Gölge Oyunu Nedir ve Nasıl Oynanır?

1436

Gölge oyununun en belirgin özelliği doğaçlama ilerlemesidir. Güncel olayları ve konuları mizahi bir dille perdede oynatmak Karagöz sanatının olmazsa olmazıdır. Gölge oyunu en basit anlatım ile bir hiciv sanatıdır.

Gölge Oyunu

Batı tiyatrosunun etkisi ile Tanzimat’tan sonra yazılı metin geleneği kendisini gösterdi. Bunun sonucunda da Karagöz sanatı eski popülaritesini yitirdi. Doğaçlama yerine ezberletilmiş bir metni oynamak seyirci için hiç de doyurucu olmadı.

Mutlaka incele:  Sünnet Süsleri İçin En Güzel Örnekler

1Okullarda düzenlenen gölge oyunu etkinlikleri

Karagöz ve Hacivat gölge oyunu ödevi olan öğrenciler çoğunlukla uzmanından yazılı metinler isteyerek bu ödevlerini yapmaya çalışıyorlar. Oysaki yaşlarına uygun konuları ailelerinin yardımıyla belirleyip, bunları basit metinlerle işleyebilirler. Mesela ilkokul öğrencileri trafik kurallarını, özel günleri işleyebilirler. Bu konuda öğretmenlerin ve velilerin desteği ile çocuk oyuna hazırlanabilir ve etkinlik günü çok rahat bir şekilde oyununu sergileyebilir.

2Doğum günlerinde düzenlenen gölge oyunu etkinlikleri

Özellikle doğum günü partilerinde çok popüler olan gölge oyunu oynatmak genelde anne ve babalara kalır. Anne ve babalar bir doğum günü partisinde gölge oyunu oynatacakları için tüm çocukların dikkatini çekecek ve sonunda mutlaka bir mesaj içerecek basit konular seçebilirler. Böylelikle hem çocuklara unutamayacakları bir doğum günü yaşatmış olur hem de vermek istediğiniz mesajları, alabilecekleri en uygun ortamda yani oyun esnasında vermiş olursunuz.

Mutlaka incele:  Sünnet Anı Defteri Yazıları, Modelleri ve Yapılışları

3Hacivat ve Karagöz’ü kullanarak çocuklara doğru ve yanlışı öğretmek mümkün

Ebeveynler çocukların sokakta oynamasını işleyip ama aynı zamanda doğabilecek tehlikelere karşı da dikkatli olmalarının mesajını verebilirler.Karagöz ve Hacivat üzerinden mesaj verecekleri için karakterlerden birinin yanlışı savunması, diğerinin ise ona doğru yolu göstermesi, ayrı zamanda ebeveyn ve çocuk arasındaki inatlaşmaya da gönderme yapar.

5Sadece eğlenceli değil aynı zamanda faydalı

Gölge oyunları,

  • Çocukların hayal dünyasını geliştirir.
  • Televizyona olan bağımlılığını azaltır.
  • Aile içinde etkinlik yapmanın sayesinde aile bağını güçlendirir.
  • Gölge oyunu karakterlerinin yapım aşamasına çocuk dahil edilirse el becerisi artar.
  • Her şeyden önemli olan ise; çocuğun toprağına ait geleneklerini öğrenip sürdürmesini sağlar.

Hemen hemen her kırtasiye ya da oyuncakçı bulunan gölge oyunu setleri ile bu güzel geleneği evinize taşıyabilirsiniz.

gölge oyunugölge oyunu gölge oyunu KARAGOZ-HACIVAT-3 1444308570754

maxresdefault (1) whas_karagoz

Çocuk Doğum Günü Fikirleri

Özellikle çocuk doğum organizasyonlarında güzel ve yararlı bir uygulama olan gölge oyunları etkinlikleri, çocuklar tarafından oldukça fazla ilgi görmektedir. Çocuğunuzun doğum günü hakkında daha detaylı bir makale okumak isterseniz, Çocuklar İçin Yaratıcı Doğum Günü Partisi Fikirleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!