Hamilelik Lekesi Nedir? Hamilelik Lekesi Geçer mi?

Birbirinden faydalı hamilelik bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

475

Hamilelik döneminde kadınlar sağlık problemlerinin yanı sıra bazı cilt problemleri de yaşayabilirler. Hamilelik lekesi neredeyse bütün hamilelerde görünür. Hamilelik lekesiyie ilgili problemler yaşıyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız.

Hamilelik Lekesi Hakkında Bilgiler

Hamilelik lekesi, doğum lekesi olarak da bilinir ve hamile kadınlarda görülür. Eğer tedavi edilmezse kalıcı bir hale gelebilir. Hamilelik lekeleriniz varsa, ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

1Hamilelik Lekesi Neden Olur?

Hamilelik döneminde östrojen hormonu üst seviyelere çıkar ve bu da kadınların güneşin ultraviyole ışınlarına olan hassasiyetin artmasına neden olur. Ultraviyole ışınları etkisini en çok yüz, elmacık kemikleri ve eller üzerinde gösterir. Bu bölgelerin güneşten iyi korunması gerekir. Cilt lekelerine yatkın bir cildiniz varsa özellikle bu bölgelerde hamilelik lekeleri oluşabilir.

2Hamilelik Lekelerini Önlemek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Hamilelik lekelerini önlemenin bir yolu var. Eczaneden bebeğe ve size zarar vermeyecek, dermotolog onaylı, ultraviyole korumalı krem satın alabilirsiniz. Bu kremleri güneşe çıkmadan önce mutlaka kullanmalısınız. Güneş gören her yerinize sürebilirsiniz ama özellikle yüzünüze ve ellerinize sürmelisiniz. Yüz bölgesi en çok etkilenen bölgedir.

Mutlaka incele:  Gebelikte Yürüyüş Hangi Aylarda Yapılmalı?

3Hamilelik Lekeleri Kendiliğinden Kaybolur Mu?

Hamilelik lekeleri doğumla beraber 1 sene içerisinde kendiliğinden kaybolabilir. Genellikle lekelerin tümü yok olmaz ancak büyük bir kısmı yok olabilir. Bazen de lekelerin çoğunluğu ciltte kalıcı hale gelir.

4Kalıcı Lekelerden Nasıl Kurtulabilirim?

Cildinizde kalıcı hale gelen hamilelik lekelerinden lazer tedavisi, kimyasal cilt peelingi, PRP tedavisi, ışık dolgu tedavisi gibi tedaviler sayesinde kurtulabilirsiniz. Bazı bitkisel maskeler de hamilelik lekelerini azaltmanızda yardımcı olabilir. Bu maskeleri ve cilt bakım kürlerini düzenli olarak uygularsanız hamilelikle oluşan cilt lekelerinin büyük bir çoğunluğundan kurtulabilirsiniz. Hamilelik döneminde ise C vitamini ve fitik asit gibi bitkisel içeriğe sahip ürünlerle lekelerinizi azaltabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Hamile Giyim Markaları Öneri Listesi

Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm Önerileri

Cilt lekelerinizden şikayet ediyorsanız ancak kimyasal içerikli ürünler kullanmak istemiyorsanız bitkisel kremler ve maskeler yaparak cilt lekelerinizi azaltabilirsiniz. Cilt lekeleri için bitkisel çözümler arıyorsanız Cilt Lekelerine Bitkisel Çözüm Önerileri isimli yazımıza göz atabilir ve bitkisel çözümler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!