beyin Gelişimi İçin Bebek Zeka Kartları Modelleri

5 Aylık Bebek Oyunları 

Minik bebekler 5. aylarında nesneleri ağızlarına götürerek araştırır. Oyuncakları da bunlardan biri. Bebeğinizin işitme ve göz koordinasyonunun gelişim göstereceği bu ayda ona dokunduğunda ses çıkaran oyuncaklar alabilirsiniz. Bu sesleri çıkarmak için dokunacak ve çok eğlenecektir. Belki de sesleri çıkarmaya çalışacaktır.

Bebeğinizin ilgisini çekecek 5 aylık bebek oyunları arasında sıcak-soğuk gibi kavramları öğreten kısa süreli oyunlar gibi öğretici oyunlar tercih edebilirsiniz. Ayna karşısında da bebeğiniz ile zaman geçirebilir ve onun kendisini tanımasını sağlayabilirsiniz. Çünkü ayna karşısında olmayı bebekler çok seviyor.

5 Aylık Bebek Uykusu

Bebeğinizin uyku düzeninin oluşmaya başlayacağı bu ayda bebeğiniz gece derin olarak 7 saat uyuyabilir. Gündüz de ara ara uyuyan bebekler için uyku düzeni oldukça önemli. Doktorunuz ile görüşerek normal bir uyku düzeni sağlayabilirsiniz. Daha farklı olarak bebekler 5 aylıkken neler yapar? Minik bebeğiniz, muhtemelen sabahları erkenden uyanacaktır. Eğer yanına sevdiği oyuncaklarından koyarsanız bir süre onlarla oyun oynayabilir.

Mutlaka incele:  9 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 5 aylıkken diş çıkarma gibi sancıları olabilir. Bu sancılar da doğal olarak gece uykusunu etkileyebilir. Kauçuk diş kaşıma halkaları bu durumda size yardımcı olacaktır. Ayrıca, bebeğinizin diş çıkarmasını, harika bir diş buğdayı partisi ile kutlayabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!