Doğum İzni Nedir? Nasıl Alınır? Ne kadar Sürelidir?

Doğum hakkındaki tüm detaylar için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

308

Doğum izni, çalışan bütün anne adaylarının yasal hakkıdır. 8 hafta doğumdan önce, 8 hafta ise doğumdan sonra kullanılır. Bu izni alabilmeniz için doktorunuzun size rapor yazması gerekir. Doktorunuza doğum izninizi hatırlatmanız önemlidir. Doğum izninizin süresini geçirmemeye özen göstermelisiniz.

Doğum İzni Hakkında Detaylı Bilgiler

Doğum izni, yasal bir haktır. Bu hakkınızı kimse gasp edemez. Yasal olarak doğum izninizi alabilmeniz için doktorunuzun size rapor yazması gerekir. Doğum izniniz doğumdan 8 hafta önce başlar. Zamanı geldiğinde doktorunuza size rapor yazmasını söylemelisiniz.

Mutlaka incele:  Doğum Hikayesi Video Çekimi Nedir?

1Doğum İzni Ne Zaman Başlar?

Doğum izniniz, doğumdan 8 hafta önce başlar. Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız ve biraz daha çalışabileceğinizi düşünüyorsanız doktorunuzdan rapor almak şartıyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışmaya devam edebilirsiniz. Kullanmadığınız 5 haftayı doğumdan sonra kullanabilirsiniz. Birden fazla bebek bekliyorsanız doğumdan önceki doğum izniniz 8 hafta yerine 10 hafta olacaktır. Bu izni almak için de doktorunuza hatırlatma yapmayı ihmal etmeyin.

2Doğum İzni Ne Kadar Özel Sektörde?

Doğum izni, özel sektörde de aynıdır. Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta sürer. Yine kendinizi iyi hissediyorsanız doğuma 3 hafta kalana kadar doğum izninizi kullanmayabilirsiniz. Kullanmadığınız haftalar doğumdan sonraya devredilir. Bu sayede bebeğinizle daha çok vakit geçirebilirsiniz.

3Doğum İzni Memur İçin Ne Kadardır?

Kamu kurum ve kuruluşlarında da durum aynı. Özel sektörde ya da kamu kurumlarında çalışıyor olmanız fark etmeksizin toplamda 16 hafta doğum izniniz vardır. Devlet hastanesinden rapor aldığınızda doğum izninizi alabilirsiniz. Bu izni muhasebenin bildirmesi çok önemlidir. Doğum raporunu zamanında ulaştırmalısınız.

Mutlaka incele:  Sakarya'da Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları

4Doğum İzninizi Almak İçin Ne Yapmalısınız?

Doğum izni en erken hamileliğin 32. haftasında alınabilir. Bir devlet hastanesinden ya da SGK ile anlaşması olan özel bir hastaneden alabilirsiniz. Doğum izninizi alabilmek için rapor almaya gittiğinizde yanınızda son 4 aylık sigorta primlerinizin ödendiğini gösteren bir hizmet dökümünü götürmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır. Doğum izin belgesinin aslını mutlaka saklamalısınız. Bu belge, doğum yapacağınız hastane tarafından düzenlenir. Doğum belgenizin mutlaka SGK’ya gönderilmesi gerekir. Hastaneden doğum izninizi almadığınız takdirde izin hakkı kazanamazsınız. Doğum izni belgenizi insan kaynaklarına verebilirsiniz. Onlar bu konuda size yardımcı olacaklardır. Doğum paranızı almak için gittiğinizde yanınızda doğum izni belgenizi götürmeyi unutmayın.

5Doğum İzni Baba İçin Kaç Gündür?

Doğum izni erkek için de verilebiliyor. Eşi doğum yapan bir erkek 5 gün doğum izni kullanabilir. Eğer engelli bir çocuğu varsa yılda 10 gün izin hakkı da bulunmaktadır. Doğum iznine cumartesi ve pazar günleri dahil değildir yani hafta sonu dahil toplamda 7 gün doğum izninizin olduğunu söyleyebiliriz.

Mutlaka incele:  Hastane Süsleme Seti Nelerden Oluşur?

6Doğum İzni Parası Nasıl Alınır?

tüp bebek

Doğum izni 2017 yılında da diğer yıllarda olduğu gibi ücretlidir. Dolayısıyla doğum izninizden sonra bir ücret alırsınız. Doğum izni parasını ay sonlarında değil tamamiyle izni bitirdikten sonra alırsınız. Bu parayı alabilmek için doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta priminizin ödenmiş olması gerekir. Bu şartları karşılıyorsanız doğum parası alabilirsiniz. Ödemeler PTT ya da Ziraat Bankası yolu ile yapılıyor. Ödemenizi sorgulamak istiyorsanız e-devletten yardım alabilirsiniz. Doğum parası ve süt parası için 144’ü ya da 183’ü ücretsiz olarak arayabilirsiniz.

7Doğum İzni 6 Ay Oldu Mu?

Birçok anne adayı doğum izninin 6 ay olmasını heyecanla beklemektedirler. Arada sırada doğum izninin 6 aya çıkartılacağı yani 24 hafta olacağı söylense de henüz böyle bir durum söz konusu değildir. Doğum izni hali hazırda toplamda 16 haftadır. Bu izin doktordan rapor alındığı takdirde kullanılabilir.

Birbirinden Güzel Doğum Çantası Modelleri

Doğum çantanızı henüz satın almadıysanız ve güzel bir doğum çantası arıyorsanız Birbirinden Güzel Doğum Çantası Modelleri isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!