Dış Cephe Boya Modelleri Nelerdir?

1631

Binaların, müstakil evlerin ve sitelerin dış cephelerine uygulanan boya modelleri farklılık göstermektedir. Dış cephe boya modelleri her şeyden önce ev içerisinde rutubeti önlemesi gereken bir katman olarak düşünülmelidir. Ayrıca boyanan yerlerin hava alması gerektiği ve bu anlamda da doğru boya markaları ile çalışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Yapay Çiçek Modelleri

Dış Cephe Boya Modelleri ve Boya Seçiminde Öneriler

Dış ortam boyanmadan önce kesinlikle alçı ile onarılması gereken yerler onarılmalıdır. Bunun sebebi boyanın sürülecek ortamı için zemin hazırlamaktadır. Dış cephe boya modelleri kalitesine göre farklılık gösterebilir. Maliyeti ucuz diye asla zararlı kimyasal madde içeren boyalar tercih edilmemelidir.

1Boya Nefes Almalıdır

Boyanın renk anlamında örtücü olması önemlidir. Fakat binaların dış yüzeylerinin nefes alması da gerekir. Bu nedenle boyaların içerisindeki kimyasalların yüzdeleri iyi gözlenmeli ve buna göre seçimler yapılmalıdır.

3Dış Cephe Boyası Mantolamanın Üzerine Yapılmalıdır

Binalarda boya işlemine karar verildiğinde kesinlikle önce mantolama işlemi yapılmalıdır. Mantolama işlemi hem boyanın daha iyi durmasına, daha uzun süre sağlıklı kalmasına ve ev içerisinde rutubetin oluşmamasına yardımcı olur.

4Dış Cephe Boya Modelleri Ev Duvarlarına Uygulanmamalıdır

Kesinlikle dış cephe boya modelleri ev içerisinde duvarlar için uygun değildir. Dış cephe boyalarının temel özellikleri dış ortamlara uyum göstermeleridir. Bu amaçla üretilmiş ve kimyasalı bol tutulmuştur. Ev duvarları için kullanılması olumsuz etkilere sebebiyet verebilir.

5Boya Yerine Alçı Ya Da Sıva Kullanılmamalıdır

Yapılan alçı ve sıva üzerine boya uygulanmalıdır. Binanın dış cephesi sadece alçı ya da sıva ile çıplak bırakılırsa kesinlikle malzeme eriyerek dökülecektir. Boya bir nevi alçı ve sıvanın yapıştırıcısı görevini görmektedir.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Mutfak Avize Modelleri Örnekleri ve Fikirleri

6Dış Cephe Boyası Seçilirken Uzman Kişilerden Yardım Alınmalıdır

Dış cephe boya modelleri çok çeşitli olduğundan dolayı apartman sakinlerinin kafaları karışabilmektedir. Eğer uzman kişilerden bu anlamda yardım alınırsa hem daha doğru boya renkleri seçilir hem de zararlı ve yanlış boya seçimleri engellenmiş olur.

Dış Cephe Boyalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Boyanın insan sağlığına zararlı olmaması ve uygulama esnasında boyacıların muhakkak boya maskesi takmaları önemlidir. Bunun dışında boyalar seçilirken renklere hatta birden fazla renk bulunacaksa renklerin uyumuna da dikkat edilmelidir. Dış cephe boya modelleri için oldukça fazla kategori ve oldukça fazla tür bulunmaktadır. Seçimler bu anlamda binaların dış cephe özelliklerine göre ve önceliklerine göre yapılmalıdır. En Güzel Dış Cephe Mantolama Modelleri başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

1 YORUM

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!