En İyi Çocuk Psikolojisi Kitapları

En iyi bebek, çocuk bakım fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

339

Çocuk psikolojisi sanıldığı kadar basit bir konu değil. Çocukların psikolojisini her zaman anlamak mümkün değil ve oldukça hassas bir konu. Çocuğunuzu yetiştirirken psikolojisini anlamak, onu doğru yönlendirmek istiyorsanız pedagoglar bu konuda size yardımcı olacaktır. Aynı zamanda çocuk psikolojisi kitapları da çocuğunuzun psikolojisini anlamakta ve onu yönlendirmekte işinize yarayacaktır.

Mutlaka incele:  6 Aylık Bebek Neler Yapar?

En İyi Çocuk Psikolojisi Kitapları

Çocuk psikolojisi kitapları, yaş grubuna göre de yazılıyor. Bazı yaşlarda çocuklar farklı davranışlar sergileyebiliyorlar. 2 yaş sendromu, 5 yaş sendromu gibi durumlarda ebeveynlerin bilinçli olması çok önemli.

1Anne İş’te – Sabiha Paktuna Keskin

Anne İş’te kitabı, çalışan annelere yönelik bir kitap. Çalışan anneler çocuklarıyla kaliteli zaman geçirememekten ve çocuklarının kendilerine karşı mesafeli davranmaya başlamalarından şikayet ederler. Bu kitapta, evdeyken çocuğunuzla kaliteli zaman geçirebilmeniz için öneriler okuyabilirsiniz. Çocuklarınızın davranışlarını anlamak, neyi neden yaptığını analiz etmek için yararlı bir kitaptır.

Mutlaka incele:  Gaz Sancısı Belirtileri Nelerdir? Gaz Sancısı Nasıl Olur?

2Kardeş Rekabeti – Adele Faber & Elaine Mazlish

Bazı kardeşler geçimsizlik problemi yaşarlar. İki kardeşin birbiriyle sürekli rekabet halinde olması ve iyi anlaşamamaları anne ve babalar için de sıkıntılı bir durumdur. Çocuklarınıza nasıl davranmanız gerektiğini ve onların birbirleriyle olan ilişkilerini nasıl düzeltebileceğinizle ilgili fikre ihtiyacınız varsa bu kitabı mutlaka almalısınız.

3Nerede Hata Yaptık? – Mehmet Duran Döğüşgen

Çocukları yetiştirirken bazen farkında olmadan hata yaparız. Bu hatalar, çocuğun psikolojisini bozabilir ya da davranışlarını değiştirebilir. Hatayı düzeltmek için öncelikle nerede hata yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Bu kitapla, nerede, ne hata yaptığınızı öğrenecek ve düzeltme yollarına gidebileceksiniz.

Mutlaka incele:  Yeni Doğan Bebek Banyosu Ne Zaman Yapılır? Nasıl Yapılır?

4Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri – Dr. Richard Ferber

Bazı çocuklarda ciddi uyku sorunları olabiliyor. Gece sık sık uyanma, ağlayarak uyanma, uyumamakta diretme, yatak ıslatma gibi problemler hem anne-babaların yaşam rutinini etkiliyor hem de çocuğun sosyal ve okul hayatına zarar veriyor. Çocuğunuzda uyku problemleri varsa ve bu problemleri nasıl çözeceğinizi bilemiyorsanız bu kitabı okumalısınız.

5Okul  Öncesi Eğitime Giriş – Prof. Dr. Gerengül Haktanır

Bu kitapta okul öncesi bir çocuğun gelişimsel özellikleri ve ihtiyaçlarından bahsediliyor. Çocuğunuzun nasıl bir eğitim alması gerektiğini, dünyada ve ülkemizde çocuk eğitiminde nelere dikkat edildiğini ve öğretmenlerin nasıl yetişmesi gerektiğini bu kitaptan öğrenebilirsiniz.

Okul Öncesi Faaliyetler İçin Öneriler

Okul öncesi faaliyetler, çocuk gelişiminde büyük rol oynar. Okul öncesi faaliyetlerle ilgili öneri ve bilgiler için Okul Öncesi Faaliyetler İçin Öneriler isimli yazımızı mutlaka okumalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!