Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

En faydalı hamilelik bilgileri için yazının sonundaki ilgili içeriklere mutlaka göz atın!

154

Diş ağrısı, hamile olmayan insanlar için bile çok can sıkıcı olabiliyor. Günlerce hatta bazen haftalarca antibiyotik kullanmak ve uzun bir diş tedavisi yapmak gerekebiliyor. Hamilelik diş ağrısı ile bir araya geldiğinde ise anne adayları gerçekten çok zorlanıyor. Bu dönemde her ilacı kullanamadıkları için çok zor anlar yaşayabiliyorlar.

Hamilelik Diş Ağrısı Problemi

Hamilelik diş ağrısı problemi pek çok anne adayında görülebiliyor. Bu durum anne adaylarının zor anlar yaşamasına neden olabiliyor. Peki hamilelik döneminde görülen diş ağrısı problemlerinin sebebi ne, diş ağrısı için neler yapılmalı? Hepsini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Hamilelikte 6 Ay Tavsiyeleri, 6 Aylık Gebelik Bilgileri

1Hamilelikte Diş Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte östrojen ve progesteron hormonları artış gösterir. Bu da dişler üzerindeki plak birikiminin artmasına neden olur. Plaklar dişlerden iyi temizlenmezse zamanla diş etlerinde kızarma, şişme, kanama problemleri başlar. Hamilelik döneminde anne adayları çok sık yemek yedikleri için ağız ve diş bakımlarını ihmal ederler. Bu nedenle diş eti problemleri görülür ve diş ağrıları çekerler.

Mutlaka incele:  Hamilelikte Beslenme Listesi Nasıl Olmalı?

2Diş Doktoruna Ne Zaman Gidilmeli?

Hamile kalmayı planlıyorsanız hamilelikten önce diş doktorunu ziyaret etmenizde fayda var. Hamilelik öncesinde ağız ve diş bakımınızı yaptırmalısınız. Hamileliğin ilk 3 ayında diş tedavisi yapmak bebek için pek sağlıklı değildir. Bu dönemde bebeğinizin organları gelişim gösterir. 2. trimester, diş doktoruna gitmek için uygun bir dönemdir. Son 3 ayda ise karnınızın çok fazla büyümesi sebebiyle dişçi koltuğuna oturmakta zorlanabilirsiniz. Diş eti problemlerine ise hamileliğin her ayında müdahale edilebilir.

3Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte diş ağrısı için yeşil çay tüketebilirsiniz. Yeşil çay, şişmiş diş etlerinizi kontrol altına almanızı sağlar ve plak birikimini de kontrol altında tutar. Günde 1 bardak yeşil çay tüketmek dişlerinize iyi gelecektir. Hamilelik boyunca salatanıza zeytinyağı eklemek de dişleriniz için faydalıdır. Ayrıca bal da anti-bakteriyel özelliği sayesinde diş bakımınızı destekler. İçeceklerinize biraz bal ekleyebilir, gün içinde de bir miktar bal tüketebilirsiniz.

Mutlaka incele:  Hamilelikte D Vitamini Eksikliği Neye Sebep Olur?

Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur?

Hamilelikte mide yanması da anne adaylarının karşılaştığı bir başka problem. Neredeyse bütün anne adayları mide yanmasından şikayet ediyor. Sizin de mide yanması probleminiz varsa Hamilelikte Mide Yanması Neden Olur? Ne İyi Gelir? isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!