Bebeklerin Ağlama Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Birbirinden faydalı yeni doğan bebek bakımı bilgileri ve tavsiyeleri için yazının sonundaki galeriye mutlaka göz atın! Sayfanın sonundaki ilgili içeriklerimizden daha fazla ilham almanızı tavsiye ederiz.

221

Bebekler çok doğal bir şekilde ağlarlar. Bu, onların iletişim biçimidir. Eksik ihtiyaçlarını tamamlatmak için ebeveynlerini uyarırlar adeta. Peki, ağlamaları neyin işareti? Bebeklerin ağlama nedenleri nelerdir ve nasıl çözülür?

Bebeklerin Ağlama Nedenleri

Bebeklerin pek çok ağlama nedenleri vardır. Bu nedenler fiziksel ihtiyaçların karşılanması için olabileceği gibi bir rahatsızlığın habercisi de olabilir. Bebeklerin ağlama nedenleri ve çözümleri yazımızı okuyarak bebeğinizin sorununu öğrenerek rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır? Nasıl Yapılır?

1Acıkınca…

Bebeklerin ağlama nedenleri arasında ilk sırada gelen neden, acıkmadır. Yeni doğan bebek yeterli ve zamanında beslenmediğinde ağlamaya başlar. Bebeğinizin yeterli beslenip beslenmediğini kilo kontrolünden anlayabileceğiniz gibi idrar sayısından da anlayabilirsiniz. Uzman görüşlerine göre bebeklerin günde en az beş defa idrarını yapmaları, yeterli beslendikleri anlamına gelmektedir.

2Gaz sancısı yaşayınca…

Özellikle yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülen bir durumdur bu. Bebeklerin ağlama nedenleri arasında sıklıkla yer alan gaz sancısı bebeğin sindirim sisteminin doğumdan sonra ilk üç ayda henüz tam oluşmamasından kaynaklanır. Gaz sancısından ağlayan bebeğin acıktığı zannedilmemeli, gereğinden fazla beslenmemelidir. Bu, daha fazla gaz sancısına neden olabilir. Bebeğinizi gaz çıkarma pozisyonlarında tutarak, sırtını sıvazlayın ve rahatlamasını sağlayın.

Mutlaka incele:  20 Günlük Bebek Ne Kadar Süt Emer? Kaç Kilo Olmalı?

3Altına yaptığında…

Bebekler altına yaptıklarında ağlarlar. Bu da, bebeklerin ağlama nedenleri arasındaki en yaygın nedenlerden biridir. Altına yapan bebeğin bezi hemen değiştirilmediğinde pişik olabilir ve bu durum da ağlamasına neden olabilir. Bu sorunla baş etmek için bebeğinizi besledikten sonra bezini kontrol edebilirsiniz.

5Kolik bebekler…

Bebeklerin ağlama nedenleri arasında fiziksel ihtiyaçlarının karşılanma isteğinin yanı sıra sebepsiz bir ağlama krizi olan kolik bebek sendromu da vardır. Sebepsiz yere aşırı ve uzun süreli ağlayan bebeklere kolik bebek denmektedir. Eğer bebeğinizin hiçbir sorunu yokken kendini rahatsız hissediyor ve ağlıyorsa kolik olabilir. Bu durum yeni doğan bebeklerde, 3-5 aylık bebeklerde sıklıkla görülür.

Kolik Bebekler İçin Çözüm Önerileri

Kolik bebeklerin kendini rahat hissetmesini sağlayabileceğiniz, ağlamaması için yapabileceğiniz şeyleri Bebeklerde Ağlama Krizi Nedenleri Nelerdir? Çözümü Nedir? yazımızda bulabilirsiniz.bebeklerin ağlama nedenleribebeklerin ağlama nedenleri bebeklerin ağlama nedenleri bebeklerin ağlama nedenleri bebeklerin ağlama nedenleri bebeklerin ağlama nedenleri bebeklerin ağlama nedenleri bebeklerin ağlama nedenleri bebeklerin ağlama nedenleri

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!