Bebeğin Anne Karnında Gelişimi

406

Bebeğin anne karnında olduğu anlar, bir anne için en özel zamanlardan. Bebeğin anne karnında gelişimi ile kuvvetli bir bağ ve sevginin oluştuğu ilk zamanlar.. Minik bebek anne karnında iken büyüyüp gelişmesi, anne için mucizevi anlardan. Peki ay ay bebeğin anne karnındaki gelişimi nasıldır?

Bebeğin anne karnında gelişimi ve ay ay takibi

Hamileliğinizin ilk ayında, muhtemelen yaptığınız testte pembe çizgiyi görmüş olmalısınız.. Bu harika haber ile annelik duygusunu tatmaya hazırsınız. Anne karnında bebek gelişimi ay ay incelenerek olursa, ilk ayda bebeğiniz henüz ultrasonda görünmeyebilir.

İkinci aya girdiğinizde, minik bebeğiniz bir embriyo iken hızla gelişir ve fetüs olarak adlandırılan yeni evreye geçer. Bu dönemde, anne karnında bebek oluşumu ve gelişimi sırasında bebeğiniz minicik fakat kalp atışları hızlıdır. Gözleri, kulakları, elleri, ayakları yeni yeni gelişim gösterir ancak uzuvları henüz oluşmaz. Bebeğiniz bu dönemde kendisini ultrasonda gösterecektir.

Mutlaka incele:  Lohusa Sepeti Nasıl Yapılır? En Güzel Lohusa Sepeti Örnekleri

Minik bebek 3. ayda yavaş yavaş kendisini belli ediyor. İskelet sistemi gelişen bebeğinizin artık el ve ayak parmakları ayrı ayrı hal alıyor. Yüz hatları da ortaya çıkmaya başlıyor. Bebeğinizin cinsel organı da bu ay başlarında oluşmaya başlıyor. Bebeğinizin zeka gelişimi anne karnında başlıyor. Peki anne karnında bebek gelişimi için ne yemeli? Anneler sebze meyve yemeyi ihmal etmemeli ve günlük sütten yapılan yoğurt yemeye özen göstermeli.

4. ayda bebeğin anne karnında gelişimi için, insan görünümüne kavuştuğu söylenebilir. Onun için hazırlıklara gireceğiniz en önemli ay bu ay.. Minik bebeğiniz bu dönemde parmak emme, göz kısma gibi hareketler yapabilir. Bebeğin anne karnında gelişimi sırasında saçları, kaşları, el ayak tırnakları bu ayda  şekillenir. Gözleri bu ay içinde açılan bebeklerin yüzünü de görmeniz mümkün.. Ve artık 4. ay sonunda bebeğiniz cinsiyetini göstermeye hazır! O halde minik bebeğiniz için güzel hazırlıklar başlasın!

Mutlaka incele:  En Güzel Doğum Geceliği Modelleri

5. aydaysanız, artık bebeğiniz hareketleniyor! Anne karnında dönüp, yer değiştirebileceği bir aydasınız. Belki de ilk tekme atacağı anı yaşayacaksınız. Ayrıca bebeğiniz vücudunuzda salgılanan antikorlardan faydalanacak ve doğduktan sonra, bu antikorlar onu, sizin bağışıklık kazandığınız virüslerden koruyacak.

6. ayda ise bebeğiniz tamamen gelişecek. Gözleri, göz kapakları, ses telleri bu ayda gelişim gösterecek. Bu ayda bebeğiniz kendisi için en rahat pozisyonu arayacak.

Mutlaka incele:  2 Aylık Bebek Kilosu

Anne karnında bebek gelişimi sürecinin 7. ayında minik bebeğinizin eklemleri, omurga yapısı gelişiyor..Bebeğiniz bu ayda hızla kilo alır ve dışarıdan herhangi bir güçlü ışık geldiği zaman, bu ışığa gözlerini kırpıştırarak tepki verecektir.

8. ve 9. aylar bebeğinizin tamamen yenidoğan görünümüne kavuştuğu zamanlar.. Hamilelik sürecinizde en sabırsız olacağınız zamanlar diyebiliriz. 9. ayda bebeğiniz ters pozisyonda bekler ve doğum için hazır olacaktır..

Ve anne adayları için bebeklerine kavuşma vakti! Sağlıklı bir gebelik sürecinden sonra bebeğinize de sağlık ile kavuşmanızı diliyoruz..

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!