Gül Suyunun Faydaları Nelerdir? Yüze, Cilde İyi Gelir Mi?

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

348

Gül suyu taze gül yapraklarından damıtma yöntemi ile elde edilmektedir. Özellikle cilt sorunları için kullanılan gül suyu, gıda ve genel sağlık için de oldukça yararlı. Gül suyunun faydaları hakkında diğer bilgiler şöyle.

Gül Suyunun Faydaları

Gül suyunun faydalarından en iyi şekilde istifade etmek için önemli olan konu gül suyunun saf olması. Ancak saf gül suyu kullanırsanız gül suyunun faydaları işe yarıyor. Aksi taktirde kullandığınız gül suyu sentetik ise fayda yerine zarar görebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Buzun Cilde Faydaları Nelerdir? Buz Yüze Nasıl Uygulanır?

1Gül suyunun cilde faydaları

Gül suyu ciltteki kızarıklığı gidermede etkin rol oynar. Tıkanmış gözenekleri temizleyerek cildin nefes almasını sağlar. Cildin matlığını gidererek parlaklık kazanmasını sağlar. Ciltteki yağları temizler. Sivilceleri giderir.

2Genç bir cilt için gül suyunun faydaları

Gül suyu içerdiği antioksidanlar sayesinde yaşlanma etkilerini azaltır. Cildinizde güneşten etkilenen bölgelerde rahatlama sağlar. Selülit için iyi bir çözümdür. Cildinize elastikiyet vererek genç görünmenize yardımcı olur.

Mutlaka incele:  Ayva Çekirdeği Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

3Gül suyunun diğer faydaları

Gül suyunun rahatlatıcı ve stresi azaltıcı etkisi bulunmaktadır. Dikkatiniz dağınıksa gül suyu koklarsanız dikkat dağınıklığınızı giderir. Uykunuzu düzene sokmaya yardımcıdır. Ağız kokusu için gargara yapmanız ağız kokusunu giderir. Aynı zamanda bu dişlerinizi de güçlendirir.

5Enfeksiyonlar için gül suyu

Gül suyu anti bakteriyel özelliğinden dolayı iltihapların giderilmesi konusunda büyük yarar sağlar. Enfeksiyonlar konusunda etkili bir çözüm sunar.

6Gül suyu nasıl kullanılır?

Gül suyunu cildinize direkt kullanabilirsiniz. Yüz temizliğiniz için yatmadan önce pamukla yüzünüzü temizlediğinizde gün boyu cildinizde biriken tüm kirleri arındırır. Aynı şekilde gül yağı ile karıştırarak da uygulayabilirsiniz. Bu sayede kırışıklıkları da giderecektir.

7Şampuanınıza karıştırabilirsiniz

Jojoba yağı ile birlikte şampuanınıza karıştırabilirsiniz. Temizlenmiş, yumuşacık ve kirlerinden tamamen arınmış bir saça sahip olabilirsiniz. Cildiniz için badem yağı ile karıştırıp bir nemlendirici oluşturabilirsiniz.

Gül suyu içilir mi?

Gül suyu saf ve doğal olduğundan eminseniz rahatlıkla içilebilir. Gül suyunun faydaları içilmesi ile de elde edilebilir. Hatta doğal gül suyunu tatlılarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!