Çalışanlarınızı Motive Edecek 10 Motivasyon Filmi

556

Çalışanlar için motivasyon filmleri listemizi ister iş yeri imkanlarında, isterseniz öneri olarak çalışanlarınıza izlettirmeniz ya da tavsiye etmeniz, daha verimli bir iş yeri açısından önem teşkil ediyor. Çalışanlar için motivasyon filmleri önerilerine ihtiyacınız varsa doğru yerdesiniz.

Çalışanlar için motivasyon filmleri neden önemli?

İş hayatında motivasyon çok önemlidir. Daha verimli bir çalışma için, işçi ile yönetici arasındaki en önemli bağ olan motivasyon sadece iş yerindeki sağlıklı çalışma koşullarıyla da bitmez. İş güvenliği, sağlıklı iş ortamı, düzenli gıda takviyesi dışında çalışanlarına spordan hobiye, kültür sanattan psikolojik desteğe birçok konuda imkan sağlayan ve çalışanına önem vererek kendisini “değerli hissettiren” şirketler iş verimi açısından da çok daha başarılıdır. Bu bağlamda iş verenler için hazırladığımız bu yazımızda, çalışanlar için motivasyon filmleri önerilerimiz var. İşte, IMDB puanlarına göre sıraladığımız çalışanlar için motivasyon filmleri önerilerimiz.

1The Wolf Of Wall Street / IMDB: 8,2

Yapım: 2013 – ABD, İngiltere
Tür: Macera, Suç
Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Matthew McConaughey, Jonah Hill, Margot Robbie
Senaryo: Terence Winter
Konusu: 24 yaşında genç ve hırslı bir adam olan Jordan Belfort, yatırımcıları aldatarak kısa zamanda köşeyi döner. Kısa zamanda tonla para kazanıp o parayı aynı zamanda çabucak harcayabilen birisi olur. Uyuşturucu kullanan, fahişeler ile ilişkiye giren pahalı ve pis bir hayatı vardır. Film, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ve Amerikan borsasında çalışan komisyoncu Jordan Belfort’un biyografisinden esinlenilmiştir.

2The Pursuit of Happyness / IMDB: 8

Yapım: 2006 – ABD
Tür: Aile, Biyografi, Dram
Yönetmen: Gabriele Muccino
Oyuncular: Will Smith, Jaden Smith, Thandie Newton, Dan Castellaneta
Senaryo: Steve Conrad
Konusu: The Pursuit of Happyness/Umudunu Kaybetme’de, Chris Gardner (Will Smith) iki yakasını bir araya getirmeye çalışan bir aile babasıdır. Ailesini ayakta tutmak için cesurca çabalamasına rağmen, beş yaşındaki oğlu Christopher’ın (Jaden Christopher Syre Smith) annesi (Thandie Newton) maddi zorlukların yarattığı sürekli baskı altında direncini kaybetmek üzeredir. Artık dayanamayacağını anlayınca, istemeye istemeye evi terk eder… Artık bekar bir baba olan Chris, yılmadan, bildiği tüm satış becerilerini kullanarak daha iyi kazandıran bir işin peşine düşer. Prestijli bir borsa şirketinde stajyerlik bulur ve ücret almasa da programın sonunda iş ve parlak bir gelecek elde edeceğini umarak kabul eder. Parasal güvencesi olmayan Chris ve oğlu, kısa süre sonra oturdukları daireden çıkartılırlar ve düşkünler evi, otobüs durağı, tuvalet; geceyi geçirmek için bulabildikleri her yerde kalırlar. Çektiği sıkıntılara rağmen, Chris, babalık görevini sevgi ve özenle yerine getirmeye devam eder ve oğlunun kendisine karşı duyduğu sevgi ve güveni, karşısına çıkan engelleri aşmak için kullanır.

Mutlaka incele:  Ofis Ortamı Nasıl Eğlenceli Hale Gelir?

3October Sky / IMDB: 7,8

Yapım: 1999 – ABD
Tür: Aile, Biyografi, Dram
Yönetmen: Joe Johnston
Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Chris Cooper, Laura Dern, Chad Lindberg
Senaryo: Lewis Colick
Konusu: Coalwood adlı kasabada yaşayan Homer Hickam adlı gencin ilerde baba mesleği olan madenciliği yapmaktan başka seçeneği yok gibidir. Fakat 1957 Ekim’inde Sputnik adlı uydunun uzaya fırlatılmasıyla Homer roketlere ve bunların nasıl yapıldığına büyük ilgi duyar. Üç arkadaşı ile deneme yanılma yoluyla bazı denemeler yapmaya karar verir. Kasabada başta babası olmak üzere herkes bunun bir saçmalık olduğunu düşünmektedir. Sadece bir lise öğretmeni onların çabalarını ve emeklerine saygı gösterir ve Ulusal Bilim Yarışmasında büyük ödülü alabileceklerine onları inandırır.

