Doğuma Adım Adım: Hamilelikte 1. Ay Bilgileri

Birbirinden faydalı doğuma hazırlık bilgileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

389

Hamilelikte 1. ay, anne adaylarındaki heyecanı aşağı yukarı tahmin edebiliyoruz. Müstakbel anne ve babaların bu güzel haberi ilk aldıkları andan itibaren –özellikle de ilk çocuksa, sıkı bir okuma ve araştırma içine girmiş olmaları olası.

Biz de sizin bu mutluluğunuzu ve heyecanınızı paylaşırken aynı zamanda size yardımcı olacak bir yazı dizisi hazırlamak istedik. Bu yazı dizisinde hamilelik dönemini ay ay inceleyerek, bu dönemlerde nasıl bilgilere sahip olmanız gerektiğinden, annelerin nasıl beslenmesi gerektiğinden, anneleri ne gibi değişikliklerin beklediğinden ve doğuma adım adım yaklaşırken ne gibi hazırlıklar yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Hamilelikte 1. ay ve hamilelik belirtileri

Anne ve baba adaylarını öncelikle tebrik etmekle birlikte hamileliğin ilk belirtilerinden bahsetmemiz gerekli. Anne adayında görülen ilk belirtilerden biri adet gecikmesidir. Bunun peşinden yorgunluk, uykuya olan ilginin artması, baş ve bel ağrıları, duygusal değişimler, bulantı ve kusma, iştahın artması gibi durumlar sayılabilir. Anne adayı bu gibi belirtilerden sonra mutlaka güvenilir bir sonuç için bir hastanede kan testi yaptırmalıdır.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Hamilelik Çekimleri Örnekleri ve Tavsiyeleri

Hamilelikte 1. ay nelere dikkat etmeli?

Hamilelik testinizin sonucu pozitif çıktıktan sonra anne adayı davranışlarına ve beslenmesine oldukça dikkat etmesi gereken bir döneme giriş yapar. Unutulmamalıdır ki annenin sağlığı bebeğin de sağlığını temsil eder. Öncelikle ilk ayda annenin dinlenmesi ve ağır işlerle uğraşmaması gereklidir. Fakat bu annenin tüm vaktini yatağında geçirmek zorunda olduğu anlamına gelmiyor. Hamilelikte temiz hava alınarak yapılan yürüyüşler ve egzersizlerin anneye olumlu bir etkisi olacaktır. Annenin sağlığının ve mutluluğunun bebeği doğrudan etkilediğinden bahsetmek gerek. Dolayısıyla, hamilelikte 1. ay içinde alkol, sigara ve kafein gibi alışkanlıklardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Hamilelikte beslenme nasıl olmalı?

Hamileliğin ilk ayında beslenme düzeninizde bazı değişiklikler yapıp bunları rutin olarak devam ettirmenizin size ve bebeğinize çok faydası olacaktır. Örneğin ilk basamak olarak her sağlıklı bireyin yapması gerektiği gibi, bir anne adayının da günlük hayatına bol sıvı tüketme alışkanlığını adapte etmesi gerekir. Özellikle günlük 2-3 litre su tüketmenin yanında,  tüm sıvı gıdalar ve içecekleri öğünlerinde bulundurması çok faydalı olacaktır. Aynı zamanda dengeli beslenmenin alışkanlık haline getirilmesi gereklidir. Anne adayının ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minarelerin günlük olarak düzenli bir şekilde alınması gereklidir. Bu konu hakkında dilerseniz, Hamilelikte Beslenme Listesi Nasıl Olmalı? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Hamileler Ne Yememeli?

Eğer hamilelik döneminde gereksiz kilo alımından uzak durulmak ve sağlıklı bir beslenme düzeni isteniyorsa, fast food ve gazlı içeceklerden uzak durmak sağlıklı bir beslenme düzeni gerekliliklerindendir.

Bir diğer önerimiz ise, hamilelikte 1. ay için muhtemelen anne olmaya hazırlanan her kadının bir yerlerde duyduğu folik asit tüketme gerekliliğidir. Peki, nedir bu folik asit? Aslında B vitamini ailesinin bir üyesidir. Hamilelik döneminde anne adayının mutlaka içerisinde folik asit bulunan besinleri her ay düzenli bir şekilde artırarak tüketmesi gereklidir. Yeni hücre oluşumunda, kan yapımında ve DNA sentezinde önemli rol ve etkiye sahiptir. Bu nedenle hem bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur hem de oluşabilecek sorunları önler. Folik asit alımı için mercimek, turunçgiller, avokado, brokoli ve tahıllı ekmekler tüketilebilir. Ancak aşırı tüketiminden kaçınmalı ve daha ayrıntılı bilgiyi mutlaka doktorunuzdan almalısınız.

Mutlaka incele:  Hamilelikte Beslenme Düzeni

Kontrollerinizi aksatmayın

Hamilelikte 1. ay itibariyle gebelik dönemini doktor kontrolünde ilerletmenin ve kontrolleri düzenli devam ettirmenin anne ve bebeğin sağlığı açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır. Özellikle ilk ayda yılması gereken kontroller ve testler hamileliğin gidişatına yön vermektedir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimi doktor kontrolünde izlendiği takdirde, herhangi bir hastalık durumda erken teşhis ve müdahale hem hayat kurtarıcı hem de iyileştirici bir rol üstlenmektedir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!