Çiçekli İğne Oyası Örnekleri ve Modelleri

1616

Çiçekli iğne oyası örnekleri, tüm dünyada Türk Danteli olarak bilinir. İğne ve ipek iplik kullanılarak yapılan bu kenar dantelleri farklı tekstil ürünlerini süslemek amacıyla kullanılır.

Beceri gerektiren bir el işi örneği

İğne oyası tek başına kullanılmayan genellikle eşarp ya da örtülerin kenarlarını süslemek amacıyla yapılıyor. Ve güzel bir sonuç için el becerisi gerektiriyor. İşte iğne oyası örnekleri içerisinde en popüler olan çiçekli iğne oyası örnekleri

Mutlaka incele:  Örgü Paspas Modelleri ve Yapılışları - En Güzel Örgü Paspas Örnekleri

1Çiçekli İğne Oyası Nasıl Yapılır?

İğne yardımıyla ipek ipliklere küçük düğümler atılarak oluşturulur. Bu küçük düğümler birleşerek bir şekil haline gelir. İğne oyasında en sık kullanılan düğün şekli kare ve üçgendir. Çiçekli iğne oyası örnekleri de yapılırken bu yöntem kullanılır.

2Çiçekli iğne oyalarında farklı malzemeler

İğne oyası modelleri yalnızca ipek iplik ile yapılmayabilir. Daha süslü ve güzel hale getirmek amacıyla pamuk iplik ya da naylon iplik de kullanabilir. Ayrıca misina ya da boncuk kullanımı da oldukça yaygındır. Oluşturduğunuz çiçekli desenin bir köşesine veya tam ortasına bir boncuk ekleyerek farklı bir model oluşturabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Kartopu Örgü Modelleri Örnekleri

3Çiçekli iğne oyası nerelerde kullanılabilir?

Bir sıra halinde yaptığınız çiçekli iğne oyası modellerini eşarplar, başörtüleri, yatak örtüleri, ipek mendiller, oda takımı örtüleri veya abajur etekleri için kullanabilirsiniz. Genellikle çeyiz için yapılan bu iğne oyası süslemesi çeşitli şekillerde yapılabilir.

4En güzel çiçekli iğne oyası örnekleri

Çiçek figüründe bir iğne oyası yapmak istiyorsanız düğümleri çok sıkı bir şekilde atmanızda fayda var. Normalde iğne oyası yapıldıktan sonra sert bir şekilde kalması ve bozulmaması için kolalama işlemi yapılır. Ancak çiçek gibi desenlerde düğümleri sıkı atarsanız kolalamanıza gerek kalmayacaktır.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Örgü Oyuncak Modelleri ve Yapılışları

5Farklı renklerde iplik kullanımı

Çiçekli iğne oyası örnekleri yaparken hayal gücünüzü kullanarak bambaşka şekil ve renklerde örnekler oluşturabilirsiniz. Tek bir renk kullanabileceğiniz gibi farklı renklerde iplikleri bir araya getirerek daha hareketli ve farklı bir iğne oyası oluşturabilirsiniz. Bu renkli oyalar genellikle yazma ya da eşarp kenarlarında hoş bir görünüm sergiler.

6Farklı boyutlarda çiçekler

Yapacağınız çiçekli iğne oyası örnekleri her biri aynı boyutta ya da aynı desende olmak zoruna değil. Aralarda küçük çiçek deseni kullandıktan sonra her 5 küçük iğne oyasından sonra büyük ve farklı bir çiçek deseni kullanarak hareketli bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Becerinizi geliştirin

çiçekli iğne oyası örnekleri (3)

İğne oyası yapımı başlangıçta zor görünse de kolay örnekler ve biraz zaman ile harika iğne oyası örnekleri oluşturabilirsiniz. Eğer yeni yapmaya başladıysanız En Kolay İğne Oyası Modelleri ve Örnekleri yazımıza göz atabilirsiniz.

çiçekli iğne oyası örnekleri (4) çiçekli iğne oyası örnekleri (5) çiçekli iğne oyası örnekleri (11)

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!