4Thank You for Smoking / IMDB: 7,6

Yapım: 2005 – ABD
Tür: Dram, Komedi
Yönetmen: Jason Reitman
Oyuncular: Adam Brody, Aaron Eckhart, Katie Holmes, Maria Bello
Senaryo: Jason Reitman
Konusu: Nick Naylor, büyük bir sigara şirketinin sözcüsü olarak sigara üreticilerinin ve sigara tiryakisi olan insanların haklarını savunmaktadır. Ama bu iş sanıldığı kadar kolay değildir. Sigaranın sağlığa verdiği korkunç zararlar, kullanıcılar tarafından bile bilinen bir gerçektir. Sigaranın bu olumsuz imajını düzeltmek için yeni bir çalışma başlatan Nick, karşısında sağlık örgütlerini ve amansız bir senatörü bulur. Bunların hiçbirinden gözü korkmayan Nick için kırılma noktası, oğlunun ona bakış açısının değişmesi olacaktır. Kurnaz yapısı ve hiciv dolu senaryosu ile oldukça beğeni toplayan film, Amerika’dan son yıllarda çıkan en iyi komedilerden biri olarak değerlendiriliyor.

5Trading Places / IMDB: 7,5

Yapım: 1983 – ABD
Tür: Komedi
Yönetmen: John Landis
Oyuncular: Eddie Murphy, Dan Aykroyd, Jamie Lee Curtis, James Belushi
Senaryo: Herschel Weingrod, Timothy Harris
Konusu: Birbirinin tam zıttı iki karakteri canlandıran Murphy ve Dan Aykroyd, hayatlarını altüst eden Ralp Bellamy ile Don Ameche’den intikam almak için birleşir. Murpy’ye Altın Küre Adaylığı getiren komedi filmi. Müzikleriyle de Oscar’a aday oldu.

Mutlaka incele:  Lansman Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çalışanlar için motivasyon filmleri listemizde görmek istediğiniz filmleri yorum bölümümüzden bize iletebilirsiniz.

6Music Within / IMDB: 7,4

Yapım: 2007 – ABD
Tür: Biyografi, Dram, Komedi, Romantik
Yönetmen: Steven Sawalich
Oyuncular: Michael Sheen, Melissa George, Hector Elizondo, Rebecca De Mornay
Senaryo: Mark Andrew Olsen, Bret Mckinney, Kelly Kennemer
Konusu: Richard Pimentel yaşadığı sorunlu geçmişine rağmen yaşamını başarılı bir hitabet sanatçısı olarak kazanmaktadır. Fakat Vietnam savaşından neredeyse tamamen sağır olarak dönünce hayatı bambaşka bir yola girecektir. Kendisine normal bir yaşama kurmak için mücadele verirken bir yandan da engelli haklarını savunmak için girişimler başlatır… Gerçek bir hikayeden sinemaya aktarılan bu filmin yönetmenliğini, Steven Sawalich yaparken başrollerde ise Ron Livingston, Melissa George ve Michael Sheen’i izliyoruz.

7Jerry Maguire / IMDB: 7,3

Yapım: 1996 – Avusturya, ABD
Tür: Dram, Komedi, Romantik
Yönetmen: Cameron Crowe
Oyuncular: Tom Cruise, Renée Zellweger, Cuba Gooding Jr., Kelly Preston
Senaryo: Cameron Crowe
Konusu: Jerry Maguire Uluslararası Spor İdaresi’nin (SMI) en üst temsilcisi olarak camianın tartışmasız lideridir. Jerry güzel nişanlısı Avery Bishop’ a bağlıdır ve iyi bir ilişkileri vardır. Tek sorun Jerry’nin kendini otomatik pilota bağlamış olmasıdır. Arkadaşlığı iyidir, ancak cinsellikte kötüdür. Jerry SMI için yazdığı Düşündüklerimiz ve Söyleyemediklerimiz : İşimizin Geleceğidir. Sloganı yüzünden işler karışır ve işten çıkarılır. İşinden atılmış ama kendine güvenli ve kim olduğunun farkında olarak herşeye sıfırdan başlamak zorunda kalır.

