Bebek Beslenme Düzeni Hangi Ay Nasıl Olmalı?

Birbirinden faydalı yeni doğan bebek bakımı bilgileri ve tavsiyeleri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

558

Bebeklerin büyüme sürecinde en önemli şeylerden biri beslenmedir. Onun gelişimin sürecini ciddi anlamda etkileyecek ve destekleyecek olan beslenme düzeni, anne ve baba tarafından özenle oluşturulmalıdır. İşte aylara göre bebek beslenme düzeni..

6-8 Aylık Bebekler İçin Bebek Beslenme Düzeni

Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGxE_d7Ckim/
Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGxE_d7Ckim/

Bu dönem, bebeklerin ek gıdalara geçtiği dönemdir. Artık anne sütünün yanında ek besinler de almaya başlar. Bu dönemde anne ve babaların ek gıdalar konusunda iyi bir şekilde bilinçlenmesi gerekir. Bebeğinizi iyi tanımalı ve onun tercihlerini de iyi gözlemlemelisiniz. 6-8 aylık bebeklerde daha sindirim sistemi yeteri kadar gelişmediği için onlar için ana besin anne sütü olmalıdır. Ancak ek besin dönemi bebeğinizin ömrü boyunca nasıl bir beslenme şeklinin olacağını belirleyen kilit bir süreçtir. Bu açıdan hemen her şeyi tattırmalı ve sevdirmelisiniz. Sebze püresi gibi bebeklerin pek sevmediği ek gıdaları, bebeğiniz yemese bile yine de gelişmesinde aksama olmaz. Ancak ömrü boyunca sebze ile ilişkisi iyi olmayabilir. Bu dönemde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yeterli miktarda anne sütü ve de devam sütü almasına dikkat etmektir. Verebileceğiniz ek gıdalar ise muhallebi, sebze püresi, meyve püresi ve yoğurttur.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek İçin Hediye Sepeti Yapımı ve Modelleri

8-12 Aylık Bebekler İçin Bebek Beslenme Düzeni

Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGxCrG3haMx/
Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGxCrG3haMx/

Bu dönemde ise bebeğiniz artık diğer tüm besinlerle tanışabilir. Et, yumurta, balık gibi önemli besinleri tüketmeye bu dönemde başlayabilir. Bu dönemde kesinlikle bebeğinizi yemek için zorlamamalısınız. Bazı bebekler meraklı bir şekilde her şeyin tadına bakarken bazıları yeniliğe açık olmaz. Eğer onu zorlarsanız yemek yemek onun için sıkıcı bir durum haline gelir. Aksine yemek aşamasını keyifli hale getirmeye çalışmalısınız. Bu dönemde bebeğiniz alışkın olmadığı besinler yiyeceği için kabızlık, reflü ya da gaz gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Ancak korkulacak bir durum değildir.

Mutlaka incele:  7 Aylık Bebek Neler Yapar?

12-18 Aylık Bebekler İçin Bebek Beslenme Düzeni

Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGwGgobhaFo/
Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGwGgobhaFo/

Bu dönemde artık sindirim problemleri yaşanmaz. Bu aylarda bebeğinizin menüsünü daha da genişletebilirsiniz. Domates, inek sütü, turunçgiller beslenme listesine girebilir. Bu dönemde bebekler çok fazla hareketli ve meraklı olacağından yemeğe olan ilgisini kaybedebilir. Bu anne ve babaları endişelendirse de doğal bir süreçtir. 1 yaşında bir bebek kendi kendine beslenebilir. Onun kendi kendine yiyebileceği besinler seçebilirsiniz. Bebeğin yemeğini kendi başına yiyebiliyor olması ona öz güven kazandırır ve yemek yeme sürecini keyifli hale getirir. Bu süreçte anne ve babanın ne yediği de önemlidir. Çünkü bebek sizi örnek alır ve sizin yediklerinizi de denemek isteyebilir.

Mutlaka incele:  Aylık Bebek Konseptleri

18-24 Aylık Bebekler İçin Bebek Beslenme Düzeni

Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGvzPI6t2Cj/
Fotoğraf: https://www.instagram.com/p/BGvzPI6t2Cj/

Bu dönemde ise ana ve ara öğünlerin yanı sıra süt tüketimi önemlidir. Ayrıca birçok bebek bu dönemde abur cuburlarla tanışır. Kontrol altına almanız gereken kilit bir dönemdir. Daha lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar sunarak onun abur cuburlara bağlanmasını engelleyebilirsiniz.

 

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!