Birbirinden Güzel Boncuktan Kolye Yapımı ve Modelleri

1032

Kendi takınızı kendiniz hazırlamak isteyenlerdenseniz boncuktan kolye yapımı konumuz ilginizi çekecektir. Anlatacağımız pratik yöntemler ile kendiniz ve sevdikleriniz için çok şık kolyeler tasarlayabilirsiniz.

Boncuktan Kolye Yapımı İçin Harika Fikirler

Boncuktan kolye yapımı yapacağınız kolye tipine göre kolay da olabiliyor zor da. Ancak ortaya çıkan eserinizi boynunuza takıp gurur duyacağınızdan eminiz. Boş vakitlerinizi değerlendirmek için güzel bir uğraş boncuktan kolye yapımı.

Mutlaka incele:  Bayanlar İçin Doğum Günü Hediyeleri

1Önce renklerimizi belirleyelim

Yapacağınız çalışma için malzeme listesini vermeden önce kolyemizi yapacağımız renkleri kafamızda tasarlayarak belirlememiz iyi olur. Renkler işin önemli kısmı, çünkü modelimizin gösterişli olmasını renklerimiz sağlıyor.

2Desen ve tasarım sonraki konumuz

Renklerimizi belirlerken aklımızda bir desen de belirlemişizdir. Eğer bir desen belirlemediysek etrafımızdan veya internetten belirlediğimiz modelleri çalışabiliriz. Ya da hayal gücümüzle ortaya farklı modeller çıkartabiliriz.

Mutlaka incele:  Erkeğe Yeni İş Hediyesi Olarak Ne Alabilirim?

3Temel malzememiz boncuklarımız

Boncuktan kolye yapmak için elbette en gerekli malzememiz belirlediğimiz renklere ve sayılara göre alacağımız boncuklar. Boncukları dizeceğimiz sağlam bir ip ve dizme işlemimizi kolaylaştıracak iğnemiz oldu mu ana malzemelerimiz tamamlanmış demektir.

4Farklı aksesuarlar da kullanabilirsiniz

Boncuktan yapacağımız kolyemizi sadece boncuk kullanarak yapabileceğimiz gibi aralara serpiştireceğimiz farklı materyaller ile değişik bir görünüm kazandırabiliriz. Veya farklı kolye uçları ile konbine edebiliriz. Buna karar vermek size kalmış.

5Boncuklarımızı dizelim

İlk iş olarak belirlediğimiz modele göre boncuklarımızı dizmek. Eğer kum boncuk kullanıyorsanız biraz zahmetli olabilir, büyük boncuklar daha kolay dizilir fakat aralarında görünüm olarak fark olacaktır. Küçük boncuklar daha estetik duruyor.

Mutlaka incele:  Çoklu Çerçeve Modelleri, En Güzel Tablo Resim Çerçeve Fikirleri

6Boncukları dizerken saymanızı tavsiye ederiz

Yapacağınız model simetrik bir model ise boncukları ipe dizerken mutlaka sayarak dizin. Dikkatsiz bir dizilim, modeliniz tamamlandığında gözünüze batacak hatalara sebep olabilir ve kolyenizin bir bölümünü veya tamamını sökmek zorunda kalabilirsiniz.

Dizilim yaptıkça kolyeniz şekillenecektir

Belirli aralıklarla düğümler atarak modelinizi şekillendirebilirsiniz. Yaptığınız modele göre düğüm noktaları farklılık göstereceğinden boncuk atlamamaya özen gösterin. Aralara farklı aksesuarlar veya farklı boyutta boncuk ekleyecekseniz düğümlemeden önce takmayı unutmayın. Bu şekilde devam ederek kolyenizi tamamlayın. Boncuktan kolye yapımı işte bu kadar basit. Dilerseniz, Boncuktan Süs Yapımı Modelleri, Örnekleri ve Fikirleri başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!