6 Haftalık Gebelik Bilgileri

Hafta hafta hamilelik tavsiyeleri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere göz atabilirsiniz.

390

6 haftalık gebelik, gebeliğin erken dönemlerindendir. Bu dönemde anne ve embriyoda bazı değişiklikler görülür. Eğer 6 haftalık hamileyseniz sizde ve doğacak bebeğinizde meydana gelecek değişimleri öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okumalısınız.

Faydalı 6 Haftalık Gebelik Bilgileri

6 haftalık gebelik sırasında anne adayı biraz daha gebeliğe alışmış durumdadır ancak şikayetleri de hala devam etmektedir. Bu dönemde hamileliğin tadını çıkartamamanız çok doğal. Yaşadığınız şikayetler azalınca hamileliğin keyfini çıkarabileceksiniz.

16 Haftalık Bebek Kaç Mm Olur?

Hamileliğin 4. haftasındayken 1-2mm boyunda olan bebeğiniz 6. haftaya geldiğinde 4-6mm boyundadır. Hala çok küçük olsa da gelişimi hızla devam eder. Bebeğinizin bu haftalarda kilosundan bahsetmek mümkün değil. Önümüzdeki haftalarda yavaş yavaş büyüyecek ve kilo almaya başlayacak. Endişelenecek bir şey yok. Bebeğiniz gelişimini sürdürdükçe kilosunu da takip edebileceksiniz.

Mutlaka incele:  34 Haftalık Gebelik Bilgileri

26 Haftalık Gebelik Kalp Atışı

Bundan iki hafta öncesine kadar herhangi bir kalp atışı duyabilmek mümkün değildi ancak gebeliğinizin 6. haftasına geldiğinizde artık bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Kontrole gittiğinizde doktorunuz size bebeğinizin kalp atışlarını dinletecektir. Bu hamileliğinizin ilk dönemlerinde yaşayacağınız en özel an. Eğer fırsatınız varsa bu kontrole eşinizle beraber gidin.

36 Haftalık Gebelik Kesesi Görüntüsü

6 haftalık bebek görüntüsü anne karnında henüz görülemez. Bu dönemde sadece gebelik kesesini görebilirsiniz. Gebelik keseniz çok küçükse embriyo görülmez. Gebelik keseniz 1,5 santimetreye ulaştığında embriyo görülebilir. Eğer bu haftalarda gebelik keseniz henüz yeterince büyümediyse endişelenmenize gerek yok. Doktorunuz size ihtiyacınız olan bilgiyi verecektir.

Mutlaka incele:  37 Haftalık Gebelik Tavsiyeleri, Hamilelikte 37 Hafta Bilgileri

46 Haftalık Gebelik Belirtileri

Gebeliğinizin 6. haftasında vücudunuz gebelik belirtileri göstermeye devam eder. Sabah bulantıları, halsizlik, bitkinlik, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler görünür. Bulantılar 12. haftaya kadar sürecektir. O zamana kadar midenizi yormayacak şekilde beslenmeye özen göstermelisiniz. Midenizin bulanmasına neden olabilecek yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmak hem sizin hem de bebeğiniz için faydalı olacaktır.

56 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

Bebeğinizin bu dönemdeki en önemli gelişimi kalbinde görülür. Kalp, bebeğinizin vücudunda ilk gelişen organ olacaktır. Bu dönemde kalbi dört odacıklı, gelişmiş bir hale dönüşür. Solumun ve sindirim sisteminin temelleri de bu haftada atılır. Göbek kordonu oluşur. Gözler, kulaklar ve ağız boşluğu bu haftada belirir. Beyni de 6. haftada gelişim gösteren bir diğer organıdır. El ve ayak tomurcukları da 6. haftada gelişmeye başlayacaktır. İlerleyen haftalarda elleri, kolları ve bacakları gelişecektir.

66 Haftalık Gebelik Beslenme Nasıl Olmalı?

Gebelik boyunca yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmelisiniz. İnsan sağlığına zararlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Cips, bisküvi gibi hazır ambalajlı yiyecekler mide bulantısına da neden olacaktır. Bu dönemi rahat geçirmek için mide bulantısı yapabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Günde 1,5-2 litre su içmeyi de ihmal etmeyin.

Mutlaka incele:  5 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir? 5 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

76 Haftalık Hamilelik Nelere Dikkat Etmeliyim?

6 haftalık hamilelikte yediğinize ve içtiğinize dikkat etmelisiniz. Sigara, alkol ya da uyuşturucu madde kullanıyorsanız kendi sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için bu zararlı alışkanlıklarınızdan acilen kurtulmalısınız. Gerekiyorsa psikolojik destek alabilirsiniz. Doktorunuz yasaklamadıysa gün içinde temiz havada kısa yürüyüşler yapmak iyi gelecektir.

86 Haftalık Hamilelikte Cinsel İlişki Yasak Mıdır?

Bazı ebeveynler gebelik boyunca cinsel ilişkiden uzak dursalarda 6 haftalık hamilelikte cinsel ilişki yasağı genellikle yoktur. Riskli bir hamilelik geçirmiyorsanız cinsel ilişkiyle ilgili herhangi bir yasak söz konusu değildir. Eğer aksi bir durum varsa doktorunuz zaten size gereken bilgiyi aktarır. Gebeliğin başında yapılması gereken rutin testler yapıldıysa 6. haftada yapılacak herhangi bir test yoktur.

Gebelikte Yürüyüş Hangi Aylarda Yapılmalı?

Gebelikte aksi belirtilmediği sürece yürüyüş yapmak iyi gelebilir. Hangi aylarda yürüyüş yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız Gebelikte Yürüyüş Hangi Aylarda Yapılmalı? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!