Doğuma Adım Adım: Hamilelikte 5. Ay Gelişmeleri ve Bilgileri

Birbirinden güzel doğuma hazırlık bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

190

Zaman bir yandan iyice hızlanmış gibi hissettirirken bir yandan da anne adayları için hiç ilerlemiyormuş gibi gelebilir. Çünkü artık resmen hamileliğinizin yarısını tamamladınız. Hamilelikte 5. ay, anne için oldukça önemli bir aydır.

Hamilelikte 5. ay içinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve artık nelerle karşılaşacaksınız dilerseniz şimdi onlara geçelim.

Hamilelikte 5. Ay: Anne Adayı Giderek Güzelleşiyor!

Öncelikle hamilelikte 5. ay döneminin kritik olmasının nedenlerinden biri anne adayı bu aydan sonra ciddi şekilde kilo almaya başlar. Hamileliğin ilk 4 ayında yaklaşık olarak 3-7 kilo alınır. Beşinci aydan itibaren ise anne artık kilo alımını yalnızca karnında değil kalçalarında ve uyluklarında da hissedecektir. Ancak bundan dolayı üzülmemeli ya da tedirgin olmamalısınız. Çünkü anne adayı tamamen doğal bir süreçten geçiyor. Doğumdan sonra bebeğin emzirilmesi gerekecek ve bunun için annenin vücudunun yeteri kadar yağ biriktirmiş olması gerekiyor. Eğer hamilelik döneminizde aldığınız kiloları minimum düzeyde tutmak istiyorsanız beşinci aydan itibaren dikkat etmeye başlayabilirsiniz. Ancak asla hiçbir anne adayı sıkı bir diyetin içine girmemelidir. Hem bebek hem de anne için oldukça sağlıksız bir yöntemdir. Bunun yerine gerçekten fazla kilo almak istemiyorsanız fast-food gibi yağlı ve işlenmiş gıdaları ve de tatlıları yeme alışkanlıklarınızı bırakmaya çalışabilirsiniz.

Mutlaka incele:  Kocaeli Doğum Fotoğrafçısı Fiyatları

Kilo alan annenin vücudunda kendini rahatsız hissetmesi oldukça olasıdır. Ancak anne bu durumun geçici olduğunun farkında olmalıdır, doğumdan sonra alınan kiloların büyük kısmı kaybolacak üstelik iyi bir beslenme düzeniyle istediğiniz forma sahip olmanız çok kolay. Annelerin bu tip durumlardan dolayı kendilerini üzmelerine asla izin vermemelisiniz. Bunun doğal bir süreç olduğu unutulmamalı ve kadınların güzelliklerini belirleyen unsurun kadının kilosundan çok daha fazlası olduğu akıllardan çıkarılmamalıdır.

Mutlaka incele:  Kanaviçe Doğum Panosu Modelleri

Hamilelikte 5. Ay İçinde Karnınız Büyüyecek

Karnınızın büyümesinin bir sonucu olarak göbek deliğiniz dışarı doğru çıkabilir, bu da oldukça normal bir durumdur. Doğumdan sonra bu durum eski haline dönecektir. Karnınızda ve kalçalarınızda çatlaklar ve varisler oluşacak olursa bunun da her annenin başına geldiğini bilmeniz gerekir. Annelerin kusurlarıyla güzel olduğunu unutmamak gerek. Hatta bunları kusur olarak adlandırmak bile oldukça yanlış. Vücudumuzun bütünün oluşturan ve doğal yollarla oluşmuş hiçbir farklılık kusur olarak algılanmamalı. Özellikle bu dönemlerde hormon değişimlerinden dolayı oldukça duygusal olan anne adayları kendilerini sözde “çirkin”, “şişman” ya da “eskisi kadar etkileyici değil” hissedebilirler. Bunun yanlış olduğunu belirtme ve annenin fikrini değiştirme görevi ona bu dönemde destek olacak tüm yakınlarına düşüyor diyebiliriz.

Mutlaka incele:  Doğum Çantasında Neler Olmalı?

Bebeğiniz Büyümeye Devam Ediyor

Bebeğiniz hamilelikte 5. ay sonunda yaklaşık 300-400 gramlık bir ağırlığa ve 25 santimlik bir boya sahip olacaktır. Aynı zamanda bebeğinizin beyin ve zekâ gelişimi de büyük ölçüde tamamlanmıştır. Artık sesleri daha iyi algılayabilir durumdadır bu da onun ani ses yükselmelerine tepki verebileceği anlamına geliyor. Bu dönemden itibar4en bebeğinizle yumuşak bir ses tonuyla konuştuğunuzda cevap niteliğinde bir tekme almanız çok olası.

Bebeğinizde böyle büyük değişimler meydana geldiği için artık doktor kontrollerini hiç aksatmadan sürdürmeniz ve gerekli tüm test ve kontrolleri yaptırmanız gerekiyor. Herhangi bir problemde erken teşhis edilmesi birçok şeyi değiştirebilir.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!