Hamilelik Öncesi Beslenme Rehberi ve Beslenme Tavsiyeleri

309

Birçok kişi beslenme ya da egzersiz rutinini belirleme kısmını hamile kaldıktan sonra gerçekleştirir. Oysaki hamilelik öncesi beslenme de son derece önemli bir konudur. Hamile kalmaya karar verdiyseniz hamile kalmadan önce bir beslenme programı yapmalı ve uymalısınız.

Peki Hamilelik Öncesi Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren sağlıklı beslenmek için ilk adımı atmanız gerekir. Zararlı besinlerden ve alışkanlıklardan uzak durmalı ve bebeğiniz için en iyi beslenme düzenine geçmelisiniz. İşte hamilelik öncesi beslenme konusunda birkaç tavsiye.

Mutlaka incele:  En Güzel Hamile Pijama Takımları

1Beslenme Şeklinizi Değiştirin

Hamilelik öncesi beslenme rutininin değiştirilmesinin temel amacı, vücudunuzun ihtiyacı olan bütün vitamin ve minerallerin alımını sağlamaktır. Hamile kaldığınız andan itibaren bebeğinizin ve sizin bütün bu vitaminlere ihtiyacı olacaktır. Beslenme düzeninizi buna göre düzenleyerek vücudunuzdaki eksiklikleri gidermelisiniz.

2Hangi Besinleri Tüketmeli?

 

Hamilelik öncesi beslenme düzeninizde mutlaka kalsiyum bakımından zengin peynir, yoğurt ve süt olmalı. Sebze ve meyveleri ara öğün ve ana öğünlerde sıklıkla tüketmelisiniz. Yumurta, et ve balık gibi proteini yüksek gıdalarla beslenmelisiniz. En önemlisi de bol bol su içmelisiniz.

Mutlaka incele:  Bebeğin Cinsiyeti En Erken Ne Zaman Belli Olur?

3Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

İçerisinde çok fazla yağ, şeker ve tuz barındıran yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Fast-food yiyecekler, kek veya pastalar, şekerli ve gazlı içecekler besleyici özelliği olmayan besinlerdir. Hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince bu besinlerden uzak durmalısınız.

5Hamilelik Öncesi Diyet

Beslenme düzeninizi değiştirirken kesinlikle hiçbir faydası olmayan ve zararlı diyetlere başvurmayın. Hamile kalmadan önce kilo kontrolü iyidir ancak kesinlikle şok diyetlerle zayıflamaya çalışmayın. Bunun yerine hamilelik öncesi beslenme düzeni sağlayın ve bu düzeni alışkanlık haline getirin.

İlk Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamileliğin İlk Haftaları Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik öncesi ve hamilelik ile ilgili daha fazla bilgi için İlk Hafta Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Hamileliğin İlk Haftaları Nelere Dikkat Edilmeli? Başlıklı yazımıza göz atabilir ve çok daha fazla fikir sahibi olabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!