Gece Tuvalet Eğitimi ile Gece Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

En faydalı bebek bakım bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

826

Çocuklara tuvalet eğitimi vermek ebeveynler için zorlu bir süreç olabilir. Gündüz tuvalet eğitimi verdikten sonra gece tuvalet eğitimi vermeye başlamalısınız. Aynı anda ikisini de yapmak çocuğu bunaltabilir ve tuvalet eğitimi başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Gece Tuvalet Eğitimi Bilgileri

Gece tuvalet eğitimi verebilmek için öncelikle gündüz tuvalet eğitimini tamamlamış olmalısınız. Bu sayede tuvalet eğitimini vermeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca gündüz tuvalet eğitimini tamamlamadan kesinlikle gece eğitim vermeye başlamayın.

Mutlaka incele:  2 Yaş Uyku Eğitimi

1Gece Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Çocuklarda tuvalet eğitiminin tamamlanması 6 ayı bulabilir. Hem gündüz, hem de gece tuvalet eğitimi vermek biraz uzun bir süreçtir ve çocuktan çocuğa değişir. Bazı çocuklar 3 ayda tuvalet eğitimi alırken, bazı çocuklar 6 ayda alırlar. Yine de gece ıslatmaları 5-6 yaşına kadar devam edebilir.

2Tuvalet Eğitiminde Gece Uyandırma

Tuvalet eğitiminde çocuğu gece çişe kaldırmak önemlidir. Aksi takdirde çocuğunuz uykudayken çişinin geldiğini anlamayacak ve altını ıslatacaktır. Çocuğunuz yatmadan mutlaka tuvalete götürün ve gece 2-3 saat arayla uyandırarak tuvalete götürün. Çocuğunuzun tuvalete giderken uyanık olması ve tuvalete gittiğinin farkında olması önemlidir. Altı kuru kalıyorsa aralıkları biraz daha uzatabilirsiniz.

Mutlaka incele:  2 Yaş Eğitim Seti

3Gece Tuvalet Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Gece tuvalet alışkanlığı kazandırabilmek için çocuğunuza hassas davranmalısınız. Gece tuvalet alışkanlığı kazandırmak önemli ama çocuğunuzu tuvalete kalkmaktan soğutmamanız da gerekiyor. Gece, ona bağırmadan, sakince tuvalete kaldırmalı ve bunun bir gereklilik olduğunu, zamanla çişi geldiğinde kendi uyanıp gideceğini ona sakince anlatmalısınız.

4Tuvalet Eğitiminde Gece Bez Bağlanmalı Mı?

Gündüz tuvalet eğitimini tamamlamayan çocukların altı gece bağlanmalı. Geceleri çişinin gelip gelmediğini anlayamaz ve mesanesini kontrol edemez. Altını ıslatabilir. Bu durum onu utandırabilir, kızdırabilir ve gündüz tuvalet eğitimini de sekteye uğratabilir. Gece altına bez bağlamakta sakınca yok. Gece tuvalet eğitimini başarıyla tamamladıktan sonra kazaları önlemek için yatağa naylon serilebilir. Bunun dışında, gece tuvalet eğitimini tamamlamış bir çocuğa bez bağlamaya gerek yoktur.

Mutlaka incele:  2 Yaş Doğum Günü Partisi Nasıl Planlanır?

2 Yaş Gelişim Özellikleri ve Yaşa Uygun Aile Tavrı

Gece tuvalet eğitimine başladığınıza göre bebeğiniz 2 yaşına gelmiş ya da 2 yaşına yaklaşmış demektir. 2 yaşındaki bebeğin gelişim özellikleri ve sizin sergileyeceğiniz tavırla ilgili bilgiye ihtiyacınız varsa 2 Yaş Gelişim Özellikleri ve Yaşa Uygun Aile Tavrı isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!