Boncuk İşleme Teknikleri, Havlu Modelleri, Örnekleri

6760

El işi teknikleri ve modellerinin sınırı yok adeta. Farklı malzeme ve yöntemlerle her gün yeni el işi modelleri yaratılıyor. Boncuk işleme de bu farklı el işi modellerinden biri. Bu yazımızda sizin için boncuk işleme teknikleri ve havlu kenarı boncuk işleme modellerini sunacağız.

Boncuk İşleme Nedir?

Boncuk işleme, boncukların ip ve tel gibi uzun malzemelere iğne yardımı ile geçirildiği , bu esnada boncukların boyut şekil ve renkleri ile bulundukları sıra üzerinde sanatsal bir görünüm kazanan el işi tekniğidir.

Mutlaka incele:  Bayan Örgü Yelek Modelleri Fikirleri

1Havlu kenarı

Boncuk işlemecilik sanatıyla ilgileniyor veya öğrenmek istiyorsanız sizin için seçtiğimiz bu videoyu izleyerek temel seviyede boncuk işlemeyi öğrenebilirsiniz. Videoda pul ile işlenmiş bir havlu kenarı örneği bulunuyor. Siz, pul dışında farklı boncuk türleriyle de işleme yapabilirsiniz.

2Boncuk işleme ile takı yapımı

Boncuk işi kıyafet üstü süslemelerde, takı ve aksesuar tasarımlarında çok sık kullanılıyor. Örnekteki tüy figürü de boncuk işlemecilik tekniği ile yapılmış. Siz de kendiniz için bu tarz bir kolye, bileklik ya da toka yapabilirsiniz. Hem çok şık hem de eşsiz bir takıya sahip olmuş olacaksınız.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Boncuktan Takı Yapımı ve Modelleri

3Masa örtüsü

Takı ve aksesuarların yanı sıra masa ve sehpa örtüleri için de boncuk işlemecilik tekniği kullanılabilir. Bu işleme tekniği ile ortaya çok şık, çok zarif örtüler çıkıyor. Renkli boncuklar kullanarak çok daha renkli ve hareketli bir görünüm elde edebilirsiniz.

4Örnek boncuk işleme modeli

Çiçek şeklindeki boncuk işlemesi için modeldeki figürden faydalanabilirsiniz. Siz de öncelikle çiçeğin etrafını yapabilir, daha sonra hazırladığınız çiçek figürünün içini renkli boncuklarla doldurabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Birbirinden Değişik İğne Oyası Yazma Modelleri

5Havlu kenarı

Boncuk işlemeler takı, aksesuar ve masa örtülerinin yanı sıra havlu kenarlarını da süslüyor. Havluları süslemek için en yaygın işleme tekniklerinden biri olan boncuk işlemeler sizin de havlularınıza renk katabilir.

Çivili Kasnak Nedir? Nasıl Yapılır?

El işi dünyasında yaratıcılığın ve modellerin sınırı yok. Tıpkı boncuk işlemedeki gibi oldukça göz alıcı görünen çivili kasnak modellerini de Çivili Kasnak Modelleri Yapılışı yazımızdan inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu modellerin yapılışlarını da öğrenebilirsiniz. Daha fazla boncuk işleme modelini incelemek isterseniz de aşağıdaki görsellere bakabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!