Damatlık Aksesuarları Nelerdir? Nasıl Seçilir?

Birbirinden güzel düğün fikirleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

502

Düğün serüveni sonlara doğru yaklaştıkça heyecan doruklara çıkar. O özel günde tüm gözler gelin ve damadın üzerinde olacak doğal olarak. Onlarda serüven boyunca tüm detaylarını ince ince düşündükleri bu özel günün keyfini çıkaracaklar. Damatların heyecanı gelinlere göre biraz daha ikinci planda kalsa da telaşla bu özel gün için hazırlanırlar. Yapacakları en zor tercih ise düğün günü giyecekleri damatlığı seçmek. Tabi bu seçimi yaptıktan sonra da kıyafetini tamamlamak için seçilmesi gereken bazı damatlık aksesuarları bulunmakta. En doğru tercihleri yapabilmeniz için en çok tercih edilen aksesuar seçeneklerini sizler için listeledik;

Damatlık Aksesuarları Nelerdir?

Ana hatlarıyla damatlık aksesuarları papyon, kol düğmesi, yaka çiçeği ve damat ayakkabısından oluşmaktadır.

Papyon

Damatlığınızı smokin olarak tercih ettiyseniz damatlık aksesuarları için ona uygun bir papyon seçmeniz şart. Sadece smokin değil tüm damatlık modelleri için kullanabilirsiniz ancak smokinlerin olmazsa olmazıdır. Tabi papyon seçiminde de yüzlerce seçenek bulunmaktadır. En klasik seçim olarak karşımıza saten kumaştan tasarlanmış papyonlar çıkmaktadır. Ceket ile aynı renk seçilen bu papyonlar oldukça asil bir görüntü sağlayacaktır. Tabi farklı bir seçenek isterseniz eğer kadife veya ipekten yapılmış papyonlarda kullanabilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Güzel Damat Kol Düğmesi Modelleri

Konsept bir düğün yapıyorsanız ve renkli bir kişiliğiniz varsa eğer ceket renginden farklı, desenli modeller de seçebilirsiniz. Hem konsepte hem de kişiliğinize uygun bir seçim olacaktır.

Kol Düğmesi

Damatlık aksesuarları içinde eğer kol düğmesi kullanmak istiyorsanız öncelikle damatlığınızı alırken bunu aldığınız yere söylemeniz ve buna uygun bir gömlek almanız gerekmekte. Gömleğin manşetlerinin çift kapaklı ve köşeli olması gerekmektedir. Bunu hallettikten sonra sıra kol düğmesi seçimine gelmektedir. Bu seçimi yaparken de kravat iğnesi kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz. Eğer kullanmayı düşünüyorsanız uyumlu olmaları gerekmekte. Eğer kullanmayacaksanız tamamen kişisel zevkinize göre tercih yapabilirsiniz. Eğer temalı bir düğün yapacaksanız temaya uygun bir seçim yapabilir ya da baş harflerinizin olduğu kol düğmeleri tercih edebilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Güzel Damatlık Modelleri ve Tavsiyeleri

Damatlık Yaka Çiçeği

Son yıllarda en popüler aksesuar olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle yaz düğünlerinde daha çok gördüğümüz bu aksesuar için gelinin buketinde bulunan çiçeklerden yararlanmak mükemmel bir uyum sağlayacaktır. Dilerseniz aynı çiçekten veya bir benzerinden sağdıçlarınız da takabilir.

Damat Ayakkabısı

Diğer aksesuarlara göre seçimi biraz daha zor ve uğraştırıcı bir aksesuar olduğunu kabul etmek gerek. İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle doğru ayakkabı numarası ve rahatlık. Gece boyunca ayağınızda olacağını ve saatlerce ayakta duracağınızı, dans edeceğinizi hesaba katmak mantıklı olacaktır. Rahatlık konusunu çözdükten sonra ise damatlığınızın tarzına göre modeline karar vermelisiniz. Genel olarak pantolon rengine uygun bir seçim yapılır. Klasik bir damatlığınız varsa en uygunu ayakkabı olarak da klasik model seçmektir. Mevsimi de göz önüne alarak kışın yapılacak bir düğün için ince deriye sahip bir ayakkabı seçmek pek de doğru bir seçim olmayacaktır.

Alternatif Damat Aksesuarları

Alternatif damat aksesuarları ise yelek, cep mendili ve çoraptan oluşmaktadır.

Yelek

Damatlık aksesuarları olarak eğer yelek giymek gibi bir düşünceniz varsa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmakta. Özellikle dans ederken ceketi çıkarmanız gerekeceği için yeleğinizin güzel gözükmesi adına tam üzerinize oturuyor olması gerekli. Göğüs bölgesinin de aynı şekilde rahat olması lazım. Hareket kolaylığı sağlaması için. Hem klasik hem de spor tarz da yelekler bulabilirsiniz. Düğününüzün konseptine ve damatlığınıza göre seçim yapabilirsiniz.

Mutlaka incele:  En Güzel Beyaz Ceketli Damatlık Modelleri

Cep Mendili

Cep mendilleri her daim takım elbiselerin vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Sizler de bu özel gün için bu tarz bir aksesuar seçimi yapabilirsiniz. Takacağınız kravata uygun olarak seçebileceğiniz bu mendillerin kumaş olarak da çok fazla seçeneği bulunmaktadır. Damatlık aksesuarları için damatlığınız ile bambaşka bir modelde de seçim yapabilmeniz mümkün. Seçim sizin!

Çorap

Damatlık aksesuarları içinde çorap seçimini ayakkabı başlığının altında anlatmak belki daha uygun olacaktır ancak son dönemde gelişen çorap trendi sebebi ile ayrı bir başlık altında incelemek daha iyi olacaktır diye düşündük. Günlük hayatta oldukça renkli ve desenli çoraplar çok popüler hale geldi. Sizlerde eğer bu tarz çorapları beğeniyorsanız ve özellikle kır düğünü yapacaksanız kesinlikle kullanabilirsiniz. Daha klasik bir seçim yapmak isterseniz de pantolon rengi ile uyumlu bir çorap seçmek en doğrusu olacaktır.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!