Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir? Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

489

Bebek sahibi olmak isteyen kadınlar vücutlarında meydana gelen en ufak değişikliği bile hamilelik belirtisi sanarlar ya da öyle olmasını isterler. Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız ve hamileliğin ilk belirtileri hakkında bilgi almanız işe yarayabilir.

Erken gebelik ve hamileliğin ilk belirtileri

Hamileliğin ilk belirtileri hemen hemen her kadında aynıdır. Sadece ortaya çıkan belirtilerin sırası değişiklik gösterebilir ya da bazı belirtiler hiç görülmeyebilir ancak bebek sahibi olmak istiyorsanız ve korunmasız ilişkiye girdiyseniz belirtiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Yazlık Hamile Elbiseleri ve Kombin Önerileri

1Belirtiler Neden Oluşur?

Hamilelik belirtileri, hamilelik hormonunun artışıyla birlikte ortaya çıkar. Bu hormon henüz artmadıysa belirtiler görülmeyebilir. Zamanla hormon arttıkça belirtiler daha çok görülecektir. Eğer belirtiler henüz ortaya çıkmadıysa hamilelik hormonunuz daha yükselmemiş olabilir.

2Hamilelik Kaçıncı Haftaya Ulaşınca Belirtiler Başlar?

Hamileliğin ilk haftalarında herhangi bir belirti ortaya çıkmaz. Hamile olup olmadığınızı anlayabilmek için önce ilk adetinizin gecikmesini beklemelisiniz. Birçok hamilelik testi, henüz daha adetiniz gecikmeden sonuç verebilir ancak bu testlerin sonuçları kesin değildir. Hamilelik belirtileri ise adet gecikmesinden 1-2 hafta sonra görülmeye başlanır.

Mutlaka incele:  Hamilelik Evreleri Nelerdir? Nasıl Oluşur?

3Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi hamileliğin ilk ay belirtileri içindedir. Kadınların hemen hemen hepsi adet gecikmesiyle birlikte hamilelik şüphesine düşerler. Eğer adetiniz geciktiyse ve korunmasız ilişki yaşadıysanız eczaneden bir hamilelik testi alıp test yapmanızda fayda var.

4

Göğüslerde Hassasiyet

 

Göğüslerde hassasiyet görülmesi de hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Genellikle adet belirtileri ile karıştırılır ve adetin yaklaştığının belirtisi olarak görülür. Adet dönemi yaklaşırken de göğüslerde hassasiyet, sızlama ve şişkinlik görülmektedir. Birçok kadın hamile olduğunu anlamadan bunun bir adet belirtisi olduğunu düşünür.

Mutlaka incele:  İstanbul Doğuma Hazırlık Kursları Listesi ve Fiyatları

5Mide Bulantısı

Mide bulantısı, hamileliğin ilk belirtileri arasındadır ve hamileliğin ilk 3 ayı boyunca görülür. Tabii ki hamile kaldığınız günden itibaren değil, hamilelik hormonunun artışıyla beraber mide bulantısı başlar. Mide bulantısı, adet gecikmesinden 1-2 hafta sonra başlar ve hamileliğin 3. ayına kadar devam eder.

6Yorgunluk Hissi

Yorgunluk hissi de hamileliğin ilk belirtileri arasındadır. Hamilelik hormonları yükseldikçe yorgunluk hissi daha çok artar. Normal uyuduğunuz saatlerden önce uykunuz gelir ve sabahları da uyanmakta zorlanırsınız.

Adet Gününe Göre Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Yazımızla hamileliğin ilk belirtileri konusunda bilgi aldıysanız hamileliğinizi hesaplama aşamasına geçebilirsiniz. Adet gününe göre hamilelik hesaplamak en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Hamileyseniz ve hamilelik hesaplaması yapmak istiyorsanız Adet Gününe Göre Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır? isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!