Balzamik Sirke Nedir? Balzamik Sirke Faydaları Nelerdir?

635

Balzamik sirke keskin bir sirke çeşidi olup, tatlımsı ekşimsi sert bir aroması vardır. İtalya menşeli bir ürün olan sirke Modena bölgesinin enfes trebbiano üzümlerinden üretilmeye başlanmış ve zamanla tüm dünyaya yayılmıştır. Balzamik sirke yapımı bakımından biraz zahmetli bir üründür. Ve uzun süre dinlendirilmesi gerektiği için sabır gerektirir.

Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?

Balzamik sirke yapmak için ilk işlem üzümlerin sıkılarak şıra denilen suyunun çıkarılmasıdır. Ardından elde edilen bu şıra yaklaşık 1 gün boyunca ağır ateşte kaynatılarak içerisindeki su uçurulur. Bu bölüme kadar pekmez yapımı ile aynı işlemdir. Bundan sonrası ise elde edilen koyu kıvamlı malzeme meşe fıçılara konur ve sirke mayası eklenerek kapatılır. En az 5 yıl kadar mayalanmaya bırakılır. Mayalanma esnasında meşe fıçı kullanıldığı için Balzamik sirke meşe aroması alarak daha da lezzetlenir.

Mutlaka incele:  Yoğurtlu Salata Çeşitleri ve Tarifleri

1Uzun bekleme süresi ve kalite

Sirke ürününü meşe fıçılarda uzun süre saklamak gerekmektedir. Ayrıca ışık almaması gerektiğinden genellikle karanlık ortamlarda yapılır. Şıra fıçı içerinde ne kadar uzun süre kalırsa o kadar kaliteli ve yaralı olmaktadır. Bu edenle yaklaşık 20 yıl veya daha fazla bekletilen Balzamik sirkeler bulunmaktadır. Böyle kaliteli bir sirkenin litre fiyatı 170- 250 arası değişmekle birlikte bundan daha yüksek fiyatlara da rastlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Oktay Usta Elmalı Turta Tarifi, Yapılışları ve Modelleri

2Balzamik sirkenin faydaları

Ciltteki lekeleri temizler ve yeniden oluşumunu engeller, kan dolaşımı açısından çok faydalıdır. Vücut hormonlarını düzenleyerek organlarımızın sağlıklı çalışmasını sağlar. Şeker hastalığını önlemeye yardımcı olan Balzamik sirke, mide rahatsızlıkları için birebir. Özellikle gastrit ve hazımsızlığa çözüm olabiliyor. Beyin fonksiyonlarının normal çalışmasını sağlayarak hafıza kaybına ve erken bunamaya karşı etkili çözümler sağlamaktadır. Mantar sorunları için vücudun bir çok yerinde güvenle kullanılabilir.

Mutlaka incele:  Meyve Tabağı Süsleme Sanatı, Örnekleri ve Fikirleri

Nerelerde kullanılır?

Balzamik sirke özellikle et yemekleri için güzel bir yardımcıdır. Salatalarda mükemmel bir sos etkisi yapar. Bal ile karıştırıldığında harika salata sosu görevi görür ve salatanıza mükemmel bir lezzet katar. Zayıflamak için de faydalı bir ürün olan Balzamik sirke yoğurt, keten yağı, kuru nane ile karıştırarak 12 saatte bir tüketilebilir. Metabolizmayı hızlandırarak zayıflama yardımcı olur. Dilerseniz, Alıç Sirkesi Nedir? Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!