Bebeklerde Ağlama Krizi Nedenleri Nelerdir? Çözümü Nedir?

Birbirinden faydalı yeni doğan bebek bakımı bilgileri ve tavsiyeleri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

645

Herhangi bir sağlık problemi olmayan bebeklerin uzun süreli ağlaması durumuna kolik ya da ağlama krizi denilmektedir. Kasılarak ve ayaklarını karnına çekerek tanımlanan bebeklerde ağlama krizi neden olur, nasıl önlenir, çözümü nedir sorularının cevaplarını sizler için veriyoruz.

Bebeklerde Ağlama Krizi Nedenleri

Bebeklerde nedensiz kolik tarzı ağlama krizlerinin birçok nedeni öne sürülmüş olsa da bunlardan bazıları daha muhtemel nedenlerdir. Ancak tam anlamıyla bebeklerde ağlama krizi konusunun kesin nedenidir şeklinde bir yargı bulunmamaktadır. Olası nedenler aşağıdaki gibi sıralanabilir;

Mutlaka incele:  Bebeklere Papatya Çayının Faydaları

1Bebeğin gelişmemiş sindirim sistemleri

Bebeğin dünyaya geldikten sonraki 3 ay içinde sindirim sistemleri tam gelişmemiştir ve gelişmesine devam eder. Bu nedenle sindirim enzimlerinde yetersizlik olması bebeğin içtiği sütün veya mamanın tam sindirilmesini engeller ve ortaya çıkan rahatsızlıktan dolayı sindirim sistemi ağrılarına bağlı bebeklerde ağlama krizi görülür.

2Aile bireyleri arasında iletişim eksikliğine bağlı gerginlik

Bebeklerde ağlama krizi nedenleri psikolojik de olabilmektedir. Örneğin aile içinde gerginlik ve iletişimsizlik ortamı varsa bebekler ne kadar küçük olsalar da bu durumdan etkilenerek ağlama krizleri geçirebilmektedir. Bebeğin etkilenmemesi için anne babanın onun yanında kavga etmemeye özen göstermesi önemlidir.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Nasıl Uyandırılır?

3Anne babanın evde sigara içmesi

Bebekler çok hassas oldukları için onun yanında olmasa bile evde sigara içilmesinden dahi etkilenir. Sigara dumanında bulunan rahatsız edici kimyasallar onu rahatsız ederek ağlama krizleri yaşamasına neden olabilir.

4Bebeğin yanlış şekilde beslenmesi

Bebeklerde ağlama krizi en çok sindirim bozuklukları ve besleme yanlışlarından ortaya çıkmaktadır. Yanlış besleme teknikleri bebeğin çok fazla hava yutmasını sağladığı için krize neden olmaktadır. Bu nedenle hızlı ve aşırı beslemeden kaçınmanızda fayda bulunmaktadır. Aynı zamanda bebeğin doğru şekilde emzirildiğine de dikkat edilmelidir.

5Bebeğin beslenmesinde inek sütüne yer verilmesi

Bebeklerin sindirim sistemleri henüz tam gelişmemiş olduğundan inek sütünü tam anlamıyla sindirmeleri de mümkün olmamaktadır. Bu nedenle bebekler inek sütüyle beslendiklerinde gaz sorunu yaşayabilmekte, hatta besin alerjisi bile olabilmektedir. İnek sütünden rahatsız olan bebeklerde ağlama krizi görülmektedir.

Mutlaka incele:  Normal Doğum Dikişleri Ne Zaman Düşer?

6Emziren annenin beslenmesine dikkat etmemesi

Bazı durumlarda bebekte hiçbir yanlış durum söz konusu olmasa da ağlama krizi görülmektedir. Bu gibi durumlarda emziren annenin kendi beslenmesini de gözden geçirmesi gerekmektedir. Eğer anne kuru baklagiller, baharatlı yiyecekler, kahve ve çay gibi gaz yapıcı yiyecekler tüketiyorsa bu sütle bebeğe geçer ve gaz sancısına bağlı ağlama krizine neden olabilir.

Bebeklerde Ağlama Krizinin Çözümü

Bebeklerde ağlama krizi hem bebeğin hem de annenin yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu nedenle çoğu anne kolik de denilen krizlerin çözümünü merak etmektedir. Öncelikle annenin yukarıda saydığımız nedenleri sorgulayıp gerekli önlemleri alması gerekmektedir. Bunun dışında bazı bebeği rahatlatıcı ses ve sakinleştirici bitki çaylarından da yardım alabilir. Hala daha krizler devam ederse ekstra önlemler için ‘Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir? Kolik Bebek Nasıl Anlaşılır?’ başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

bebeklerde-aglama-krizi-nedenleri

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!