8Men of Honor / IMDB: 7,2

Yapım: 2000 – ABD
Tür: Biyografi, Dram
Yönetmen: George Tillman Jr.
Oyuncular: Charlize Theron, Robert De Niro, Cuba Gooding Jr., Tyler Posey
Senaryo: Scott Marshall Smith

Konusu: Carl Brashear hayallerinin önüne geçen her şeyi alt eder. Kentucky’li bir çiftçinin oğlu olan Carl, daha iyi olacağına inandığı bir hayat için evini terkeder. Babası ona hep ‘Asla vazgeçme… en iyisi ol’ demiştir ve Carl bu sözleri kalbine yerleştirir.Deniz kuvvetlerine katıldıktan sonra Carl 2 yılını Dalış Okulu’na katılmak için mektuplar yazmakla geçirir. Carl’ın eğitim çavuşu Billy Sunday, ne Carl’ı ne de onun bitmek tükenmek bilmeyen tutkularını istemektedir. Usta Şef Deniz Kuvvetleri Dalgıcı olarak anılan Sunday, dalgıçlıktaki başarısının yanısıra sorun çıkarıcı özelliğiyle de tanınmaktadır. Carl’ın önüne bir set gibi çıkan Sunday’in istediği Carl’ın vazgeçmesidir. Fakat Carl’ın aklında başka düşünceler vardır. Amacı bellidir ve kararlılığı kesindir. Bir Deniz Kuvvetleri Dalgıcı olma hayalinin önünde kimse duramayacaktır.Carl sakatlandıktan yıllar sonra o ve Sunday beklenmedik bir biçimde bir araya gelirler. Sisteme hiç bir zaman karşı gelmemiş olan çavuş Carl’a Deniz Kuvvetleri bürokrasisini yenmesi, bir bacağını kaybetmenin eksikliğini üzerinden atması ve orduda bir tarih yazması için yardım eder. Emekli olduğunda Carl, Deniz Kuvvetleri’ndeki en yüksek rütbeyi, Usta Dalgıç ve Şef Dalgıç ünvanına sahip olmayı başarır. Film 1950 ve 60’lı yıllarda Deniz Kuvvetleri’nde tehlikeli dalışlar yapan Carl Brashear’ın gerçek yaşam hikayesini anlatıyor.

Mutlaka incele:  Kurumsal Organizasyon Çeşitleri

9The Rainmaker / IMDB: 7,1

Yapımı: 1997 – ABD
Tür: Dans, Dram, Gerilim, Suç
Yönetmen: Francis Ford Coppola
Oyuncular: Matt Damon, Mickey Rourke, Claire Danes, Danny DeVito
Senaryo: Francis Ford Coppola, John Grisham, Michael Herr
Konusu: Rudy Baylor (Matt Damon) kenar mahallelerde büyümüş, alkolik babasının devamlı kötü muamelesine maruz kalarak büyümüş, genç ve işsiz bir avukattır. Geçimini sağlamak için bir süre barlarda çalışmak zorunda kalmıştır. Güçlükle bulduğu bir işte ise çok büyük ve güçlü bir sigorta şirketine karşı tek başına ayakta durması gerekecektir: Nitekim savunduğu orta yaşlı ailenin 22 yaşındaki oğlu lösemi hastasıdır ve sigortadan gelecek para olmadan hayatta kalması imkansızdır.

10The Guardian / IMDB: 6,8

Yapım: 2006 – ABD
Tür: Aksiyon, Dram, Macera
Yönetmen: Andrew Davis
Oyuncular: Ashton Kutcher, Kevin Costner, Neal McDonough, Melissa Sagemiller
Senaryo: Ron L. Brinkerhoff
Konusu: Bir macera-aksiyon klasiği “Kaçak (The Fugitive)” filminin yönetmeni Andrew Davis’in yönettiği, Kevin Costner, Ashton Kutcher ve diğer deneyimli oyunculardan oluşan kadrosuyla KORUYUCU, başka hayatlar için kendilerini feda eden cesaret abidesi Sahil Güvenlik Kurtarma Yüzücüleri’nin daha önce gözler önüne serilmemiş dünyasını sürükleyici ve heyecan dolu bir biçimde seyirciye sunuyor.

İlkeleri “En azından başkaları yaşasın!” olan Kurtarma Yüzücüleri, hayatlarını büyük fırtınalarda ve devasa dalgalarda riske eden kadın ve erkeklerden oluşan, özel olarak eğitim almış bir ekip. Bir çok Amerikalı tarafından, sadece en son Katrina Kasırgası’nın ölümcül sellerinden binlerce kişiyi kurtardıklarında fark edilen, adı duyulmamış, gözü pek kahramanların-Kurtarma Yüzücüleri’nin hayatları ve takım çalışması bu yürekleri donduran macerada öne çıkıyor.

Paintball Mekan Önerileri

Çalışanlar için motivasyon filmleri önerilerinin yanı sıra ofis dışı etkinlikler düzenleyerek de çalışanlarınızın motivasyonlarını arttırabilirsiniz. Paintball gibi takım halinde gerçekleşen aktiviteler bu konuda yardımcınız olabilir. Paintball mekan önerileri için ise sitemize göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!