Faydalı ve Kapsamlı Doğuma Hazırlık Eğitimi Önerileri

En faydalı doğuma hazırlık tavsiyeleri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

227

Son birkaç yıldır doğuma hazırlık eğitimleri oldukça popüler hale geldi. Özellikle ilk kez doğum yapacak anne adayları, daha çok bilinçlenmek ve kendilerini doğuma hazırlamak için bu eğitimlere gidiyorlar. Doğuma hazırlık eğitimi sadece anne adayları için değil baba adaylarının da bu eğitimlere gitmesi öneriliyor.

Doğuma Hazırlık Eğitimi Bilgileri ve Önerileri

Doğuma hazırlık eğitimi bazı insanlar tarafından gereksiz masraf olarak görülse de aslında oldukça faydalı. Her anne-baba adayının bu eğitimi alması gerekiyor. Doğuma psikolojik olarak da hazırlanmanıza yardımcı olan bu eğitim, sizi doğum sonrası için de hazırlıyor.

Mutlaka incele:  Doğuma Adım Adım: Hamilelikte 9. Ay Bilgileri ve Önerileri

1Doğuma Hazırlık Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım?

2doğuma hazırlık eğitimi

Hamileliğinizin son haftalarında olsanız bile doğuma hazırlık eğitimine gidebilirsiniz. Biraz olsun bilinçlenmek, hiç bir şey bilmemekten çok daha iyidir. Doğuma hazırlık eğitimleri için ideal başlangıç haftası 20-28. hafta arasıdır. Bu aralıktan önce eğitime başlamanız gerekmiyor. Hamileliğinizin biraz ilerlemiş olması çok daha iyi olacaktır.

3Baba Adayının Kursa Gelmesi Şart Mı?

Mutlaka incele:  Kolay Doğum İçin Öneriler

Baba adayının kursa gelmesi şart değil. Yani bebeğin babası olmadan da kursa gidebilirsiniz ama bu kurstan en az sizin kadar bebeğinizin babası da faydalanacak. Bu yüzden eğer imkanınız varsa eşinizle birlikte kursa gitmenizi öneriyoruz. Eşiniz bu kurs sayesinde hamilelik döneminde ve doğumda size nasıl destek olabileceğini öğreniyor. Ayrıca doğum sonrası için de oldukça faydalı bilgiler ediniyor. Bu kursa eşinizi getirmeye çalışın.

4Kursun Normal Doğuma Faydası Var Mı?

Doğuma hazırlık kursları sezeryan riskini %60 oranında azaltırlar. Eğer normal doğum yapmak istiyorsanız doğuma hazırlık kursları sayesinde vücudunuzu da normal doğuma hazırlayabilirsiniz. Sezeryan riskini düşürmek için bu kurslara mümkün olduğunca erken başlamanız gerekiyor. Kursa gelmeye çok geç kalırsanız sezeryan riskini azaltmaya pek de bir faydası olmayabilir.

Mutlaka incele:  Alanya Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları

5Kursta Tehlikeli Hareketler Yaptırıyorlar Mı?

Bu kurslar sizi doğuma hazırlarlar. Fiziksel olarak sizi zorlayacak herhangi bir hareket yaptırılmaz. Riskli bir hamilelik dönemi geçiyor olsanız bile bu kurslara katılabilirsiniz. Fiziksel çalışma yapmak isterseniz kursların yoga ve pilates sınıflarına katılabilirsiniz.

İstanbul Doğuma Hazırlık Kursları Listesi ve Fiyatları

İstanbul’da yaşıyorsanız kurs bulma konusunda sıkıntı çekmeniz pek de mümkün görünmüyor. İstanbul’un neredeyse her köşesinde kurs var. İstanbul’daki doğuma hazırlık kursları ile ilgili bilgi almak için İstanbul Doğuma Hazırlık Kursları Listesi ve Fiyatları isimli yazımızı mutlaka okumalısınız.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!