7 Aylık Bebek Kahvaltısı Nasıl Olmalı?

En iyi bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın.

570

Bebekler için 6 aylıktan itibaren ek gıda serüveni başlıyor. Anneler ise, bebekleri büyürken hangi besinler ile devam etmeleri gerektiğini oldukça merak ediyor. Günün en önemli öğünü sayılan kahvaltı, bebekler için de oldukça önem taşıyor.  Siz de 7 aylık bebeğiniz için ne tür kahvaltılar hazırlayacağınızı düşünüyorsanız, yazımızı okumaya devam edin. 7 aylık bebek kahvaltısı ile ne yemeli, nasıl beslenmeli?

7 aylık bebek kahvaltısı nasıl olmalı?

7 aylık bebeğinize, yine sebze meyve püreleri vermeye devam edin. Bebeğinizin hoşuna giden meyveleri devam sütü ya da anne sütü ile püre haline getirin. Bunun yanında 7. ayda, bebeğinizin tad alma duyusunun geliştiği ve besinleri ayırt edebileceği bu dönemde, gıdaları ayrı ayrı vermeye önem verin. 6 aylık iken yaptığınız karışımları tek tek verebileceğiniz gibi farklı tadlar da deneyebilirsiniz. Bu tadlardan biri de tuzsuz olması şartı ile, peynir.

Mutlaka incele:  8 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

Bebeğiniz için sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta sarısı ve pekmez vermeyi de ihmal etmeyin.  Pekmez, yumurta sarısı gibi verebileceğiniz gıdaları karışım halinde vermek istiyorsanız rondodan geçirebilir veya çatal ile ezebilirsiniz. Peynir, bebe bisküvisi, pekmez, yumurta sarısı ile yapabileceğiniz karışımda yumurta piştikten sonra, diğer besinler ile ezilip çırpılarak da 7 aylık bebek kahvaltısı hazırlanabilir.

Mutlaka incele:  18 Aylık Bebek Beslenmesi

7 aylık bebek kahvaltısı içinde neler olmalı? Patates, havuç, brokoli gibi yararlı gıdaları haşlayarak, blenderdan geçirip bebeğinize verebilirsiniz. Ayrıca blenderdan geçen meyve-sebzelerin vitamin-mineral içeriği azalabileceği için besinleri çatalla ezmek daha iyi olacaktır.

Bir diğer 7 aylık bebek kahvaltısı için hazırlanabilecek menü de, devam sütü ya da anne sütü ile lapalık yulafı kaynatarak yapabileceğiniz kolay bir tarif. Üzerine ezilmiş küçük muz da ilave edebilirsiniz. Bebeğiniz kahvaltısında hangi tür besinleri yemekten hoşlanıyorsa siz de seçiminizi onlardan yana yapın.

Biliyoruz ki çilek, yumurta akı gibi besinler bebekler için pek önerilmiyor. Alerji riski olabileceği için mutlaka bu tür gıdaları vermemeye özen gösterin. Bebeğimizin minik bedeni hastalıklar ile mücadele etsin istemeyiz, öyle değil mi? Tabii ki, bu noktada bebeğinizin herhangi bir alerji durumuna karşı doktorunuzun önerdiği gıdaları vermeniz çok önemli. Çünkü kahvaltı hazırlanırken ölçüler, her bebeğin metabolik ihtiyacına göre değişebiliyor. 7 aylık bebek kahvaltısı için hazırlanan ölçüler de bebeğinize göre mutlaka ayarlanmalı.

Mutlaka incele:  9 Aylık Bebek Neler Yer?

Dilerseniz, 7 Aylık Bebek Kilosu ve Boyu başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!