8 Aylık Bebek Neler Yiyebilir?

En iyi yenidoğan bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın.

157

Minik bebeğiniz artık kendi kendine yemek yeme çabasında.. 8. ay, bebekler için katı gıdaya geçmenin tam vakti sayılıyor. Mama sandalyesinde otururken, bebeğiniz için de eline aldığı yiyecekler ile beslenmek hoşuna gidecek. Siz de anne baba olarak bebeğinizin gelişimine önem veriyor olmalısınız. O halde 8 aylık bebek neler yiyebilir? Nasıl beslenmeli?

8 aylık bebek neler yiyebilir?

Nesneleri tutmaya başlayan bebeğiniz için bu ay, parmak gıdaları verebileceğiniz bir ay olacak. Ona bu dönemde, sert olmamak koşulu ile haşlanmış havuç vb. elinde tutarak yiyebileceği besinler verebilirsiniz.

Mutlaka incele:  15 Aylık Bebek Beslenmesi

8 aylık bebek kaç öğün yemeli?

Günlük besin ihtiyacını karşılamak, bebek gelişimi için oldukça önemli. Bu ihtiyacı karşılamak için 8 aylık bebek kaç öğün yemeli? Bebeğiniz uyandığında anne sütü ile beslenerek toplamda 3 ana öğün ve 1-3 arası ara öğün yiyebilir. Buna kahvaltı da dahil. Peki 7 8 aylık bebek neler yiyebilir?

Bu noktada bebeğiniz için katı gıda serüveni başlıyor. Yemek listesine ek olarak yiyecekleri arasında kurubaklagiller, mercimek, köfte, balık, makarna gibi besinler bulunuyor. Bu besinler protein, demir, B vitamini, folik asit gibi besin değeri yüksek besinler olması ile bebeğiniz için ideal. Bebe bisküvisi, muhallebi ve meyve püreleri de hem sizin için kurtarıcı hem de bebeğiniz için yararlı olacaktır.

Mutlaka incele:  5 Aylık Bebek Kilosu ve Boyu

8 aylık bebek yemek tarifleri

Kıyma, soğan, patatesi karıştırıp su ile haşladıktan sonra blenderdan geçirip püre yapabilirsiniz. Bulgur püresi de bir diğer 8 aylık bebek besinlerinden. Bulguru önceden kaynamış suda ıslatıp, suyunu süzdükten sonra 6 kahve fincanı kadar kaynar suya koyarak 30 dakika pişiriyoruz. Bulguru süzdükten sonra blenderdan geçiriyoruz ve bulgur püresi hazır! Bebeğinize afiyet olsun!

8 aylik bebek çorba çesitleri nelerdir?

8 aylık bebek çorba çeşitleri arasında ise, tarhana çorbası, mercimek çorbası, ezogelin çorbası öneriliyor. Ayrıca çorba olarak verilen mercimeği püre halinde de bebeğinize verebilirsiniz. Bunun için mercimekleri suda kaynatıp, piştikten sonra blenderdan püre haline getirebilirsiniz. Ek olarak üzerine tereyağı eritip ekleyebilirsiniz.

Mutlaka incele:  5 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğinizin kahvaltı menüsünde tuzsuz beyaz peynir, yumurta sarısı pekmez, bisküvi ve ekmek yer alabilir. Minik bebeğiniz artık sizinle birlikte kahvaltı yapabileceği gibi, bu onun hoşuna gidecektir.

Önceki aylara ek olarak vereceğiniz 8. ay besinlerinde, bebeğinizin herhangi bir alerji durumuna karşı doktorunuz ile bir besin planlaması yapmanız en iyisi.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!