Doğuma Adım Adım: Hamilelikte 2. Ay Neler Yapmak Gerekiyor?

Birbirinden faydalı hamilelik bilgileri için yazımızın sonundaki ilgili içeriklere de mutlaka göz atın!

357

Hamilelikte 2. ay anne adayı için artık hamileliğinden kesinlikle emin olduğu ve kafasında hiçbir şüphe kalmadığı bir dönemin başlangıcıdır. Adet döneminin gecikmesi ardından anne adayı bir aylık hamile sayılır, bundan kan ya da idrar testleriyle emin olabilir. Hamileliğinizden kısa zaman içinde emin olmak istiyorsanız kan testi yaptırmanızı önerebilirim. Kan testi sonuçları idrar testi sonuçlarından çok daha kısa sürede gelmektedir. Ancak sonuçlardaki kesinlik olarak aralarında bir fark yoktur.

Hamilelikte 2. ay başlarken, giren duygusal ve araştırmaya meraklı anneleri gönülden tebrik ederiz. Sizin için bu yazıda ikinci ayda sizde ne gibi değişiklikler yaşanacak, bebeğinizin gelişimi ne durumda ve nasıl devam edecek, beslenmede dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi bilmeye ihtiyaç duyduklarınızı paylaşacağız.

Mutlaka incele:  Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Anne adayında ne gibi değişiklikler yaşanacak?

Anne adaylarını bu dönemde fark edilir fiziksel değişiklikler bekliyor. Göğüslerde şişlik ve hassasiyet yaşanır, karında gözle görülür bir büyüme görülür ancak belirgin bir kilo artışı yaşamazsınız. Anne adaylarını zorlayabilecek bazı durumlar da yaşanacaktır. Örneğin sabahları yaşanılan mide bulantıları ve kusma, kabızlık, sık sık idrara çıkma, uykusuzluk, iştahınızdaki aşırı artış yahut azalış gibi, duygusal açıdan da ufak gerginlikler ve sinirli bir ruh hali olabilir. Ya da anne adaylarını fazla duygusal ve ağlamaya meyilli görebilirsiniz.

Anne adayında fazlasıyla yaşanan bu duygusal ve fizikler değişiklikler kaygılanmaya ve mantıksız karar vermelerine sebep olabilir. Ancak bu dönemde baba adaylarına birtakım tavsiyelerde bulunulması gerekiyorsa eğer, anne adaylarının kesinlikle alttan alınması ve böyle bir hormonsal değişimin ortasındayken duygusallaşabileceği durumlara sokulmaması gerekmektedir.

Belki de en güzel yöntem bebeğinizin gelişine yapılacak hazırlıklar olabilir. Odasının rengi düşünülebilir, erkek ya da kız olma durumuna göre farklı isim alternatifleri üretilebilir, hatta belki alışverişe çıkıp bir çift bebek çorabı almak bile anne adayının mutlu olmasını sağlayabilir.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Hamilelik Jile Modelleri

Hamilelikte 2. ay içinde bebeğinizde ne gibi gelişmeler olacak?

Bebeğiniz hamileliğin ikinci ayından itibaren hızla gelişmeye başlayacak. Kalp ve sinir sistemi, böbrekler gelişmeye başlar. Beyin ve omurilik arasındaki bağlantı oluşur. Aynı zamanda bebeğinizin kemikleri sertleşmeye, el ve ayakları gelişmeye yüzü şekillenmeye başlar. Ancak henüz daha heyecanlanmayın bebeğinizi ultrasonda rahatça görebilmenize daha vakit var.

Embriyo halinde olan bebeğiniz bu ayın sonunda artık fetüs haline gelmiş olur.

Hamileliğin ikinci ayında beslenme düzeni nasıl olmalı?

Bu dönemde bahsettiğimiz gibi anne adaylarında bulantı ve kusma gibi durumlar sık sık yaşanacaktır. Bu durum anne adayında iştahın kesilmesine yol açabilir. Aynı zamanda çok da duygusal olan bir anne adayının bebeğini iyi besleyemediğini düşünmesi ve bunun için üzülmesi çok olasıdır. Ancak hiçbir anne adayı beslenmek için kendini zorlamamalıdır.

Mutlaka incele:  Birbirinden Güzel Yazlık Hamile Elbiseleri ve Kombin Önerileri

Tabii yine de anne adaylarının beslenirken dikkat etmesi gereken konular üzerinde durmamız gerek. Araştırılmaya başlandığında birçok kaynakta hamile bir kadının nasıl beslenmesi gerektiğiyle ilgili yüzlerce liste ve öneri görülecektir. Bunlar bazen çok kafa karıştırıcı olabilir. Hiçbir anne adayı önüne bir liste konulup tüketmesi gerektikleriyle ilgili sınırlandırılmamalı. Çünkü bu tıpkı bir kadının diyet programına benzer, ikinci günden sonra herkes mutlaka ne istiyorsa onu yiyecektir. Bu nedenle biz genel anlamda beslenme rutininize dâhil etmeniz gereken bazı yiyeceklerden ve de uzak durmanız gereken size ve bebeğinize zararlı olabilecek besinlerden bahsedeceğiz.

Az ama sık sık beslenmek özellikle mide bulantılarınız için bir çözüm olabilir. Örneğin yağ ve baharat oranı az ama tuzlu besinler mide bulantılarını bastırmada büyük yardımcınız olacaktır. Çubuk krakerler ya da leblebi bu konuda imdadınıza yetişebilir.

Hamilelikte 2. ay içinde yapmamanız gerekenler?

Anne adayı bu dönemde kafein ve alkol alımından kesinlikle kaçınmak koşuluyla canı ne yemek isterse yemelidir. Ancak asla yemesi gerekiyor diye kendini istemediği besinleri yemek durumunda hissetmemelidir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!