Buğday Nişastası Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

12557

Nişasta sakkaritler sınıfından bir polisakkarittir. Bitki hücrelerine yerleşik mikroskopla görülebilecek boyuttadır. Oldukça besleyici bir gıdadır. Buğday nişastası nişastalar grubundan sadece birisidir.

Buğday Nişastası Hakkında Merak Edilenler

Nişasta bitkilerde fotosentez ile yapraklarda birikir ve glikoz halde suda çözünerek bitkinin içerisine yayılır ve nişastaya dönerek bitkinin değişik yerlerinde birikir.

1Buğday nişastası nasıl elde edilir?

Bir makinede suyla birlikte ezilen buğday tanelerinden glüten ve nişasta birlikte ayrılır. Daha sonra ikincil bir işlem kullanılarak glüten ve nişasta birbirlerinden ayrılır. Burada iki yöntem uygulanır. Az miktarlar için durultma yöntemi kullanılır. Daha fazla miktarlar veya hızlı işlem için santrifüj kullanılır. Bu yöntemle hızla çevrilen malzeme iç kısmı nişasta dış kısmı glüten olacak şekilde ayrılır. Nişasta buradan alınarak kurutma işlemi uygulanır. Buğday nişastası bu şekilde elde edilmiş olur.

Mutlaka incele:  Pratik ve Basit Yemek Tarifleri

2Buğday nişastasının kullanım alanları

Genellikle evlerde ve gıda sektörün de gördüğümüz nişasta tekstil sanayinde de kullanılmaktadır. Gıda sektöründe birçok tatlı çeşidinde, unlu mamullerde ve çocuk mamalarında kullanılmakta. Bir başka kullanım alanı olan tekstil sanayinde pamuklu dokuma işleminde apre ve haşıl olarak kullanılmaktadır.

3Buğday nişastasının faydaları

Gıda sektöründe olduğu kadar güzelleşmeniz için de kullanabileceğiniz nişasta sağlık için de birebir. Buğday nişastası lapası göğüs ve deri hastalıklarında kullanılabilir. İltihaplanmalar ve tentürdiyot zehirlenmesi için suyla karıştırılıp içilirse zehrin vücuttan atımında faydalı olur. Bağırsak problemlerinde ağrı gidericidir. Çamaşırlarda kolalama işleminde kullanılır. Badem yağı ile birlikte macun yapılıp yendiğinde göğüs ağrılarını giderir ve öksürüğü giderir.

Mutlaka incele:  Nar Sirkesi Nasıl Yapılır? Nar Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

4Buğday nişastasının zararları

Buğday nişastasının zararları içerisinde en bilineni aşırı tüketiminin vücutta şeker gibi depolanması ile kilo aldırmasıdır. Nişasta bazlı şeker en zararlı şeker türüdür. İnsülin direncini arttırarak şeker hastalığına yakalanma riskini arttırır.

5Buğday nişastası muhallebisi

1 litre süt, 1 su bardağı toz şeker ve 3 yemek kaşığı buğday nişastası kullanarak kolayca hazırlayacağınız bu tarif için nişastayı bir kase içerisine alın ve bir çay bardağı süt ile eritin. Daha sonra diğer malzemeleri ekleyerek orta ateşte kaynatın. Muhallebi kaynayıp yoğunlaşınca ateşten alın ve kaselere paylaştırın.

Mutlaka incele:  Evde Sirke Yapımı - Elma ve Üzüm Sirkesi Yapılışları

6Buğday nişastası maskesi

Buğday nişastası ile hazırlayacağınız basit bir maske ile cildinizi daha beyaz veya açık tenli hale getirebilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı yoğurt ile 1 tatlı kaşığı nişastayı karıştırıp macun haline getirip yüzünüze göz çevresi hariç sürün. Cildinizi canlandıracak ve parlaklık verecek denemeye değer bir maskedir. Dilerseniz, Cilt Maskeleri İçin Öneriler başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!