Gül Yağının Faydaları Nelerdir? Gül Yağı Nasıl Yapılır?

Daha fazla bitkisel yağ önerileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

470

Gül yağı gül çiçeği yapraklarının kaynatılarak damıtma yöntemiyle elde edilen bir yağ türüdür. Muhteşem kokusu ve aşkın simgesi olması yanında gül, yağı ile bize sağlık konusunda da çok faydalı bir çiçek. Gül yağının faydaları kullanım alanına göre değişiyor.

Gül Yağının Faydaları

Gül yağının en bildiğimiz yanı kozmetik sanayinde kullanılması. Birçok krem, losyon ve parfümde gül yağına rastlarız. Sağlık yönünden ise antiseptik özelliği ile muhteşem bir yara iyileştirici. Yüzünüzü temizlemek için ideal, çünkü cildi derinlemesine temizliyor ve bakterilere karşı koruyor. Gül yağının faydaları hakkında topladığımız bilgilere bir bakalım.

Mutlaka incele:  Buğday Yağı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

1Gül yağı gençleştiriyor

Kokusu ve diğer faydaları yanında en çok hanımları ilgilendiren gençleşme amacına da hizmet ediyor. Gül yağı cildi nemlendirir ve sıkılaştırır, bu sayede yüzdeki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. Birçok yaşlanma geciktirici ürünün içinde gül yağı bulunmaktadır.

2Öksürük için gül yağının faydaları

Astım, öksürük ve nefes darlığı gibi problemler için bir kaseye koyacağınız kaynamış suyun içine birkaç damla gül yağı damlatın, çıkan buharı soluduğunuzda nefesinizin açıldığını ve ferahladığınızı hissedeceksiniz.

Mutlaka incele:  Susam Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

3Kas ağrıları için gül yağının faydaları

Burkulma, darbeye bağlı ezikler veya ödem için kompres yaparken, kullanılacak suyun içerisine birkaç damla gül yağı damlatarak, gül yağının ağrı kesici özelliği sayesinde oluşan ağrıdan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca masaj yağları içerisine katarak kan dolaşımını hızlandırıcı etkisinden yararlanabilirsiniz.

4Tahriş olmuş ciltlere ve sivilcelere gül yağının faydaları

Cildinizde meydana gelen tahriş, uçuk, iltihaplı sivilceler gibi durumlarda, nemlendirici krem ile karıştırıp sorunlu bölgeye uygularsanız iyileştirici etkisini görebilirsiniz. Cilt bakımı ile ilgili olarak dilerseniz, Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm Önerileri başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Kakao Yağı Nedir? Kakao Yağı İle Nasıl Bronzlaşılır?

5Gül yağı nasıl yapılır?

Toplanan güller imbik benzeri bir kazana boşaltılarak içine su eklenir ve kapağı kapatılarak kaynatılır. Kaynama esnasında çıkan buhar ayrı bir bölümde yağlı su karışımı olarak biriktirilir. Bu damıtma işleminde hafif yağ su üzerinde kalır. İşte bu çok değerli gül yapıdır. Çok değerlidir çünkü yaklaşık 4 ton gülden 1 litre gül yağı çıkar.

Sevgi için gül

Gül genelde sevgi ve aşk temalarında hep yer almıştır. Kokusunun rahatlatıcı etkisi ile insanların size yaklaşımını değiştirir. Manevi yönden rahatlatan gül kokusu depresyona bile iyi gelmektedir. Dilerseniz gül yağını hafifçe bileklerinize sürerek parfüm yerine kullanabilirsiniz. Gül yağının faydaları hakkında toparladığımız özet bilgiler bunlar. Her konu başlıklar halinde açıldığında gül yağı hakkında daha detaylı bilgiler edinilebilir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!