5 Yaş Çocuk Oyunları

Faydalı çocuk fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

645

Çocukların oyun çağlarını en iyi şekilde değerlendirmesi çok önemlidir. Oyun, bir çocuğun kendini geliştirebilmesi, pek çok temel niteliği edilebilmesi için biçilmiş kaftandır. Özellikle de artık yavaş yavaş büyümeye başlayan, olaylara ve durumlara daha etkin cevaplar verebilen 5 yaş çocuk oyunları, çocukların hem daha nitelikli ve eğlenceli, hem de karakter ve kişilik yapılarına etki edebilecek nitelikte olmaktadır.

Çocukların Hareket ve Takip Yeteneklerini Güçlendirecek Oyun “Sıcak-Soğuk Oyunu”

5 yaş çocuk oyunları arasında Sıcak-Soğuk Oyunu, saklanan bir nesnenin bulunmasına yönelik bir oyundur. 5 yaş oyunları evde oynanabilenler düşünüldüğünde, ailecek çok eğlenerek oynanabilecek bu oyun, onu heyecanlandırarak çok keyiflendirecek, hem de odak noktasını toplamasını sağlayarak takip yeteneklerini geliştirecek bir oyundur. Bir yere bir nesne saklayıp, çocuğunuzdan onu bulmasını isteyin. Çocuğunuz aradığı nesneye her yaklaştığında sıcak, uzaklaştığında da soğuk dediğinizde çocuğunuz bilecek ki nesneyi bulmaya yakın ya da uzaktır. Yaklaşınca sıcak demeyi hızlandırın, uzaklaşınca da çok uzaklaşıp uzaklaşmadığını belli etmek için uygun komutlar verin. Nesneyi bulunca çocuğunuz saklasın, siz bulun. Sizin yaptıklarınızı yaparken ne kadar eğleneceğine şaşıracaksınız. Göreceksiniz ki, 5 yaş oyunları okul öncesi tercihleri arasındaki en keyifli tercihlerden biri bu oyun olacak.

Mutlaka incele:  5 Yaş Zeka Oyunları Önerileri

Futbol Oyunları Her Daim Erkek Çocuklarının İlgisini Çekecektir

Vücut aktivitesi de katarak, hareketli ve spor olabilmesi adına bir oyun oynamak istiyorsanız, 5 yaş erkek oyunları aradığınızda futbol çok uygun bir tercih olacaktır. Çocuğunuz ile tek kale maç oynayabilirsiniz. Topa vurarak kaleye gol atmaya çalışan çocuğunuz, hangi köşeye ne şekilde topu vurmaya çalışacağını düşünerek strateji yeteneklerini geliştirecek, hem de spor yapmış olacaktır. Çok fazla eğlenmesi de cabası…

Mutlaka incele:  9 Yaş Zeka Oyunları

5 Yaş Çocuk Oyunları – Deve Cüce Oyunu İle Çocuğunuzun Odaklanma Yeteneğini Geliştirebilirsiniz

5 yaş çocuk oyunları arasında Deve Cüce Oyunu, çocukların kaba motor becerilerini geliştiren, çok eğlenceli bir oyundur. 5 yaş oyunları eğitici oyunları içerisinde çocukların büyük bir mutluluk ve katılım isteği ile oynadığı bu oyunda bir yönetici bulunur. Oyunu yöneten kişi diğer oyuncuları karşısına toplar. Oyunu yöneten “deve” dediğinde herkes ayakta durur, ancak “cüce” dediğinde çömelir. Bu kelimeleri art arda ve sıklıkla söylediğinde “deve” diyen oyun yöneticisine karşılık oynayanlar çömelebilir, “cüce” diyen oyun yöneticisine karşılık oynayanlar ayağa kalkabilirler. Böylelikle yanlış yapan elenir. En son kalan oyunun galibidir. Bu şekilde, ister okulda iste 5 yaş zeka oyunları evde oynansın, bu oyun hem eğitici hem de çocuklarınızın her daim oynamak isteyeceği bir şeydir.

Mutlaka incele:  4 Yaş Zeka Oyunları - En Eğitici Oyunlar ve Aktiviteler

5 Yaş Çocuk Oyunları – Oyun Oynamanın Çocuklara Faydaları

Oyun oynamak, özellikle de 5 yaş zeka oyuncakları ile oyunlara katılmak çocuklara pek çok katkı sağlar. En başta, oyunlar çocukların yaratıcılığını geliştirmektedir. Sorun çözme becerisini geliştirerek olaylar karşısında hızlıca çözümler bulabilmelerine yardımcı olur. Öz güvenlerini, benlik duygusunu geliştirmelerini sağlayan oyunlar, çocukların agresif davranışlarını kontrol altında tutarak paylaşımcı bir rol edinebilmelerini, zorlu koşullarda anlaşma yapabilmeyi, sabırlı olmayı, beklemeyi öğretir. 5 yaş eğitici oyunlar oyna isteğindeki ebeveynler, çocukları ile beraber geçirecekleri bu yaşlardaki 5 yaş çocuk oyunları sayesinde, onların ilerde kendi arkadaşları ile de güzel ve iyi diyaloglar kurarak daha iyi şekilde arkadaşlık ilişkileri edinmelerine yardımcı olacaktır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!