Cam Boyama Teknikleri, Malzemeleri ve Desenleri

3241

Hayatın monotonluğundan sıyrılmak, gündelik kullandığımız objeleri kişiselleştirmek, sevdiğimiz birine hediye hazırlamak veya sadece vakit geçirmek için cam boyama teknikleri öğrenip elimize geçirdiğimiz şişeleri, tabakları vb. hayatımıza neşe ve renklilik katabiliriz.

Cam Boyama Teknikleri Nelerdir?

Cam boyama teknikleri kullanılırken uygulanan yönteme göre farklı isimlendirilirler. Buna örnek olarak tamponlama, mermerleme ve sticker tekniği verilebilir. Ayrıca cam boyamada kullanılan tekniğe göre özel boyalar kullanılması gerekebilir.

Mutlaka incele:  Koltuk Yastık Modelleri ve Birbirinden Güzel Örnekler

1Cam boyama yaparken kullanılması gereken cam nasıl olmalıdır?

Cam boyama yaparken öncelikle camın üzerinde imalatından kaynaklanan hafif yağlı bir tabaka vardır. Bunu yıkayıp, temizlemek gereklidir. Normal bir bulaşık süngeri ve bulaşık deterjanıyla bu rahatlıkla yapılabilir. Yıkadıktan sonra da kurulamak gereklidir.

2Cam boyamada kullanılacak malzemeler nelerdir?

Kısaca; boyamak istediğimiz cam obje, cam boyası, sünger fırça(kullandığımız tekniğe göre) ve son olarak vernik. Tabii ki bu malzemeler kullanılan tekniğe göre farklılık gösterecektir. Örneğin mermerleme tekniği ile bir objeyi boyamak için akışkan cam boyalarına ihtiyacınız vardır.

Mutlaka incele:  Dış Cephe Boya Modelleri Nelerdir?

3Cam boyamak için kullanılacak boya nasıl olmalıdır?

Boyama kısmında özel cam boyası kullanmamız gerekiyor. Akrilik boya ile cam boyadığımız takdirde bir süre sonra dökülmeler olabilir. Yeterince tutuculuk sağlamaz.

4Cam boyamada kullanılacak fırça nasıl olmalıdır?

Cam boyama yaparken tel fırça kullanılmamalıdır, çünkü tel fırça ile yapılan boyama cam üzerinde fırça izlerinin oluşmasına neden olacaktır. Bunun yerine sünger fırça kullanılmalıdır.

Mutlaka incele:  Birbirinden Modern Dresuar Modelleri

5Boyama esnasında fırça nasıl kullanılmalıdır?

Cam boyama teknikleri için, cam boyasına herhangi bir şey eklemeden sünger fırçanın üzerine bir miktar alıp camın üzerine sert vuruşlarla ‘tamponlama’ şeklide boyamaya başlanır. Açık renk boya kullanılıyorsa bu işlemi birkaç kat yapmak gerekebilir.

6Cam objemiz boyandıktan sonra ne yapılmalıdır?

Camı boyadıktan sonra kurumasını beklemek gerekir. Kuruma işlemi bittikten sonra boyanın üzerine istediğiniz süslemeleri yapabilirsiniz. Eğer suyla yıkanması gereken bir obje boyanmışsa ‘sprey vernik’ kullanılarak verniklemek gerekir.

Boyadıktan sonra süsleme ve desen stilleri

Cam boyama teknikleri konusunda uzmanlaşıp daha farklı şeyler denemek istediğinizde şüphesiz farklı desenleri ve tasarımları deneyeceksinizdir. Bu konuda gerek sticker gerek kalıp kullanarak boyadığınız objenin üzerine istediğiniz deseni çizip istediğiniz isimleri yazabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!