Fırında, Tencerede, Karadeniz Usulü Hamsili Pilav Tarifi

1791

Bu yazımızda size hamsili pilav tarifi nedir onu aktaracağız. Bu yemek oldukça sağlıklı, üstelik Karadeniz’den bir esinti gibi. Oldukça leziz olan bu yemeğimizin malzemelerini bulmak da yemeğimizin hazırlanışı da oldukça kolay, sizi zorlamayacak.

Çeşit Çeşit Hamsili Pilav Tarifi

Hafif bir çorba ve salata ile kombinlenebilecek harika bir yemek hamsili pilav. Dilediğiniz şekilde pişirebileceğiniz bu yemekle hatırlı misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Şimdi sırasıyla fırında, tencerede ve son olarak da Karadeniz usulü olan hamsili pilav tarifi paylaşımlarımızı inceleyelim.

Mutlaka incele:  Gelin Çantası Pastası Nasıl Yapılır?

1Fırında Hamsili Pilav İçin Gerekli Malzemeler

Gerekli malzemelerimizi sıralayacak olursak her şeyden önce elbette bir kilogram hamsiye ihtiyacımız olacak. Sonrasında üç adet orta boy ya da iki adet büyük boy soğan, iki su bardağı yıkanmış pirinç ve iki su bardağı su da malzemelerimiz arasında. Son olarak kuş üzümüne, yeni bahara, kimyona, tuza, kimyona, bir tutam maydanoza, bir tutam dereotuna ve üç yemek kaşığı da tereyağına ihtiyacımız olacak.

2Fırında Hamsili Pilav Nasıl Yapılır?

Bir tencerede tereyağında kavrulan soğanlara pirinç ve kuş üzümü eklenerek kavurma işlemine devam edilir. Baharatlar eklenerek sonrasında da kaynar su eklenir ve bu karışımın pişmesi beklenir. Sonrasında da dinlendirilir. Hamsinin kılçıkları alınır, bir fırın tepsisinin dibinde eritilmiş tereyağı gezdirildikten sonra hamsiler yuvarlak olarak dizilir. Üzerine pilav dökülür ve tekrar hamsilerle kapatılır. 175 derece fırında 25-30 dakika pişirilir.

Mutlaka incele:  Gelin Çantası Pastası Nasıl Yapılır?

3Tencerede Hamsili Pilav Malzemeleri

Tencerede hamsili pilavın malzemeleri fırında hamsili pilav malzemeleri ile birebir aynı olarak düşünülebilir. Sadece pişirme ortamı, pişirme şekli farklıdır.

4Tencerede Hamsili Pilavın Hazırlanışı

Fırın tepsisi ya da borcam için hazırladığımız şekilde birebir aynı işlemleri geniş yayvan ve çift taraflı bir tencere için tekrarlayalım (Bu tip hamsi pişirme tencereleri satılmaktadır.). Sonrasında ocağın büyük gözünde ancak çok kısık ateşte çevirerek iki taraf da eşit pişecek şekilde pişirelim.

Mutlaka incele:  Gelin Çantası Pastası Nasıl Yapılır?

5Karadeniz Usulü Hamsili Pilav Malzemeleri Nelerdir?

Aslında yukarıda anlattığımız iki tarif de hamsili pilavın Karadeniz usulü ile pişirilme şeklini anlatır. İster tavada ister tencerede ister fırında olsun malzemelerimiz pek değişkenlik göstermiyor.

6Karadeniz Usulü Hamsili Pilavın Yapımı

Hamsili pilav tarifi püf noktası pilavı önden pişirmek ve dinlendirmektir. Sonrasında hamsi ile pilavı birlikte pişirdiğimizde iyice birbiri ile özdeşleşirler ve pilavın tadı güzelleşir.

Pek Çok Kolay ve Leziz Hamsili Pilav Tarifi

Hamsili pilav tarifi zor zannedilmekle birlikte hamsileri ayıklama aşamasını atlattığınızda aslında zannedildği kadar da zahmetli bir yemek değildir. İki aşamalı olması, yani önce pilavın sona tekrar pilav ile hamsinin birlikte pişirilmesi elbette hazırlık süresini biraz uzatacaktır. Ancak sonuçta elde edeceğiniz bu muhteşem lezzet, vakit harcadığınıza değecektir. Afiyet olsun! Dilerseniz, Tavuk Suyu Nasıl Yapılır? Tavuk Suyu Çorba Tarifi başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Değerli fikirlerinizi bekliyoruz!