Akdeniz Bölgesi Halk Oyunları Nelerdir?

16254

Ülkemizde, her yörenin kendine özgü bir halk oyunu vardır. Farklı kıyafetlerle, farklı müzik ve farklı figürlerle oynanan bu Akdeniz bölgesi halk oyunları her yörede olduğu gibi Akdeniz Bölgesi’nde de farklılık göstermektedir.

Akdeniz Bölgesi Halk Oyunları

Nasıl ki Karadeniz Bölgesi’nde horon, Doğu Anadolu’da halay ağırlıktaysa Akdeniz Bölgesi’nin de kendine özgü halk oyunları vardır. Sizin için bu yazımızda Akdeniz Bölgesi halk oyunları listesine yer verdik.

Mutlaka incele:  Bayan Zumba Kıyafetleri Nasıl Seçilir?

1Mengi oyunu

Mengi oyunu, Akdeniz Bölgesi halk oyunları arasında yer almaktadır. Akdeniz Bölgesi’nde çoğunlukla yaz akşamlarında birbirinden güzel halk oyunları oynanır. Mengi oyunu da bunlardan biridir. Eğer yolunuz Akdeniz’e düşerse, mengi oyunu oynayan insanlara denk gelmenizi umarız…

3Kaşık oyunu

Kaşık oyunu Eskişehir, Afyon, Konya, Kütahya, Bilecik, Kırşehir, Mersin, Antalya gibi şehirlerde oldukça yaygındır. Sadece Akdeniz Bölgesi’nde oynanmaz fakat Akdeniz Bölgesi halk oyunları listesinde yer almaktadır. Kaşıklardan çıkan sesler, keyifli müziği, figürleri… İzlemesi de, oynaması da oldukça keyiflidir!

4Semah oyunu

Semah, halk oyunları arasında görülse de aslında dans türü değildir. Müzik eşliğinde dönülen, “Hakk’a yaklaşma, maneviyatla yüzleşme ve maddi dünyadan uzaklaşma” olarak görülen bir törendir.

5Zeybek oyunu

Zeybek, Ege Bölgesi’nde çok yaygındır ve Ege Bölgesi ile adeta özdeşleşmiştir. Fakat, Akdeniz Bölgesi’nde de sıklıkla oynanmaktadır. Bu sebeple en sevilen halk oyunları arasında bulunan zeybek oyununu Akdeniz halk oyunları listesine eklememiz mümkün. Daha fazla halk oyunu görseli için aşağıda sıraladığımız görsellere göz atabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Mersin Dans Kursları Listesi

6Örnek Akdeniz halk oyunu

Yukarıdaki videoda Akdeniz Bölgesi’nde sıklıkla oynanan bir halk oyununu görebilirsiniz. İzlediğinizde, halk oyunlarının ne kadar keyif verici olduğunu göreceksiniz.

Folklor Kostümleri İçin Harika Öneriler

Folklor kıyafetleri, halk oyunları kostümleri yöresel danslara bambaşka bir hava katar. Geleneksel kıyafetlerle çok daha keyifli hale gelen bu danslar izlemeye değerdir. Folklor Kıyafetleri Örnekleri, Halk Oyunları Kostümleri yazımızı inceleyerek en güzel folklor kıyafet örneklerini inceleyebilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!